Na 6. června připadá den neplodnosti. Jak jste na tom vy?

Na 6. června připadá den neplodnosti. Jak jste na tom vy?
IVF pomohlo v Česku už sto tisícům párů
Foto: Iscare
Sdílej na facebooku
5. června  2018 
 18:38

Na 6. června připadá Národní den neplodnosti. Neschopností počít potomka trpí v České republice až pětina párů, přičemž statistiky ukázaly, že mužů se to týká úplně stejně často jako žen. 

Zatímco dříve se soudilo, že za nemožností počít potomka je problém na straně ženy, už dávno to neplatí. „O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice.

Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií,“ popisuje Jaroslav Hulvert, primář IVF klinického centra ISCARE. Jen na této pražské klinice si nechá spermie prověřit zhruba 40 mužů týdně. Ve středu 6. června - v rámci Národního dne neplodnosti - klinika nabízí toto vyšetření kvality spermií zcela zdarma, stačí přijít mezi druhou a pátou odpoledne. 

V případě zhoršených hodnot spermiogramu někdy postačí pouhá úprava životního stylu, aby se neplodnost mužů nebo náběh na ni snížily. 

Nejčastějším onemocněním mužů je oligospermie – nízký počet aktivních spermií. Velký vliv na toto onemocnění má právě partnerův životní styl. Doporučuje se tedy omezit kouření a pití alkoholu, a naopak doplnit vitamíny zejména E a C. Pokud toto nezabere, dá se problém řešit pomocí inseminace, kdy jsou spermie, v době ovulace ženy, zavedeny přímo do děložní dutiny.

Jiným častým onemocněním způsobujícím neplodnost je varikokéla. Rozšířené žíly u varlat mají za důsledek zpomalování krevního oběhu v šourku a můžou vést až k impotenci. Naštěstí i tento problém lze odstranit jednoduchým chirurgickým zákrokem. Asistovaná reprodukce je dnes na tak vysoké úrovni, že i muži, u kterých nebyly v ejakulátu nalezeny spermie, mají šanci počít s partnerkou vlastního potomka. Pokud má muž alespoň několik spermií, lékaři jsou schopni je získat operační cestou z varlat či nadvarlat. 

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku