Naučte děti jíst. Jak dostat do batolete zeleninu?

Batolata často rezolutně odmítají zeleninu, zejména tu, která má zelenou barvu, například brokolici
Batolata často rezolutně odmítají zeleninu, zejména tu, která má zelenou barvu, například brokolici
Foto: Profimedia.cz
Sdílej na facebooku
15. srpna  2015 
 10:41

Víte, že strava, kterou dáváte svému potomkovi v prvních třech letech, může změnit celý jeho život? Dětská výživa ovlivňuje nejen celoživotní stravovací návyky, ale i to, zda mu už v mladém věku bude hrozit infarkt.

Kritické období, kdy složení stravy může ovlivnit kvalitu života i na několik desetiletí, začíná už v prenatálním stadiu a trvá zhruba do tří let věku. V tomto období prochází organismus největšími změnami, z nichž některé si může nést až do dospělosti. Nejde jen o riziko vzniku obezity a srdečních onemocnění, ale také o fungování imunitního systému a později o správnou funkci mozku.

Proto je důležité pěstovat vhodné stravovací návyky už od kojeneckého věku.

Příliš mnoho sladkostí

Pediatři jsou současnou výživou dětí znepokojeni. Jeden z nejproblematičtějších faktorů je podle nich příliš mnoho sladkostí a sladkých nápojů, nedostatečný pitný režim a nedostatek ovoce a zeleniny v dětské stravě.

Základní příčinou těchto problémů jsou zažité stravovací návyky v rodinách, protichůdné informace a nedostatečné znalosti o správné výživě dítěte.

Co by měli rodiče vědět? 

Na obezitě dětí mají největší podíl rodiče, kteří jim dávají nevhodná jídla
O SOLI Děti by měly konzumovat jen desetinu množství soli v porovnání s dospělými. Rychle si totiž zvyknou na vysokou hladinu soli v potravě, což vede k její zvýšené spotřebě v pozdějším věku.

O MLÉCE Předčasný přechod na kravské mléko pediatři nedoporučují zejména proto, že obsahuje 2x více soli než standardní kojenecká mléka.

O „ZDRAVÝCH“ CEREÁLIÍCH Skrytou sůl obsahují i potraviny určené k rychlé přípravě, například snídaňové cereálie (pro děti starší tří let), i když bývají označovány jako zdravé a přírodní.

O CUKRU Sladké potraviny nejsou pro děti vhodné. Ve stravování dětí má svoje místo strava s omezeným obsahem cukru podávaná střídmě a s ohledem na správnou ústní hygienu.

O ŽELEZE Potřeba železa nezbytného pro růst mozku je nejvyšší u dítěte ve věku kolem 7 měsíců. Proto je důležité, aby i strava byla přizpůsobena jednotlivým stadiím vývoje jedince.

O OVOCI Dítě by mělo dostávat 2-3 porce ovoce denně. Jejich velikost by se měla postupně zvyšovat. Z několika lžiček ovocného příkrmu v prvních měsících až po dávku, která zhruba odpovídá velikosti pěsti batolete. Jednu dávku lze nahradit 100% ovocnou šťávou.

Děti vs. zelenina

  • Batolata často rezolutně odmítají zeleninu, zejména tu, která má zelenou barvu (například brokolici).
  • Když už dítě přistoupí na konzumaci určitého druhu zeleniny, obvykle ji nejprve až 10x ochutná. Není to nic zvláštního, protože je přirozené, že člověk odmítá kyselé a hořké chutě.
  • Dítě spíše akceptuje sladší a hutnější zeleninu, jako jsou hrášek a mrkev. A nejčastěji odmítá hořké druhy, jako například květák a brokolici.
Sdílej na facebooku
Autor: Vlaďka Hradská, lap

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku