Na 6. června připadá den neplodnosti. Jak jste na tom vy?

IVF pomohlo v Česku už sto tisícům párů
IVF pomohlo v Česku už sto tisícům párů
Foto: Iscare
Sdílej na facebooku
5. června  2018 
 18:38

Na 6. června připadá Národní den neplodnosti. Neschopností počít potomka trpí v České republice až pětina párů, přičemž statistiky ukázaly, že mužů se to týká úplně stejně často jako žen. 

Zatímco dříve se soudilo, že za nemožností počít potomka je problém na straně ženy, už dávno to neplatí. „O zvyšující se neplodnosti u mužů svědčí například výsledky posledních zájemců o darování spermatu u nás na klinice.

Z pětadvaceti mužů splňoval pouze jeden kritéria dárce spermií,“ popisuje Jaroslav Hulvert, primář IVF klinického centra ISCARE. Jen na této pražské klinice si nechá spermie prověřit zhruba 40 mužů týdně. Ve středu 6. června - v rámci Národního dne neplodnosti - klinika nabízí toto vyšetření kvality spermií zcela zdarma, stačí přijít mezi druhou a pátou odpoledne. 

Řekli jí, že už nebude mít dítě. Ale narodil se malý bojovník Jedi!

Řekli jí, že už nebude mít dítě. Ale narodil se malý bojovník Jedi!

Fotografka Trish McCoy se rozhodla sdílet neuvěřitelný a dojemný příběh o tom, jak její sestra, navzdory jednoznačnému verdiktu lékařů, zázračně otěhotněla.…celý článek

V případě zhoršených hodnot spermiogramu někdy postačí pouhá úprava životního stylu, aby se neplodnost mužů nebo náběh na ni snížily. 

Nejčastějším onemocněním mužů je oligospermie – nízký počet aktivních spermií. Velký vliv na toto onemocnění má právě partnerův životní styl. Doporučuje se tedy omezit kouření a pití alkoholu, a naopak doplnit vitamíny zejména E a C. Pokud toto nezabere, dá se problém řešit pomocí inseminace, kdy jsou spermie, v době ovulace ženy, zavedeny přímo do děložní dutiny.

Jiným častým onemocněním způsobujícím neplodnost je varikokéla. Rozšířené žíly u varlat mají za důsledek zpomalování krevního oběhu v šourku a můžou vést až k impotenci. Naštěstí i tento problém lze odstranit jednoduchým chirurgickým zákrokem. Asistovaná reprodukce je dnes na tak vysoké úrovni, že i muži, u kterých nebyly v ejakulátu nalezeny spermie, mají šanci počít s partnerkou vlastního potomka. Pokud má muž alespoň několik spermií, lékaři jsou schopni je získat operační cestou z varlat či nadvarlat. 

Více než sto tisíc českých dětí přišlo na svět díky IVF, nejstaršímu je 34

Více než sto tisíc českých dětí přišlo na svět díky IVF, nejstaršímu je 34

Prvnímu v Česku uměle počatému dítěti je přes třicet let. Aktuálně se u nás ročně narodí více než pět tisíc dětí ze zkumavky. Celkem tak letošní Den…celý článek

Ztráta erekce aneb jak ho dostat znovu do pozoru?

Ztráta erekce aneb jak ho dostat znovu do pozoru?

Erekci ovlivňuje mnoho faktorů a každému muži se může někdy stát, že ho jeho penis nechce „poslouchat“. Nemusí to hned znamenat, že dotyčného trápí…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku