Výživová poradkyně: Jak motivovat děti, aby jedly své svačiny ve škole?

Výživová poradkyně: Jak motivovat děti, aby jedly své svačiny ve škole?
Správná svačina dodá energii na celé dopoledne.
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
19. září  2015 
 06:00

Dopolední svačina je důležitou součástí jídelníčku - ta správně připravená dodá dítěti energii na další pobyt ve škole, dítě se díky správné svačině může i lépe soustředit. I když dítě svačinu často nesní, nemyslete si, že jídlo nepotřebuje. "Vždy se vyplatí dítě vést k tomu, aby dopolední svačinu jedlo," říká výživová poradkyně Jana Divoká ze společnosti Respekton.

I když děti kolikrát přinesou svačinu ze školy s tím, že ji nestihly sníst nebo neměly hlad, rodiče by ji neměli přestat dělat. Spoléhat na to, že když bude mít dítě hlad, vybere si samo něco vhodného v automatu nebo v bufetu, se příliš nevyplácí. Obzvláště u menších dětí zpravidla zvítězí touha po něčem sladkém, než motivace žít zdravě. "Sušenku s sebou dítěti můžeme dát výjimečně, vždy je potřeba, aby byl ale vyvážený příjem a výdej energie," říká Jana Divoká. Doporučuje ji tedy zařadit do svačiny během náročnějších dní, kdy má dítě například sportovní kroužek.

Správná dětská svačina je tvořena z poloviny sacharidy - ty jsou zastoupeny nejčastěji pečivem a ovocem. Dvacet procent by měly tvořit bílkoviny - zpravidla to bývá šunka nebo sýr a zbytek mají tvořit tuky, tedy například mazání na pečivo. Co automaty na mléko? Obstojí v očích Jany Divoké? A jaké tipy na rychlé, jednoduché a zdravé svačiny má ona sama?

Výživová poradkyně Jana Divoká radí, jak docílit toho, aby děti snědly své svačiny ve škole. • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku