Mámy a synové: Jak je vychovat, aby z nich vyrostli skuteční muži a ne bačkory

 • Foto: Pinterest
  Sdílej na facebooku
  6. ledna  2017 
   06:00

  Vzpomínám si, co mi kdysi řekla moudrá babička. Jestli budeš mít někdy syny, vychovávej je tak, jak by sis sama přála, aby se jako muži jednou k tobě chovali. Syny mám tři a musím říct, že na tuhle radu myslím neustále. Jen se bojím, že to asi nedělám úplně perfektně. Jak tedy vychovávat kluky, aby z nich byli v dospělosti novodobí rytíři?

 • Podporujte v nich chlapství

  Kluci a matky

  Kluci chtějí být kluky. Podporujte to a neodrazujte je od toho. Mají rádi bojůvky, hry v bahně i v křoví. Proč je kárat za to, že jsou odření, poškrábaní a že museli nutně zachraňovat v jezírku tu žábu? Naopak, jen ať se toulají v dešti, ať zachraňují zvířátka, ať strčí do chlapečka ve školce, který právě ubližuje holčičce, do které je ten váš synek zakoukaný. Kluci mají zápasit, bojovat – samozřejmě stanovte hranice. Ale jinak? Dejte jim volnou ruku.

 • Učte je, jak pracovat s pocity

   

  Kluci a matky

  Silný, velký a mlčící muž s drsným pohledem typu macho může být přitažlivý na velkém plátně v kině, ale přiznejme si, v reálném životě chceme muže, kteří vědí, že emoce nejsou sprosté slovo, a umějí s nimi zacházet. Jestli svému synovi řeknete, když je naštvaný „hlavu vzhůru, není to přece žádná tragédie“, naučíte ho skrývat své pocity, a to není dobře. Kluci se obecně zaměřují spíše na problém než na emoce, takže je na vás, mámy, abyste své kluky učily, že emoce, smutek, hněv i strach jsou normální, že odezní a že je to v pořádku.

   

  Co vám nikdo předem neřekne o výchově pubertálních kluků

  Co vám nikdo předem neřekne o výchově pubertálních kluků

  Většina rodičů se dospívání svých dětí trochu bojí, část z nich si dokonce maluje jeden černý scénář vedle druhého – ti pak bývají docela příjemně…celý článek

 • Učte je, aby byli empatičtí

  ...

  Když naučíte svoje syny, aby pochopili, jak se někdo jiný cítí, budou z nich zcela zaručeně jednou lepší přátelé i lepší manželé a tátové. Empatie je cennou sociální dovedností, která pomáhá lidem vcítit se do ostatních a zabrání jim dělat věci, které jsou špatné a škodlivé. Průzkumy dokonce ukazují, že muži s vysokou emoční inteligencí jsou úspěšnější i v práci a jako šéfové jsou mnohem lepší než jejich neempatičtí kolegové. Pěstujte situace, ve kterých lze empatii trénovat, povzbuzujte kluky, aby četli víc romány. Při čtení prý zapojujeme ty části mozku, které používáme k pochopení fiktivních postav. Mnohem líp pak budou chápat i reálné osoby.

 • Posilujte v nich zdravou sebedůvěru

  Kluci a matky

  V kurzu jsou chlapi, kteří mají potřebnou dávku zdravého sebevědomí, nikoli ušlápnutí mamánci, kteří se bojí vyjít večer ven se psem. Když své syny naučíte, aby si byli jisti sami sebou, budou pak mnohem kompetentnější a lepší. A být sebevědomý neznamená být nafoukaný! A jak na to? Nepoužívejte falešnou chválu typu: „Ty jsi ten nejchytřejší kluk na světě!“ Nebo: „Jsi nejlepší fotbalový útočník!“ Podporujte jeho úsilí a talent, ale nepřehánějte to. Děti zvládnou lépe problémy, když jsou chváleny za to, že udělají dobře úkol, než když slyší obecnou chválu. Nikdy taky svým synům neříkejte: „Tohle kluci nedělají." Nebo naopak: "Tohle kluci dělají.“ Útočná slova nikdy sebedůvěru nezvýší!

   

  10 důvodů, proč je pro dítě dobré, aby mělo sourozence. To vás nenapadlo!

  10 důvodů, proč je pro dítě dobré, aby mělo sourozence. To vás nenapadlo!

  Popravdě řečeno, být jedináčkem má také své výhody. Od nedělené rodičovské pozornosti až třeba po vyšší kapesné. Ale mít sourozence jich má možná ještě…celý článek

 • Vštěpujte jim úctu k ostatním

  Kluci a matky

  Kluci, kteří vyrůstají v prostředí, kde se ctí autority a názory starších, bývají mnohem lepší partneři v dospělosti. Naučit se respektu k ostatním je jedna z nejdůležitějších deviz výchovy chlapců. Nastavte pravidla a prosazujte je. Jakmile je syn poruší, musí vědět, že za to bude potrestán, třeba že nepůjde ven s kamarádem nebo se nebude dívat večer na televizi. Pokud budete rozmazlovat své syny a nebudete trvat na splnění povinností, časem se může stát, že nebudou dostatečně motivovaní a nakonec z nich vyrostou bezcitní muži. Jděte příkladem, chvalte před syny učitele, trenéry a rodiče jejich kamarádů, mluvte o nich s respektem, nepomlouvejte je a neurážejte.

 • Učte je projevovat lásku

  Kluci a matky

  Vzpomeňte si, jak moc váš syn miloval objetí, polibky a mazlení, když byl malý. V okamžiku, kdy udeří puberta, už to zřejmě tolik nebude chtít. Je normální, že se začnou v tomto věku chlapci oddalovat od svých matek za účelem získání nezávislosti. Přesto i v téhle chvíli nepřestávejte s láskyplnými pozornostmi, i když váš syn bude odolávat a vaši ruku odstrčí, vytrvejte a snažte se ho obejmout aspoň večer před spaním. I patnáctiletí kluci potřebují mámin dotek a objetí, jen to ne vždy dají najevo. Kluci potřebují zažívat fyzickou něhu, jedině tak se z nich stanou později muži, kteří umí dávat najevo lásku.

   

   

  Jaký sport bude pro vaše dítě nejlepší? Takhle to zjistíte

  Jaký sport bude pro vaše dítě nejlepší? Takhle to zjistíte

  Děti by se měly hýbat odmalička. Hlavně u těch nejmenších je důležitý všestranný pohyb. Na tom se shodují téměř všichni odborníci. Jenže druhým dechem…celý článek

  Kdy je správný čas na to, odejít poprvé z domu bez dítěte?

  Kdy je správný čas na to, odejít poprvé z domu bez dítěte?

  Máte pocit, že nemůžete své dítě nechat doma s manželem a vyrazit si s kamarádkou na kafe? Nebo povolat babičky či chůvy a dopřát si romantický večer…celý článek

   

   

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku