7 věcí, kterými děti spolehlivě vytočí rodiče. Jak reagovat?

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  20. dubna  2017 
   06:00

  Znáte to taky. V jeden moment máte pocit, že jste porodila nejchytřejší, nejroztomilejší a vůbec nejúžasnější děti na světě. A pak cvak, během minuty z nich jsou uřvané a uječené bestie, od kterých byste nejraději utekli. Je to normální, nejste v tom sami, ale jak to přežít? 

 • 1. Řev, který nemá konce

  Máte jedno občas zuřivé dítě? Představte si, že někdo má tři najednou!

  Trojčata bojují o jeden červený míč! Jak to dopadne? • VIDEO: 

  S tímhle problémem se potýkám pravidelně. Co dělat, když dítě začne ječet tak, až ostatním málem prasknou bubínky, přitom nemá žádný objektivní důvod, aby se tak chovalo? Rozhodně nemá cenu ho přemlouvat, napomínat, vyhrožovat mu výpraskem. Lepší verzí je vzít ho stranou, nechat ho jednoduše vykřičet, a když už je schopné vnímat, co mu říkáte, vysvětlit mu, proč není dobré chovat se takto na veřejnosti. Nebo se snažte odpoutat pozornost jiným směrem. I to se mi osvědčilo jako účinný způsob, jak z nepříjemné situace vykličkovat aspoň trochu se ctí.

 • 2. Neustálé vynucování

  ...

  "Mami, já chci lízo, chci lízo, chci lízo..." Taky vaše dítě někdy mluví jako zadrhnutá deska a vy byste vyletěla z kůže? Obzvlášť tehdy, když mu nemůžete nebo nechcete vyhovět? Jak se zachovat? Nekřičte, snažte se udržet sebekontrolu. Nejdřív dítku vysvětlete, proč mu nemůžete vyjít vstříc, a pokud váš miláček ve své monotónní řeči pokračuje dál, ignorujte ho. Není to kruté, však vaše dítě dobře ví, že to dělat nemá.

 • 3. To je moje!

  ...

  Doma máte hraček, že málem přetékají ze dveří, ale kdykoliv si mladší sourozenec vezme hračku staršího, začnou bitka, řev, pláč. Nutno konstatovat, že v tomto případě je každá rada drahá. Když budete záměrně odvádět pozornost staršího dominátora, stejně neuspějete. Děti jsou, pokud jde o jejich majetek, neuvěřitelně bystré. Lepší je trvale a neustále opakovat, proč by měl hračku tomu mladšímu (případně cizímu) na chvilku nechat. Je to dlouhá cesta, ale starší dítě po čase vašim argumentům skutečně porozumí. A bude čím dál ochotnější dělit se.

  Neslyšící babička učí vnučku znakovou řeč. Neuvěřitelná reakce miminka!

  Neslyšící babička učí vnučku znakovou řeč. Neuvěřitelná reakce miminka!

  Malá holčička a její babička. Obě neslyší a spolu se staly hrdinkami dojemného videa, na němž žena vnučce ukazuje znakovou řeč. Babička sotva devítitýdenní…celý článek

 • 4. Fňukání bez příčiny

  Nikdy jsem nefoukala svým klukům každou bolístku a nedělala kolem každého jejich pádu divadlo. Chci je zocelit. Ale přesto jsme teď ve fázi opakujícího se kňourání: "Mami, já se uhodil, bééé..." Přiznávám, jde mi to na nervy. Bohužel vím, že je to často důsledkem toho, že na děti zrovna nemám moc času. A ony na sebe jen nešťastně strhávají pozornost, která jim náleží. Takže moje rada? Děti nás potřebují a čas pro ně bychom si udělat měli. Než začnete v duchu klít, zamyslete se, jestli není něco špatně i na vaší straně.

 • 5. Všechno naopak

  První procházky se starším synem krátce poté, co se naučil chodit, mě trochu ničily. Vždycky chtěl jít jinam. Já ho hystericky vracela do směru, který jsem udala, a v závěru naší cesty už jsem občas chtěla brečet. To už je naštěstí pryč. Ale bojkot věcí, které vymyslím, občas trvá. A taky je nepsaným pravidlem, že v době, kdy musíme někam jít, se kluci upatlají nebo si soustředěně hrají, jindy mi zase schválně utíkají. A to pak taky šílím. Jak neopakovat mé chyby? Když už je nutné něco stíhat, udělejte si dostatečný předstih. A zapamatujte si, že změna programu je vyhrazena. Za všech okolností.

 • 6. Před spaním jsou nejčilejší

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Znáte to nejspíš i vy. Celý den jste na nohou, skáčete od jednoho k druhému a zoufale se těšíte, až vaše ratolesti ulehnou do postýlek a vy budete mít chvilku jenom pro sebe. Vytoužený okamžik, kdy budete moct vypnout. Ale děti se rozhodnou, že na něco podobného nárok nemáte. Zlobí, křičí, utíkají z postýlek, vymýšlejí všechno možné, jen abyste se náhodou nemohla flákat. A než se vám je podaří konečně zklidnit a uspat, ocitnete se ve stavu, kdy máte pocit, že usnete vestoje i vy. A je po všem. Co pomůže? Být důsledná, nepovolit, nepřistupovat na vymáhání čehokoliv. Prostě pohádku, pusu, spát a basta. Děti řád potřebují a taky jim svědčí. Ale sem tam samozřejmě nepomůže nic.

 • 7. Pikantnost hozená do placu

  Máte doma roztomilé děťátko, kterým se chcete pochlubit? Přihlaste ho do soutěže Zlatíčka 2015!

  Děti ještě neumějí řádně rozlišovat, co se hodí veřejně sdělit a co je lepší zamlčet. A tak vás někdy nečekaně šokují, když ve společnosti vypustí nějaké nežádoucí sdělení, které jste si doma tajně svěřovali. Perné chvilky, kdy nejspíš zrudnete až do konečků prstů. Obzvlášť tehdy, když se výrok týká někoho ze zúčastněných. Jenže zlobit se na děti je zbytečné. Raději si dejte pozor, aby při důvěrném rozhovoru nikdy nebyly přítomné. Jedině tak budete mít jistotu, že se podobným okamžikům vyhnete.

  70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

  70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

  Narození dítěte patří k nejsilnějším životním okamžikům. Dokládají to i záběry z těchto momentů, které pořizují otcové miminek, porodní asistentky…celý článek

  Kate a William vybrali školu pro syna (4): Jakou bude mít uniformu?

  Kate a William vybrali školu pro syna (4): Jakou bude mít uniformu?

  Zatím princ George, syn vévodkyně Kate a jejího manžela Williama, navštěvuje soukromou montessori školku v Norfolku, kam nastoupil v lednu 2016. Od…celý článek

/
Autor: red
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku