Pozor na manželovy dluhy! Můžete ho dát k soudu
Co znamená nový občanský zákoník pro manželství? Více jistot pro toho z páru, který vychovává děti. Ale také několik otazníků. Ty se vznáší především nad tím, jak to bude s dluhy.
Podle starého zákona si manželé ručili za dluhy, které vznikly během manželství a které byly přiměřené jejich majetkovým poměrům. To se teď ale mění. „Nově může být společný majetek manželů postižen i pro dluhy, které vznikly před manželstvím,“ upozorňuje Ondřej Načeradský z Občanské poradny Společnou cestou na znění novely Exekučního řádu, která vstoupila v platnost s novým občanským zákoníkem - ten platí od ledna 2014.
Znamená to například, že můžete kvůli dluhům, o kterých třeba ani nevíte, že je manžel nadělal předtím, než jste se vůbec seznámili, přijít o byt, který jste si společně pořídili.
Zákony: jaké je postavení manželů po rozvodu?
Nový občanský zákoník, který platí už několik let, upravil například pravidla, pode kterých se řídí rozvody. Včetně toho, zda pár musí nebo nemusí…celý článek
Přitom podle samotného občanského zákoníku to pro nezadlužené polovičky manželského páru vůbec nevypadá špatně. Přibyla v něm například vzájemná povinnost se informovat o své finanční situaci před manželstvím i o změnách, které nastaly během něj.
Když se tedy firmě nedaří a manžel ručí svým majetkem za její závazky, manželka má právo to vědět a odmítnout další půjčku. V praxi se takové právo ovšem uplatňuje obtížně.
Zákon pamatuje i na to, když jeden z partnerů rozhazuje víc, než si rodina může dovolit, anebo když příliš riskuje. Máte-li doma gamblera, který si půjčuje peníze, aby je naházel do prvního automatu, můžete požádat soud, aby zrušil nebo zúžil vaše společné jmění. Za závažný důvod může soud uznat i to, že podnikatel ručí neomezeně.
Velký krok vpřed je v novém zákoně za dluhy své společnosti. Také posílení pozice slabšího z manželského páru, což bývá obvykle žena pečující o děti. I když se manželství rozpadne, zaručuje jim zákon nárok na odpovídající bydlení včetně vybavení domácnosti, i když je byt psaný na manžela.
Je to na exekutorovi
Jediná účinná obrana? „Okamžitě, jak se o dluzích dozvíte, písemně a prokazatelně oznámit věřiteli, že jde o dluhy vzniklé bez vašeho vědomí a vůle,“ vysvětluje Ondřej Načeradský. Jen tímto způsobem můžete exekutora a věřitele omezit jen na polovinu společného majetku, takže v praxi nepřijdete o celý byt, ale jen o jeho polovinu patřící manželovi. Je tu ale jeden háček.
„Nesmí jít o závazek, který vznikl při obstarávání běžných potřeb rodiny,“ upozorňuje Ondřej Načeradský. A to může být například u dluhů z podnikání, které celou rodinu dosud živilo, těžké prokázat.
Z možnosti bránit se v rozpadajícím se vztahu proti nezodpovědnému chování partnera, na které nový občanský zákoník myslí, tak zůstává spíš jen teorie. Podobně nefunkční budou navíc i manželská a předmanželská smlouva. Budou fungovat jen jako pojistka pro rozvodové řízení, ale při exekuci jimi svou část společného majetku neochráníte.
Přitom je zatím nejisté, co všechno mezi společné dluhy partnerů budou soudy počítat. Podle nového zákoníku tedy sice platí, že byste neměla svému manželovi automaticky ručit za dluhy, které nesouvisí s rodinným soužitím, právníci jsou ale dost skeptičtí v tom, zda takovou námitku budou soudci brát v úvahu. Moc růžově to pro manžele, kterým po jejich polovičkách zůstanou dluhy, nevypadá.