Test šunky: Kterou dětem raději nekupovat a co všechno v ní vadí?
Šunka je oblíbenou součástí dětského jídelníčku. Dobře se tráví, není tak tučná a dětem většinou chutná. Při pohledu na pult s uzeninami nebo do mrazicího boxu v obchodě ale člověk zaváhá: kterou z nabídky vybrat? Tu pro děti, nebo tu nejvyšší jakosti? Jak poznat kvalitní šunku pro děti a jak často ji mohou jíst?
"Když vybíráme šunku, chceme samozřejmě maso," říká dietoložka a odbornice na výživu Karolína Hlavatá z iniciativy Vím, co jím. Proto by prvním kritériem, na které hledíme při výběru šunky, měl být podíl masa. Vybírejte tedy mezi šunkami nejvyšší jakosti, kde by obsah masa měl být přes devadesát procent.
Další kritériem je obsah soli. Ten by měl být ideálně do 2,5 gramu na 100 gramů výrobku. Čím nižší podíl soli, tím lepší je šunka z hlediska dětské stravy. V neposlední řadě by šunka neměla být příliš tučná.
Co jsou dětské šunky?
Kvůli menšímu podílu masa obsadily výběrové šunky místo druhé, i když nesly označení "pro děti". Co to vlastně znamená? "To znamená, že výrobek neobsahuje přídatnou látku E 452, což jsou polyfosforečnany. Je známo, že fosforečnany, pokud jsou přijímány častěji, mohou narušit vstřebávání vápníku, který je zejména u dětí důležitý pro jejich růst. Pokud ovšem vybíráte šunku, nemusíte se této látky bát. Mnohem větší riziko představují například colové nápoje, ve kterých je obsah polyfosforečnanů mnohem vyšší," říká dietoložka. Zástupce z řady šunek standard obdržel pak místo třetí.
Jednotlivé hodnocené šunky si můžete prohlédnout v galerii.
Iniciativa Vím, co jím a piju je součástí globálního programu The Choices Programme, který umožňuje spotřebitelům lepší orientaci v nabídce potravin. Program vznikl na základě výzvy Světové zdravotnické organizace a Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Právě tyto organizace upozornily na vybrané živiny, jejichž nadměrná konzumace výrazně zvyšuje riziko vzniku civilizačních chorob.