Čtyřicítka na krku: Můžete ještě otěhotnět, nebo už vám hrozí menopauza?

Čtyřicítka na krku: Můžete ještě otěhotnět, nebo už vám hrozí menopauza?
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
28. srpna  2016 
 06:00

Část žen otěhotní i po pětatřicátých narozeninách snadno, ačkoli obecně rozhodně platí, že právě od tohoto věku plodnost strmě klesá. A že po čtyřicítce už je přirozené početí hodně málo pravděpodobné. Jenže co když žena stojí i v tomto věku o dítě, a ono nepřichází? Jaké vyšetření je na místě podstoupit? 

Tuhle historku slyšel snad každý. Žena si myslela, že už je v přechodu, dokonce na sobě pozorovala některé příznaky, ale ve skutečnosti byla těhotná. Bohužel, nejsou zase tak vzácné případy, kdy se ženy snaží o početí, ale ve skutečnosti už se potýkají s nastupující menopauzou.  

Proč přibývá párů, které mají problémy s početím? • VIDEO: 

Nicméně to, že žena nemůže třeba kolem čtyřicítky otěhotnět, protože její plodnost zásadně klesla, nemá s klimakteriem nic společného. Příčinou je většinou nedostatek vajíček, případně nedostatek kvalitních vajíček. Pokud chcete mít jasno v otázce toho, jak jste na tom s plodností, nechte si udělat vyšetření hladiny takzvaného antimülleriánského hormonu (AMH test). Vyjde vás zhruba na šest set až osm set korun. Ukáže, jak velké zhruba jsou rezervy vašich vajíček ve vaječnících.

Tuňáka raději ne: Strava během těhotenství ovlivňuje vývoj dítěte více, než se myslelo

Tuňáka raději ne: Strava během těhotenství ovlivňuje vývoj dítěte více, než se myslelo

Ekzémy, alergie, metabolické poruchy a obezita, poruchy soustředění a hyperaktivita – nic takového bychom svému potomkovi nepřáli. Jako matky ovšem…celý článek

Existuje také vyšetření, které dokáže blížící se přechod odhalit dříve, než se skutečně přihlásí, ale standardně se nedělá ani ho lékaři nenabízejí, protože výsledky vyšetření se nedají v praxi využít, menopauzu nelze zastavit ani oddálit.

Zevrubná vyšetření nastupují v případě, kdy se menopauza ohlásí nečekaně brzy, třeba v pětatřiceti letech, pak je podle lékařů na místě snažit se odhalit příčinu. Jestliže přece jen chcete vědět, zda už vaše menopauza pomalu neťuká na dveře, můžete si nechat vypracovat takzvaný hormonální profil. Bude vás to stát několik tisíc korun. 

Početí je stále těžší: Mužům dramaticky ubývají spermie, ženy odkládají mateřství

Početí je stále těžší: Mužům dramaticky ubývají spermie, ženy odkládají mateřství

Párů, které mají problémy s plodností, přibývá. Potíže s početím trápí každou čtvrtou dvojici. Ukazuje se přitom, že čím dál častěji je problém na…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: wall

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku