Mají rodiče monitorovat telefony a maily dětí? Ano i ne, důležité je stanovit hranice

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  27. srpna  2016 
   06:00

  Určitě si přejete, aby se vaše dítě pohybovalo ve virtuálním světě bezpečně, ovšem kontrolovat čtyřiadvacet hodin jeho telefon, mailovou korespondenci a sociální sítě asi není to, čím bychom bezpečnost zaručili. A je to vůbec etické?

 • Bez vědomí dětí?

  Děti s telefonem

  I když se zdá být dnešní svět děsivý a hrozivý, je potřeba vymezit hranice toho, kdy rodiče ve snaze chránit své dítě už příliš zasahují do jeho práv. A není to jen o čtení esemesek v mobilním telefonu. K dostání je totiž i speciální software, který umožní bez vědomí dítěte proměnit jeho mobil v prostorovou štěnici. Stačí jej nainstalovat do telefonu a pak jej aktivovat posláním SMS zprávy. Telefon pak sám snímá všechny zvuky v okolí pěti metrů a navíc umožnuje poslat veškeré textovky, které projdou mobilem na zvláštní e-mailovou adresu zadavatelů (tedy rodičů).

   

 • Počítače a GPS lokátory

  Děti s telefony

  Existují i podobné software do počítače, které pro změnu monitorují, jaké stránky si děti otvírají nebo dokonce nevhodné stránky zablokují. Pro lokalizaci nejen předmětů, ale i lidí slouží i nejrůznější zařízení, která pracují pomocí GPS a GSM signálu. Nejsou tak marná, najdou nejen ztracené nebo ukradené zavazadlo, ale i zapomnětlivou babičku nebo ztracené dítě. Otázkou je právě ona hranice, kterou by rodiče neměli překročit. Vždy bude na prvním místě vzájemná důvěra a diskuse. 

 • Rodiče jako průvodci, ne kontroloři

  Děti a počítač

  Jak říká psycholožka Magdalena Dostálová z Poradny pro manželství, rodinu a mezilidské vztahy v Praze, rodič by měl být dítětem průvodcem po leckdy divokém virtuálním světě. Spolu se školou by měl dítě učit, jaké informace do virtuálního světa nepatří a co by se mu mohlo stát, kdyby je tam dítě pustilo. Ovšem rodič je taky zodpovědný za bezpečnost svého dítěte, a to i na síti. „Proto by určitě měl, aspoň v počátcích, mít přístup k Facebooku, e-mailu, do telefonu či do dalších sociálních sítí nebo aplikací, které dítě používá. Je vhodné s dítětem mluvit o jeho chování na síti, co je v pořádku a co naopak ne. Dítě se učí rychle, pomůžeme-li mu vhodnou radou, je pravděpodobné, že se brzo ve virtuálním světě bude pohybovat bez obtíží a hlavně bezpečně,“ říká psycholožka.

 • Základem je diskuse

  Základem je diskutovat o tom, do čeho se syn či dcera na internetu pouští. „Není řešením definitivně nechat dítě zcela bez kontroly používat počítač, tablet či mobil, rodič má zodpovědnost za to, zda dítě tráví svůj volný čas plnohodnotně, to znamená především jinými způsoby než koukáním do obrazovky na cokoli,“ dodává psycholožka Dostálová.

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku