Českým dětem chybí vápník! Hrozí jim osteoporóza, zlomeniny i zubní kazy

Dnešní děti často trpí zvýšenou lámavostí kostí, protože nemají dostatek vápníku.
Dnešní děti často trpí zvýšenou lámavostí kostí, protože nemají dostatek vápníku.
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
25. května  2016 
 06:00

Pokud chcete děti naučit správně se stravovat, aby jim nechyběly žádné živiny, minerály a vitaminy, musíte jim jít příkladem. I když své ratolesti nemáte na očích dvacet čtyři hodin denně, můžete do značné míry ovlivnit to, co jedí. Což je důležité hlavně z hlediska vápníku, kterého dnešní děti mají málo. 

Poměr živin přijímaných dospělým a dítětem se liší. Naše ratolesti potřebují procentuálně více bílkovin a tuků, protože potřebují v době růstu pokrýt veškerou energetickou potřebu organismu. Nesnažte se ale energii doplňovat jednoduchými cukry. Kromě toho také potřebují dostatečný přísun vápníku, což je ale problém. 

Když se řekne osteoporóza, většina lidí si to spojí s ženami, často ve středních letech. Jenže čím dál tím častěji se to týká i dětí, právě kvůli nedostatku vápníku. Ten potřebujeme pro správný růst kostí a zubů. V opačném případě tak hrozí větší lámavost, zvláště u dětí, které pravidelně sportují. Z hlediska zubů pak tyto děti trpí mnohem častěji kazy. 

Rodiče mají možnost kontrolovat a ovlivňovat tři jídla denně. • VIDEO: 

Doplňky stravy? Až naposled

Nesnažte se ale chybějící minerály nahradit doplňky stravy. "Ty bych volil až ve chvíli, když zjistím, že to nestačí, protože je dítě aktivním sportovcem, nebo když vím, že není schopno sníst dostatečně velké porce, protože nemá takový hlad," doporučuje Pavel Suchánek, odborník na výživu. 

Dříve než sáhnete po doplňcích, se snažte zařadit do jídelníčku dostatek potravin, které obsahují vápník přirozeně. To jsou hlavně mléčné výrobky, luštěniny, oříšky. Mnohem lépe je však tělo schopno minerální látku získávat z živočišných produktů. Ideální je, když takové jídlo zkombinujete s vlákninou. Pak je totiž vápník schopen se lépe vstřebat. 

Jak doplnit dětem vápník? Mohu použít doplňky stravy? • VIDEO: 

Můžete ovlivnit tři jídla denně

Pokud máte strach, že nedokážete pohlídat, aby přísun nejen vápníku, ale i dalších živin, minerálů a vitaminů byl dostatečný, tak vězte, že nad stravou dítěte máte větší moc, než si myslíte. "Můžeme ovlivnit až tři jídla. A to snídani, svačinu a večeři," říká Pavel Suchánek. I když nad obědem dohled nemáte, podle slov odborníků se vyváženost a pestrost stravy školních jídelen stále zlepšuje.

S rychlými cukry buďte opatrní.

Snídaně by měla obsahovat bílkoviny, tedy třeba jogurt, cereálie a rychlé cukry, aby dítě získalo co nejdříve energii po probuzení. Pokud ale dítě ráno odmítá jíst, není dobré ho do něj ládovat pod tlakem. Občas trvá delší dobu, než se probere, na tom není nic divného. V takovém případě mu dejte do školy dvojitou svačinu. První sní po příchodu, tedy někdy kolem té osmé ráno, druhou pak během velké přestávky. 

K večeři pak omezte rychlé cukry a místo toho přidejte komplexní sacharidy, jako jsou třeba celozrnné těstoviny nebo cereálie, to vše doplňte o kvalitní bílkoviny. "Skvělou večeří je tak třeba mozzarella s rajčaty," doporučuje Suchánek. 

Sdílej na facebooku
Autor: maš

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku