Trauma: Selhala jsem u porodu jako matka. Jak z toho ven? | Supermámy

Trauma: Selhala jsem u porodu jako matka. Jak z toho ven?

Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
14. září  2016 
 06:00

Není málo žen, které si vysní, jakým způsobem přivedou na svět dítě. A když pak vše nejde podle jejich představ, vyčítají si to. Stejně jako si jiné ženy vyčítají, že místo přirozeného porodu nakonec přišlo jejich dítě na svět císařským řezem. Podobné trápení může ovlivnit vztah k dítěti a stav ženy na dlouhé roky. Jak se tím vypořádat? 

"Máte zdravé dítě, tak co byste chtěla víc?“ Tohle dost často slýchávají maminky po porodu, který byl třeba komplikovanější, než je běžné, nebo proběhl úplně jinak, než si ony vysnily.

Pocity žen, které byly při porodu vystaveny nějakému traumatu, bývají různé: Některé mají pocit, že jim jejich porod někdo ukradl, jiné cítí bezmoc, vztek na systém a následně na sebe, že se tomu nedokázaly vzepřít. A ten nejhorší pocit je pocit viny, který mají vůči svému dítěti a který se samozřejmě projeví i na vztahu k novorozenci.

70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Něha, bolest, emoce a láska!

Narození dítěte patří k nejsilnějším životním okamžikům. Dokládají to i záběry z těchto momentů, které pořizují otcové miminek, porodní asistentky…celý článek

„Žena, místo aby porod vnímala pozitivně jako začátek nového života a své nové role matky, ho vnímá jako katastrofickou událost spojenou s pocitem ohrožení života (svého, novorozence nebo obou), se silným strachem a úzkostí. Často dochází ke znovuprožívání určitých situací spojených s porodem. Objevují se nepříjemné pocity, ale i konkrétní obrazy strachu, bezmoci, hrůzy, které žena během něj zažila. Pocity jsou tak intenzivní a živé, že nervový systém a tělo nerozlišují, že se jedná o vzpomínky, a žena v podstatě prožívá trauma znovu a chová se podle toho, například může mít strach vyjít z domu, není schopná postarat se o novorozence, má záchvaty pláče z bezmoci nad tím, co se v porodnici stalo a tak dále,“ vysvětluje praktička Somatic Experiencing® a holistická terapeutka Monika Nyklíčková.

TADY si můžete přečíst více, jak se vyrovnat s tím, když máte pocit, že jste porod nezvládly tak, jak jste si vysnily

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti LIVE: Vypnutej Vémola, lhář sexuolog a vězení…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku