Naučte děti jíst. Jak dostat do batolete zeleninu?

Naučte děti jíst. Jak dostat do batolete zeleninu?
Batolata často rezolutně odmítají zeleninu, zejména tu, která má zelenou barvu, například brokolici
Foto: Profimedia.cz
Sdílej na facebooku
15. srpna  2015 
 10:41

Víte, že strava, kterou dáváte svému potomkovi v prvních třech letech, může změnit celý jeho život? Dětská výživa ovlivňuje nejen celoživotní stravovací návyky, ale i to, zda mu už v mladém věku bude hrozit infarkt.

Kritické období, kdy složení stravy může ovlivnit kvalitu života i na několik desetiletí, začíná už v prenatálním stadiu a trvá zhruba do tří let věku. V tomto období prochází organismus největšími změnami, z nichž některé si může nést až do dospělosti. Nejde jen o riziko vzniku obezity a srdečních onemocnění, ale také o fungování imunitního systému a později o správnou funkci mozku.

Proto je důležité pěstovat vhodné stravovací návyky už od kojeneckého věku.

Příliš mnoho sladkostí

Pediatři jsou současnou výživou dětí znepokojeni. Jeden z nejproblematičtějších faktorů je podle nich příliš mnoho sladkostí a sladkých nápojů, nedostatečný pitný režim a nedostatek ovoce a zeleniny v dětské stravě.

Základní příčinou těchto problémů jsou zažité stravovací návyky v rodinách, protichůdné informace a nedostatečné znalosti o správné výživě dítěte.

Co by měli rodiče vědět? 

Na obezitě dětí mají největší podíl rodiče, kteří jim dávají nevhodná jídla
O SOLI Děti by měly konzumovat jen desetinu množství soli v porovnání s dospělými. Rychle si totiž zvyknou na vysokou hladinu soli v potravě, což vede k její zvýšené spotřebě v pozdějším věku.

O MLÉCE Předčasný přechod na kravské mléko pediatři nedoporučují zejména proto, že obsahuje 2x více soli než standardní kojenecká mléka.

O „ZDRAVÝCH“ CEREÁLIÍCH Skrytou sůl obsahují i potraviny určené k rychlé přípravě, například snídaňové cereálie (pro děti starší tří let), i když bývají označovány jako zdravé a přírodní.

O CUKRU Sladké potraviny nejsou pro děti vhodné. Ve stravování dětí má svoje místo strava s omezeným obsahem cukru podávaná střídmě a s ohledem na správnou ústní hygienu.

O ŽELEZE Potřeba železa nezbytného pro růst mozku je nejvyšší u dítěte ve věku kolem 7 měsíců. Proto je důležité, aby i strava byla přizpůsobena jednotlivým stadiím vývoje jedince.

O OVOCI Dítě by mělo dostávat 2-3 porce ovoce denně. Jejich velikost by se měla postupně zvyšovat. Z několika lžiček ovocného příkrmu v prvních měsících až po dávku, která zhruba odpovídá velikosti pěsti batolete. Jednu dávku lze nahradit 100% ovocnou šťávou.

Děti vs. zelenina

  • Batolata často rezolutně odmítají zeleninu, zejména tu, která má zelenou barvu (například brokolici).
  • Když už dítě přistoupí na konzumaci určitého druhu zeleniny, obvykle ji nejprve až 10x ochutná. Není to nic zvláštního, protože je přirozené, že člověk odmítá kyselé a hořké chutě.
  • Dítě spíše akceptuje sladší a hutnější zeleninu, jako jsou hrášek a mrkev. A nejčastěji odmítá hořké druhy, jako například květák a brokolici.
Sdílej na facebooku
Autor: Vlaďka Hradská, lap

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku