Neuvěříte, čím háčkované chobotnice pomáhají předčasně narozeným miminkům

Podle výzkumu, který v Dánsku proběhl, chapadélka chobotniček připomínají nedonošeňátkům pupeční šňůru jejich maminky.
Foto: Pinterest/Pool Hospital
Sdílej na facebooku
25. září  2015 
 06:00

Na háčkované čepičky u malinkých miminek jsme už zvyklí i v českých porodnicích, ovšem háčkované chobotničky? Personál v porodnici v Pool Hospital v anglickém Dorsetu přišel s průkopnickým výzkumem, který naznačuje, že právě chobotnice mají velký vliv na přežití předčasně narozených dětí. Chobotničky se od té doby rozšířily i na další oddělení pro předčasně narozené děti, včetně těch českých. 

Koho by to napadlo, ale je to prý tak. Přítulné háčkované chobotnice pomáhají nedonošencům, aby se cítili bezpečněji. Jak se uvádí na webových stránkách porodnice, tahle myšlenka vznikla v Dánsku. Zde vědci zjistili, že předčasně narozené děti objímající roztomilé chobotnice v inkubátoru měly pravidelný srdeční tep, lépe dýchaly a měly vyšší hladinu kyslíku v krvi. A ještě něco: tyto děti byly i klidnější a nevytahovaly si trubičky a hadičky z končetin.

Jediná podmínka: chobotničky musí být stoprocentně bavlněné a chapadla nesmí být delší než 22 cm.

Jak je to možné? Chapadla chobotnice zřejmě připomínají dětem pupeční šňůru a měkká pletenina zase matčinu dělohu. Porodnice se tedy rozhodla to vyzkoušet a zahájila projekt Háčkované chobotnice do každého inkubátoru. Každá rodina obdržela speciální dárek – zabalenou chobotničku, a to spolu s vysvětlením, o jaký projekt jde. Rodiče nejprve byli ohromeni, ale žádný neodmítl. „Je to neuvěřitelné, že něco tak jednoduchého může utěšit dítě a pomoci mu, aby se cítilo líp,“ říká Daniel Lockyer z porodnice Pool.

Je to síla! Porod z naprosté blízkosti. Takhle jste ho ještě neviděli

Je to síla! Porod z naprosté blízkosti. Takhle jste ho ještě neviděli

"Měla jsem tu čest a účastnila jsem se nejúžasnějšího zázraku světa. Zázraku zrození," napsala na svůj blog fotografka z Londýna, která si říká Ania…celý článek

Porodnice říká, že potřebuje více háčkovaných chobotnic a přijímá jakékoli háčkované chobotničky. Jediná podmínka: chobotničky musí být stoprocentně bavlněné a chapadla nesmí být delší než 22 cm. Ještě než se dostanou k dětem, nemocnice je sterilizuje.

Chobotničky pomáhají i na českých odděleních pro předčasně narozené děti. Za jejich používáním stojí mimo jiné sdružení Nedoklubko, které na svém webu zveřejnilo i NÁVOD, jak přesně takové pletené zvířátko vyrobit. 

"Z hlediska medicínského a ryze praktického chobotničky oceňujeme, protože děti zklidňují. Děti si s chapadýlky hrají, kvůli svému reflexu je uchopí místo endotracheálních kanyl nebo výživových sond a my se v menší míře setkáváme s jejich vytažením a nutností nového zavádění, což přes veškerou šetrnost nemusí být pro děti vždy příjemné," přidal zkušenost porodník Petr Janec z ústecké Masarykovy nemocnice.  

Na vlastní kůži: Matkou po čtyřicítce? Tohle všechno vás čeká!

Na vlastní kůži: Matkou po čtyřicítce? Tohle všechno vás čeká!

Před pár dny jsem byla na maturitním plese nejstaršího syna. Bylo to fajn a nebylo špatné být tam mezi rodiči skoro nejmladší. Už před dvaceti lety…celý článek

Matku naprosto šokovalo pohlaví novorozence! Proč?

Matku naprosto šokovalo pohlaví novorozence! Proč?

Kim Guiley a její manžel Travis vždycky chtěli jak dceru, tak i syna. Dcera se jim narodila v roce 2013. Když Kim za pár let znovu otěhotněla, doufala…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku