Jak naučit malé dítě jíst maso a ryby? Tyhle triky fungují!

 • Jak naučit malé dítě jíst maso a ryby? Tyhle triky fungují!
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  8. července  2016 
   06:00

  Myslíte si, že by váš malý potomek měl jíst maso a ryby, ale nějak se vám nedaří ho o tom přesvědčit? Je to častý problém, který naštěstí má řešení, ačkoli ze dne na den se to asi nezlomí. Nejste v tom rozhodně sami. I děti, které jedly dobře a všechno, začínají být kolem druhých narozenin vybíravé. Tady je několik osvědčených rad a tipů, jak je nadchnout pro nové jídlo. 

 • Vsaďte na nápodobu

  Jak naučit batole správně jíst? • VIDEO: 

  Batolata se učí tím, že napodobují ostatní, zejména vás. Pokud vám maso a ryby chutnají a jíte různé druhy, je pravděpodobnější, že je vaše dítě bude jíst také. Pokud však nejsou maso nebo ryby součástí rodinného jídelníčku nebo pokud nejíte společně se svým dítětem, pak vás dítě neuvidí a nebude se moci naučit, že maso a ryby nejsou nebezpečné a že jsou chutné.

  Jestli nám jídlo chutná, do jisté míry souvisí s našimi geny. Platí to i pro maso a ryby. Naše smysly totiž ovlivňují to, jak je pravděpodobné, že přijmeme určitou novou potravinu. Například struktura masa a ryb může od konzumace těchto potravin některé lidi (včetně batolat) odradit. Zamyslete se nad tím při přípravě masa nebo ryb, které chcete, aby vaše dítě ochutnalo.

 • Proč potřebujeme maso či ryby?

  ...

  Maso a ryby jsou dobré zdroje bílkovin a také vitaminů a minerálních látek. Červené maso – jako např. hovězí, telecí nebo jehněčí – je jedním z nejbohatších zdrojů železa, které je potřebné pro normální vývoj mozku u dětí, a tučné ryby – jako například losos nebo makrela – jsou zase dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Zvláště mořské rybí maso je navíc bohaté na jod, který dětský organismus ke svému zdravému vývoji nutně potřebuje. Pobízejte proto své batole, aby ochutnalo různé druhy masa a ryb. Žádný jednotlivý druh není lepší než ostatní, základem je rozmanitost a pestrost. Více o tom, co dítě potřebuje ke svému vývoji, najdete na webu Nutricheq

 • Zařazujte je často, nabízejte nové druhy

  Jak a kdy zavádět kojencům příkrmy? • VIDEO: 

  Když má dítě na výběr z většího množství různých druhů masa a ryb, motivuje ho to, aby vyzkoušelo nějaký nový. Zkuste dítěti nenabízet pouze maso a ryby, o nichž víte, že je bude jíst. Omezíte-li nabídku, může se jeho odpor ještě zhoršit. Nabízejte mu v průběhu týdne více druhů.

 • Netlačte na něj

  ...

  Nucení do jídla může být kontraproduktivní. Důležitější je, abyste své dítě vybízeli k tomu, aby prozkoumávalo a ochutnávalo nové druhy masa nebo ryb, spíše než k tomu, aby snědlo celou porci. Až bude dítě samo připraveno, bude jíst větší porce. Podávejte nové druhy masa nebo ryb, které chcete, aby vaše dítě ochutnalo, společně s dalšími potravinami, o kterých víte, že je má dítě rádo, aby před sebou nikdy nemělo talíř plný neznámých potravin.

  Neváhejte odnést talíř bez jakýchkoliv komentářů, pokud dítě maso nebo rybu odmítne, a vyzkoušet to jiný den znovu. Základem je opakovaná nabídka nových potravin. Pokuste se nepodléhat zklamání, pokud dítě neochutná hned napoprvé. Nabídněte mu novou potravinu jindy nebo ji zkuste připravit jiným způsobem. Nevzdávejte se, někdy to vyžaduje více pokusů, ale stojí to za to!

 • Takhle je uvařte

  ...

  Připravte z masa nebo ryb pokrmy, které se dají jíst rukama. Nechte dítě, aby si samo připravilo svůj vlastní sendvič s nudličkami vařeného masa nebo s rybím masem z konzervy a tenkými proužky chleba. Vhodné jsou restované pokrmy – rychlé, barevné a chutné. Vaše batole si třeba může vybrat svou oblíbenou zeleninu, kterou pak do takových pokrmů přidáte.

 • Aby se mu to dobře jedlo

  ...

  Připravujte maso pomalým dušením nebo vařením, aby dostatečně změklo. Pomozte dítěti vytvořit si masové minikuličky z mletého masa, strouhanky a najemno nakrájené cibulky a mrkve. Vyzkoušejte kuře, které mívá křehčí maso. Další dobrou možností jsou pokrmy z kvalitního mletého masa, jako jsou např. doma připravené burgery, boloňská omáčka nebo mleté maso zapečené s bramborovou kaší.

 • Jak ho nadchnout pro ryby?

  ...

  Předvařte si trochu rybího masa a šťouchaných brambor a nechte své dítě, aby si samo připravilo rybí prsty. Tučné ryby mohou být silně cítit, proto je zkuste dusit ve fólii, používejte filety spíše než celou rybu. Abyste zamaskovali případný pach ryby, podávejte je s omáčkami, které by vašemu dítěti mohly chutnat, nebo použijte zeleninu a bylinky.

   

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku