Výživová poradkyně: Jak motivovat děti, aby jedly své svačiny ve škole?

Správná svačina dodá energii na celé dopoledne.
Správná svačina dodá energii na celé dopoledne.
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
19. září  2015 
 06:00

Dopolední svačina je důležitou součástí jídelníčku - ta správně připravená dodá dítěti energii na další pobyt ve škole, dítě se díky správné svačině může i lépe soustředit. I když dítě svačinu často nesní, nemyslete si, že jídlo nepotřebuje. "Vždy se vyplatí dítě vést k tomu, aby dopolední svačinu jedlo," říká výživová poradkyně Jana Divoká ze společnosti Respekton.

I když děti kolikrát přinesou svačinu ze školy s tím, že ji nestihly sníst nebo neměly hlad, rodiče by ji neměli přestat dělat. Spoléhat na to, že když bude mít dítě hlad, vybere si samo něco vhodného v automatu nebo v bufetu, se příliš nevyplácí. Obzvláště u menších dětí zpravidla zvítězí touha po něčem sladkém, než motivace žít zdravě. "Sušenku s sebou dítěti můžeme dát výjimečně, vždy je potřeba, aby byl ale vyvážený příjem a výdej energie," říká Jana Divoká. Doporučuje ji tedy zařadit do svačiny během náročnějších dní, kdy má dítě například sportovní kroužek.

Správná dětská svačina je tvořena z poloviny sacharidy - ty jsou zastoupeny nejčastěji pečivem a ovocem. Dvacet procent by měly tvořit bílkoviny - zpravidla to bývá šunka nebo sýr a zbytek mají tvořit tuky, tedy například mazání na pečivo. Co automaty na mléko? Obstojí v očích Jany Divoké? A jaké tipy na rychlé, jednoduché a zdravé svačiny má ona sama?

Výživová poradkyně Jana Divoká radí, jak docílit toho, aby děti snědly své svačiny ve škole. • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku