10 věcí, které vážně nejdou dělat, když máte malé děti

 • 10 věcí, které vážně nejdou dělat, když máte malé děti
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  25. srpna  2016 
   06:00

  Možná jste si už jako matka všimla, že s některými věcmi máte prostě smůlu. A to tím spíše, čím menší jsou vaše děti. Jistě, někdy se zadaří a můžete prospat i skoro celou noc nebo bez přerušení telefonovat se svou kamarádkou, ale většina dalších věcí vyžaduje, aby děti trochu povyrostly. Na co se tedy můžete zatím jen těšit? 

 • Mít kocovinu

  Kamarádky

  Kde jsou ty časy, kdy jsem se mohla beztrestně opít na večírku a ráno pak nevylézt z postele, protože mě bolela hlava a bylo mi špatně. Ne že bych byla nějaká velká „pařmenka“, čas od času jsem se ale nějakého toho dámského dýchánku zúčastnila. Proč taky ne, když jsem byla bezdětná. S kojenci a batolaty, kteří vyžadují váš čas, to už ale nejde. Opít se a mít celý další den kocovinu? To vážně nedoporučuji.

 • Návštěvy luxusních restaurací

  Rodina v restauraci

  Ne že by se s dětmi nedalo chodit do restauračních zařízení, záleží ale na tom, do jakých. Jít s batoletem, které jí rukama, do luxusní restaurace – no, raději bych to nechala na později. Jistě, můžete tvrdit, že vaše dítě je naprosto perfektně vychované, slušné, nehází nudle na drahý koberec, nebryndá polévku do klína číšníkovi, ovšem realita může být jiná. Já říkám, nestresujte se tím, že budete plánovat oslavu narozenin v drahé a luxusní restauraci, udělejte ji doma nebo někde venku pod širým nebem. Svět se nezboří.

 • Nerušený spánek

  Spící matka

  Když se narodil můj první syn, říkala jsem si: To bude ok, až povyroste, konečně dospím všechny ty probděné noci. S druhým synem jsem říkala totéž a u třetího jsem pro jistotu mlčela a v duchu věřila, že k tomu skutečně jednou dojde. A zrovna já, která potřebuje k regeneraci minimálně osm hodin spánku! Možná to máte jinak a máte to štěstí, že jste porodila spící princeznu, která s úderem osmé hodiny večerní usne a probudí se s prvním ranním paprskem po šesté, takže máte spánku i vy habaděj. Ať je to jak chce, nerušený spánek je velmi drahá komodita, kterou si jen tak někdo nemůže dovolit.

 • Být nemocná a ležet

  Nemocná žena

  Znáte tu reklamu? Maminky nemůžou být nemocné, nebo tak nějak. No nemůžou. Rýma, kašel, zvýšená teplota – to jsou jen banality, se kterými si musí naše imunita poradit. Pokud jste máma a máte dítě do dvou let věku, zůstat dva dny v posteli a kurýrovat se je téměř nemožné. A vlastně vám to ani nedovolí vaše mateřská čest. I když jsem nakrásně chtěla ležet (aspoň půl dne), tak když jsem se z té postele dívala na to, jak se manžel pokouší uvařit polévku, raději jsem si vzala o paralen víc a šla do boje.

 • Práce z domova

  Matka

  Super, říkáte si. V práci mi umožnili home-office! To bude paráda, můžu zůstat s dětmi a zároveň se realizovat. Říkám vám z vlastní zkušenosti, rozmyslete si to dobře. A pokud si to už rozmyslíte, dobře se na to připravte a zorganizujte si to. Já si to zkusila, tři děti, nejmenšímu byl rok a něco. Prvotní nadšení se proměnilo po pár týdnech v paniku. Jakmile jsem začala psát, po minutě se u mých nohou objevily všechny děti a začaly se dožadovat pozornosti. A tak to bylo pořád. Ve finále jsem pracovala intenzivně hodinu a půl, když spaly po obědě, zbytek času jsem strávila odbíháním od počítače na toaletu, do kuchyně, pokojíčku atd. atd. Znáte to taky, ne?

 • Hádat se s partnerem

  Rodina

  Někomu to samozřejmě nevadí, vjet si do vlasů před tříletým dítětem, ale obyčejně to není žádná výhra, „dovolit si ten luxus" a pohádat se s manželem, když to sleduje váš potomek. Samozřejmě že párkrát se mi to taky stalo, ale vzápětí se synové rozbrečeli a měli z toho hysterák. Od té doby jsme naše hádky plánovali na jindy, většinou na dobu, když šli spát. Pravda, mělo to jednu výhodu: obvykle jsme už vychladli, takže hádka se vlastně nekonala.

 • Nedělat absolutně nic

  Relaxující matka

  Ta představa lehnout si na gauč v obýváku, vzít si do ruky knížku, pustit si k tomu dobrou muziku a – nedělat vůbec nic jiného. Neslyšet vřískot dětí, hluk z jejich pokoje, sourozenecké bitky a pláč. Ještě než jsem měla děti, jsem si tyhle „svoje“ chvilky užívala, dokonce jsem si je i plánovala. Po narození dětí jsem zjistila, že nicnedělání neexistuje. A i když náhodou přijede moje maminka a děti pohlídá se slovy "holčičko, jen si lehni a nic nedělej", moc dobře vím, že to prostě NEJDE! Každou chvíli totiž s omluvou docupitá, aby se na něco zeptala, takže po půl hodině nicnedělání vzdám a jdu raději za nimi.

 • Mít krásné nehty

  Rodina

  Nalakované a krásně upravené nehty jsou mým snem, už devatenáct let. Od té doby, co jsem porodila svého prvního syna. Dodnes je nemám krásné a upravené, a i když se snažím si je aspoň nalakovat, moc dlouho to nevydrží. A máte-li hodně malé děti, zkuste si nalakovat nehty, aniž by vám dítě vylilo lak z lahvičky nebo vás draplo za ruku a čerstvě nanesený lak vám rychlostí blesku smázlo. Tak snad jednou, možná…

 • Mít neustále uklizeno

  Matka

  Nevím, jak vy, ale i když se fakt snažím pořád uklízet po dětech, tak nějak se to míjí účinkem. Uklidím, a za čtvrt hodiny to vypadá jako po bombovém útoku. Vytřu podlahu, a za půl hodiny jsou na ní zase drobky a smetí a všechno možné. Moje osobní zkušenost je taková, že dokázat udržet perfektní pořádek v bytě s malými dětmi je nadlidský úkol. A pokud některá máma tvrdí, že je to pouze o dobré organizaci práce a že udržet pořádek je vlastně hračka, pak před ní smekám. Po mnoha letech se mi podařilo jediné: přestala jsem to řešit.

 • Dívat se na televizní noviny

  Žena u televize

  Kdy naposledy jste viděla v televizi večerní zpravodajství? Už si nevzpomínáte? Není divu. Mezi 19. a 20. hodinou obvykle matky koupou své děti, čtou jim pohádky, hladí je a uspávají je. Jak by pak mohly stihnout televizní noviny?! Utopie. Aspoň na prvních pár let. Ve finále – tahle věc mi ale moc nechybí, stejně má člověk dojem, že se na vás z obrazovky chrlí jedna hrůza za druhou. To je pak stokrát lepší objímat se se synem nebo dcerou a klidně zapomenout na celý svět.

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku