Neuvěříte, čím háčkované chobotnice pomáhají předčasně narozeným miminkům
Na háčkované čepičky u malinkých miminek jsme už zvyklí i v českých porodnicích, ovšem háčkované chobotničky? Personál v porodnici v Pool Hospital v anglickém Dorsetu přišel s průkopnickým výzkumem, který naznačuje, že právě chobotnice mají velký vliv na přežití předčasně narozených dětí. Chobotničky se od té doby rozšířily i na další oddělení pro předčasně narozené děti, včetně těch českých.
Koho by to napadlo, ale je to prý tak. Přítulné háčkované chobotnice pomáhají nedonošencům, aby se cítili bezpečněji. Jak se uvádí na webových stránkách porodnice, tahle myšlenka vznikla v Dánsku. Zde vědci zjistili, že předčasně narozené děti objímající roztomilé chobotnice v inkubátoru měly pravidelný srdeční tep, lépe dýchaly a měly vyšší hladinu kyslíku v krvi. A ještě něco: tyto děti byly i klidnější a nevytahovaly si trubičky a hadičky z končetin.
Jak je to možné? Chapadla chobotnice zřejmě připomínají dětem pupeční šňůru a měkká pletenina zase matčinu dělohu. Porodnice se tedy rozhodla to vyzkoušet a zahájila projekt Háčkované chobotnice do každého inkubátoru. Každá rodina obdržela speciální dárek – zabalenou chobotničku, a to spolu s vysvětlením, o jaký projekt jde. Rodiče nejprve byli ohromeni, ale žádný neodmítl. „Je to neuvěřitelné, že něco tak jednoduchého může utěšit dítě a pomoci mu, aby se cítilo líp,“ říká Daniel Lockyer z porodnice Pool.
Porodnice říká, že potřebuje více háčkovaných chobotnic a přijímá jakékoli háčkované chobotničky. Jediná podmínka: chobotničky musí být stoprocentně bavlněné a chapadla nesmí být delší než 22 cm. Ještě než se dostanou k dětem, nemocnice je sterilizuje.
Chobotničky pomáhají i na českých odděleních pro předčasně narozené děti. Za jejich používáním stojí mimo jiné sdružení Nedoklubko, které na svém webu zveřejnilo i NÁVOD, jak přesně takové pletené zvířátko vyrobit.
"Z hlediska medicínského a ryze praktického chobotničky oceňujeme, protože děti zklidňují. Děti si s chapadýlky hrají, kvůli svému reflexu je uchopí místo endotracheálních kanyl nebo výživových sond a my se v menší míře setkáváme s jejich vytažením a nutností nového zavádění, což přes veškerou šetrnost nemusí být pro děti vždy příjemné," přidal zkušenost porodník Petr Janec z ústecké Masarykovy nemocnice.