Těhotenství

Nejpohodovější fází těhotenství je druhý trimestr
Nejpohodovější fází těhotenství je druhý trimestr
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
25. června  2015 
 11:36

Co všechno vlastně obnáší gravidita? Jaké jsou jeho příznaky těhotenství, co se děje v těle ženy a jaká je délka těhotenství? Podívejte se, jak vypadají jednotlivé týdny těhotenství a co se děje, když žena prožívá první, druhý a třetí trimestr. 

Těhotenství je období, kdy žena nosí živý plod. Na jeho počátku je početí, na konci porod. Dělí se na tři trimestry a celkově trvá asi 273 dnů, tedy devět kalendářních měsíců.

Během raného období těhotenství (první tři měsíce) žena pociťuje velké změny na svém těle. Protože sílí děloha, pociťují ženy bolesti v podbřišku, dále se zvětšují prsa kvůli mohutnění mléčné žlázy a usazování tuku.

Tepová frekvence je vyšší a některé ženy trápí zácpa. Ve druhém trimestru (4. -6. trimestr) jsou viditelné změny hlavně na kůži – tmavnutí prsních dvorců a bradavek a na břiše se může vyskytnout tmavý pigmentový pruh, který ale po porodu zmizí. Ženě se začíná vracet chuť k jídlu a váha jde nahoru.

V posledním trimestru (7. -9. měsíc) ženu mohou trápit kvůli uvolněným kloubům a vazům bolesti zad a kyčlí, otoky rukou, nohou, krvácení z dásní, zvýšený vaginální výtok, únava, zadýchávání se nebo výtok z prsou, protože začnou produkovat mlezivo. Naopak ale může také docházet ke zlepšení kvality vlasů a nehtů.

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku