6 věcí, které potřebuje teenager víc než chytrý mobil nebo značkovou mikinu

 • 6 věcí, které potřebuje teenager víc než chytrý mobil nebo značkovou mikinu
  Počítač, nebo partnerský vztah? Co potřebuje váš dospívající?
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  4. listopadu  2015 
   10:00

  Čekáte, že na prvním místě bude chytrý telefon? Longboard, aby se trochu hýbal, a hlavně nějaké oblečení, aby dal najevo, co je, a aby zapadl? Tohle dospívající určitě chtějí, ale pak jsou tu věci, které by měli v životě mít. Samotným jim to dojde až ve chvíli, kdy budou mít vlastní děti. Které věci potřebují víc než nejmodernější elektroniku?

 • Dobrý vzor

  ...
  Dospívající potřebuje někoho, kdo mu pomůže vyrovnat se s osobními zklamáními. S pocity nejistoty, s prohrami, s chvílemi, kdy nejde všechno tak, jak si naplánoval. První po ruce jsou samozřejmě rodiče. Od nich děti přebírají základní vzorce chování. Mějte na paměti, že i když se s vámi hádají a vymezují se vůči vám, stále na ně máte zásadní vliv. Pokud chcete, aby s vámi dospívající jednali upřímně a partnersky, nabídněte jim to samé. A pokud zrovna na výchovu nejste dva, snažte se chybějícího rodiče nahradit někým blízkým – rodinným přítelem, strejdou nebo tetou a podobně.
 • Hranice

  ...
  I když je žádoucí dopřát dětem co nejvíce svobody a možností dělat vlastní rozhodnutí, vždycky je dobré vědět, jaké chování je už přes čáru. A pokud dítě hranici překročí, máte právo na opatření. Pokud se s určitou partou dětí chová nevhodně, nerozpakujte se čas strávený s nimi omezit dítěti na minimum. Čím jasnější pravidla, tím jednodušší je jejich vymáhání.
 • Kamarády

  Ze smutku vám pomůžou i kamarádi a různé aktivity s nimi spojené.
  Kamarádi zásadně ovlivňují celý život vašeho potomka. Od věcí, které má nosit, po věci, které si má myslet – a které naopak prý nestojí ani za povšimnutí. Pomáhejte mu udržet si zdravé vztahy s těmi, kteří za to stojí. Pomozte mu překonat frustraci ze ztráty přítele. Ale především podporujte reálné vztahy. I když si dnešní děti neumějí představit svůj život bez elektroniky, která jim umožňuje sdílet svou náladu se všemi pěti sty přátel, ti dva spolužáci ze třídy, se kterými se vídá i po vyučování, jsou pro jeho život mnohem větším přínosem. Naučte ho mít dobré vztahy i s učiteli, trenéry a širší rodinou. Naučte ho, že je důležité, kdo je a jak se cítí, a na to nemají vliv facebookové statusy.
 • Možnost se vybít

  ...
  Cvičení a pohyb mají kromě zdravotních plusů jeden zásadní bonus: dokážou odbourat spoustu negativních emocí. Ulevují od napětí a stresu, pomáhají obnovit duševní rovnováhu. Dospívající si stresu a frustrace užívá plnými doušky – podpořte ho tedy v jakékoliv fyzické aktivitě.
 • Dostatek spánku

  dítě usnulo na kreslení
  Někdy to vypadá, že jejich energie je nevyčerpatelná. Pak najednou spadnou na postel a dokážou spát skoro tři dny v kuse. Naučte je odpočívat a vysvětlete jim, jak důležité je zachovat si správné spánkové návyky. Pochopitelně nikdo neočekává, že poslušně pokývou hlavou a zřeknou se celonočních párty s kamarády. Ale je dobré, aby to alespoň věděli.
 • Místo, kde se mohou zlepšovat

  V

  ...
  Většina z nás potřebuje v životě ocenění a pocit, že se stále zlepšujeme a učíme něco nového. Dopřejte to i svým pubertálním dětem. Může to být sport nebo jiný zájem, třeba kreslení. Může to být turistický oddíl, kde se stanou praktikantem. Může to být hra na hudební nástroj. Určitě je nenechte rezignovat na něco, co je baví, jen proto, že nemají momentálně náladu.

/
Autor: is
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku