5 věcí, které při rozvodu rodiče myslí dobře, ale dětem mohou spíš ublížit

 • Dítě potřebuje vědět, co se děje. Není ale váš psycholog
  Dítě potřebuje vědět, co se děje. Není ale váš psycholog
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  5. října  2015 
   05:59

  Rozvod je obrovská emocionální zátěž pro všechny zúčastněné. Většina rodičů si přeje, aby jejich selhání co nejméně ovlivnila jejich děti. Přesto – i když jsou míněny v dobré víře – jim jejich snahy spíše uškodí. Které věci dětem spíše uškodí, i když na první pohled vypadají vůči nim vstřícně?

 • Dítě jako posel

  ...
  Někteří rodiče správně tuší, že kdyby se přiblížili ke svému protějšku, vypukla by hádka. Ve snaze zabránit dusnu používají děti jako vyřizovatele vzkazů. V extrémním případě může věta znít: "Vyřiď panu inženýrovi, že měl dávno vynést koš." To, že před nimi nechcete dělat scény, je chvályhodné. Ale toto je už velká cena, kterou děti za zdánlivý klid v domácnosti platí.

 • Dítě v roli terapeuta

  ...
  Svěřovat se dětem je fajn. Říct jim o situaci pravdu se doporučuje. Ale všechno má své meze. Děti mají informace vyslechnout a vy máte být k dispozici jim, pokud se chtějí o situaci bavit. Ne ony vám. Vysvětlovat, proč jste opravdu museli, vypočítávat všechny křivdy, natožpak se ujišťovat, že vám rozumějí, a vyzvídat, jestli si také myslí, že jste udělali dobře... Zkuste raději poprosit kamarádku nebo kamaráda a předem se jim omluvte, že to do nich budete hustit. Ti to mnohem lépe ustojí.

 • Dítě, o které se soupeří

  ...
  Ujistěte děti, že je oba máte rádi. Že to není jejich chyba, že jdete od sebe. Ale i ujišťování má své meze. Láska musí dát svobodu a dítě nesmí mít pocit, že nezůstane-li s vámi, tak vás zradí nebo se budete cítit opuštěni. Možná vám bude smutno, ale vy jste iniciátorem situace. Ony ne.

 • Snaha dokázat mu, že je to pro něj nejlepší

  ...
  Věta "Je to tak pro nás všechny nejlepší" vás sice může občas utěšit a možná je to v rámci dlouhé časové perspektivy pravda. Pro děti by ale vždycky bylo lepší, kdyby rodiče zůstali spolu. Tohle možná pochopí časem. Teď jim to zní jako plané uklidňování.

 • Snaha napravit minulé chyby

  ...
  A pokud jste udělali některé chyby, nepitvejte je. Omluva je v pořádku, přiznat chybu také. Ale s mírou. Neomlouvejte se stále dokola, neobhajujte se novými a novými argumenty, nevracejte se k tomu. Je čas jít dál.

/
Autor: is
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku