Co všechno říká Apgar skóre o novorozenci?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  24. února  2017 
   06:00

  Tahle tajemná zkratka není nic jiného než mezinárodní bodovací systém, podle kterého lékaři orientačně po porodu posuzují stav dítěte. Podle porodníků je tenhle „boďák“ důležitou známkou, která ukazuje, jak se dítěti bude dařit v dalších dnech po narození. Co všechno tento systém zkoumá?

   

 • Co lékaři hodnotí v prvních minutách po porodu

  ...

  V prvních minutách po narození dítěte hodnotí lékaři na miminku následující projevy:

  A: Adaptace kůže dítěte, kdy se hodnotí barva kůže a její schopnost adaptovat se na život mimo plodovou vodu, vykreslení cév atd.

  P: Pulz, respektive srdeční činnost dítěte, kdy lékaři změří počet srdečních stahů.

  G: Grimasy, kdy lékaři hodnotí reakci dítěte na podněty a podráždění, aby ověřili reflex dráždivosti.

  A: Aktivita svalů, kdy lékaři hodnotí napětí svalů.

  R: Respirace neboli dýchaní, kdy lékaři hodnotí schopnost dítěte dýchat.

  Těchto pět faktorů určí kondici dítěte a je důležitým ukazatelem pro pediatry a neonatology, kteří s miminkem přijdou do styku, a taky informují o tom, jak proběhl porod a jestli nedošlo k nějakým komplikacím.

   

  Neuvěříte, čím háčkované chobotnice pomáhají předčasně narozeným miminkům

  Neuvěříte, čím háčkované chobotnice pomáhají předčasně narozeným miminkům

  Na háčkované čepičky u malinkých miminek jsme už zvyklí i v českých porodnicích, ovšem háčkované chobotničky? Personál v porodnici v Pool Hospital…celý článek

 • Jak se skóre měří

  ...

  Stav dítěte se hodnotí v první, páté a desáté minutě po porodu, a to body od nuly do dvou (čím lepší stav novorozence, tím více bodů). 8 – 10 bodů znamená, že jde o zdravého novorozence, který nemá žádné poporodní potíže, 5 – 7 bodů značí, že miminko má určité potíže se začátkem dýchání a s přizpůsobením aw novým podmínkám, většinou jde ale o přechodné potíže, a méně než 5 bodů znamená, že dítě má problémy se základními životními funkcemi, které vyžadují neodkladnou lékařskou péči. Ideální je, když se vaše novorozené dítě pyšní výsledkem: 10-10-10, ale nemusíte se bát, někdy i nižší čísla nemusí nutně znamenat tragédii. Některým dětem trvá delší dobu, než se adaptují na nové prostředí.

 • Jak se dítě hodnotí konkrétně?

  ...

  Srdeční tep: 2 body dítě získá, když má normální tep (to je 100 tepů za minutu), když je nižší, dostane 1 bod, pokud pulz chybí, získá 0 bodů.

  Dýchání: Když dítě pláče a normálně se nadechuje, dostane 2 body, když dýchá přerušovaně a tiše, pak 1 bod, pokud dýchání chybí – 0 bodů.

  Reflex dráždivosti: Když dítě při stimulaci pláče, reaguje na světlo, dostane 2 body, pokud jsou jeho reakce zpomalené, dostane 1 bod, bez reflexů 0 bodů.

  Svalová aktivita: Má-li novorozenec spontánní pohyby, dostane 2 body, má-li horší snahu o pohyb rukama a nohama, dostane 1 bod, pokud je bez pohybů 0 bodů.

  Barva pokožky: Pokud má dítě tělovou barvu a nohy i ruce zrůžovělé, získá 2 body, pokud má normální barvu s konečky prstů lehce nafialovělými, dostane 1 bod, pokud má barvu fialově šedou, dostává 0 bodů.

  Nižší Apgar skóre mívají děti nedonošené, předčasně narozené či děti, které se narodily z vysoce rizikového těhotenství, po císařském řezu nebo komplikovaném porodu.

   

  Holčička se narodila se dvěma předními zuby. Jak je to možné?

  Holčička se narodila se dvěma předními zuby. Jak je to možné?

  Když se novopečená matka Samantha Lines poprvé podívala na svou dcerku, zůstala trochu v šoku. Její novorozené miminko mělo v puse dva zuby, což není…celý článek

  Žena se rozhodla donosit miminko bez mozku, aby mohla darovat jeho orgány

  Žena se rozhodla donosit miminko bez mozku, aby mohla darovat jeho orgány

  Miluju a nesmírně obdivuju svou ženu za rozhodnutí, které udělala. Tohle a ještě mnoho dalšího napsal na Facebook Američan Royce Young pod fotku…celý článek

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku