Neplodnost a umělé oplodnění: 30 otázek a odpovědí

 • Neplodnost a umělé oplodnění: 30 otázek a odpovědí
  Když se početí nedaří. Asi v 50 procentech je chyba na straně muže, ve 30 procentech u ženy a zbytek jsou příčiny kombinované u obou
  Foto: shutterstoclk
  Sdílej na facebooku
  25. srpna  2015 
   05:00

  Když se lidem nedaří měsíce nebo dokonce roky počít dítě, stále častěji se na pořadu dne objevuje slovo neplodnost. Co všechno podle lékařů patří mezi příčiny neplodnosti? Podívejte se, jak s ní souvisí například endometrióza, chlamydie, užívání antikoncepce nebo jak vypadá kvalita spermií dnešních mužů. 

 • Neplodnost a endometrióza

  Děložní myomy dokáží pěkně potrápit.
  Děložní myomy dokáží pěkně potrápit.
  Autor: Profimedia.cz

  1. Kdy můžeme začít mluvit o neplodnosti?

  Když žena při pravidelném pohlavním styku nemůže rok otěhotnět, měla by vyhledat svého lékaře. Pokud jde o dva roky, mluvíme o neplodnosti.

  2. Co je příčinou neplodnosti u žen?

  Dnes jsou nejčastějšími příčinami neplodnosti u žen hormonální poruchy, endometrióza a porucha průchodnosti vejcovodů. Méně časté jsou poruchy vývoje reprodukčních orgánů, příčiny imunologické a genetické.

  3. Co je to endometrióza a proč brání ženě v otěhotnění?

  Endometrióza je vycestování částeček sliznice z dutiny děložní mimo ni a usazení na orgánech v malé pánvi i vzácně mimo malou pánev. Mohou zůstávat na vejcovodech, děloze, vaječnících, na střevech i pobřišnici.

  Prodělávají menstruační cyklus jako v děloze a způsobují jednak srůsty, jednak vylučují látky, které znehybňují spermie a narušují činnost vejcovodů.

 • Špatný spermiogram či chlamydie?

  Sperma
  Sperma
  Autor: shutterstoclk

  4. Jaké problémy mohou mít muži?

  U mužů je příčinou neplodnosti špatný spermiogram. Zde mluvíme o poruchách ve smyslu malého množství spermií, jejich špatné pohyblivosti a tvaru.

  Zjišťuje se jejich kvalita. Malé procento tvoří poruchy erekce a ejakulace.

  5. Je »chyba« spíše na straně ženy, nebo muže?

  Asi v 50 % je chyba na straně muže, ve 30 % u ženy a zbytek jsou příčiny kombinované u obou.

  6. Mohou mít chlamydie vliv na početí?

  Chlamydie způsobují záněty, které mohou být svým průběhem nenápadné, ale mohou způsobit změny na rozmnožovacích orgánech ve smyslu srůstů či neprůchodnosti vaječníků.

 • Neplodnost a antikoncepce

  Ženskou funkční neplodnost lze vyléčit i cvičením podle Ludmily Mojžíšové.
  Ženskou funkční neplodnost lze vyléčit i cvičením podle Ludmily Mojžíšové.
  Autor: Shutterstock.com

  7. Má dlouhodobé užívání antikoncepce vliv na plodnost?

  Ne. Při pravidelném užívání hormonální antikoncepce a pravidelných kontrolách není nebezpečí poruchy plodnosti.

  8. Je pravda, že nadbytek bílkovin v těle může ovlivnit plodnost ženy?

  Při nadměrném příjmu bílkovin, mohou být ohroženy převážně ledviny, reprodukční orgány by neměly být nijak zasaženy, když tak až sekundárními účinky.

  9. Může být špatná imunita důvodem neplodnosti?

  Toto téma je dost diskutované, někteří to popírají, jiní potvrzují, nicméně vyšetření na protilátky u muže i ženy se provádí. Pokud se potvrdí pozitivita, léčíme je.

 • Potřebná vyšetření a stimulační terapie

  První cvik cvičte v prvním týdnu denně 5x, každý další týden přidejte denně pět cviků, šestý týden cvičíte 40x denně. Během menstruace snižte počet na 20 cviků.
  První cvik cvičte v prvním týdnu denně 5x, každý další týden přidejte denně pět cviků, šestý týden cvičíte 40x denně. Během menstruace snižte počet na 20 cviků.
  Autor: Michaela Feuereislová

  10. Zhoršuje kvalitu spermatu horká koupel, nošení slipů, sauna apod.?

  Ano. V některých případech může být při dlouhodobému vystavení vysokým teplotám narušena tvorba a zrání spermií.

  11. Pokud se žena svěří do péče lékařů, jaké vyšetření podstoupí?

  Běžně se provádí gynekologické vyšetření včetně ultrazvuku, genetické vyšetření a hormonální vyšetření. Test průchodnosti vejcovodů - neprůchodnost může být způsobena pozánětlivými změnami nabo také v důsledku endometriózy. Součástí vyšetření je např. tzv. laparoskopie, kdy se přes malý řez v pupku zavede přístroj a zjišťuje se stav orgánů.

  12. Co je tzv. stimulační terapie?

  Ženě jsou aplikovány hormonální léky - gonadotropiny v injekční formě. Podpoří se jimi ovulace a dozrání většího počtu folikulů (váčků s vajíčky).

 • Přichází umělé oplodnění

  Umělé oplodnění - ilustrační foto
  Umělé oplodnění - ilustrační foto
  Autor: ČTK

  13. Kolik vajíček je celkem oplodněno?

  Všechna získaná.

  14. Jaká vyšetření musí absolvovat muži?

  Provádí se hlavně mikroskopické vyšetření spermiogramu. Vyhodnocuje se, kolik spermií se nachází v jednom mililitru a také se zjišťuje pohyblivost a tvar. Důležité je také genetické, popřípadě urologické vyšetření. Díky této metodě lze odhalit záněty močových cest nebo prostaty.

  15. Jaká je úspěšnost umělého oplodnění?

  Která metoda umělého oplodnění je nejúspěšnější? Homologní (s vlastním partnerem, manželem) a heterologní (dárcovská) inseminace je 20 - 25%. Mimotělní oplození s přenosem embrya (IVF/ET) 50%. Doporučuje se přenášet maximálně dvě embrya, aby se předešlo vícečetnému těhotenství. Zbytek z nich se zamrazí.

 • Zmrazování embryí a kolik to bude stát?

  Sperma
  Sperma
  Autor: shutterstoclk

  16. Zamrazují se v České republice i vajíčka?

  Vajíčka jsou zamražována celosvětově pouze experimentálně. U nás jsme zatím vajíčka nemrazili.

  Cena zamražení bude cca 2000 Kč. Běžně mrazíme embrya - cena 2000 Kč.

  17. Nese umělé oplodnění s sebou nějaká rizika?

  Ano. Např. vznik hyperstimulačního syndromu - ve vaječníku dochází k tvorbě velkého množství vajíček.

  Kumuluje se tekutina v tělních dutinách a zvyšuje se tendence ke srážení krve, což může způsobit trombózu. Dalším rizikem je mimoděložní těhotenství, vícečetné těhotenství, krvácení, infekce.

  18. Kolik pár za umělé oplodnění zaplatí?

  Homologní a heterologní inseminace je 6x za kalendářní rok hrazena ze zdravotního pojištění, náklady na jednu dávku dárcovského spermatu činí 700 Kč, mimotělní oplození s přenosem embrya je hrazeno 3x za život ženy ze zdravotního pojištění (náklady 40 - 60 tis. korun).

 • Umělé oplodnění bez partnera? Bohužel

  Šedesátiletá Srbka byla uměle oplodněna
  Šedesátiletá Srbka byla uměle oplodněna
  Autor: profimedia.cz

  19. Co se děje s embryi po oplodnění ve zkumavce, když je pár nevyužije?

  Může je později mít opět pro vlastní potřebu, nebo je může darovat. Několik let se totiž mohou uchovávat při velmi nízké teplotě.

  20. Kolik dětí se rodí díky IVF? 

  Zhruba tři procenta. 

  Může žena podstoupit umělé oplodnění bez partnera?

  V České republice to legislativa neumožňuje.

 • Vajíčka a sperma od dárkyně a dárce

  Umělé oplodnění: Odběr vajíček se provádí pod ultrazvukovou kontrolou.
  Umělé oplodnění: Odběr vajíček se provádí pod ultrazvukovou kontrolou.
  Autor: Silvie Risová

  22. Kdy se doporučuje oplodnit vajíčko od dárkyně?

  U žen s geneticky podmíněnými nemocemi, u kterých je velká pravděpodobnost přenosu vrozené vady na dítě a pak u žen, u kterých nelze z vaječníků již vlastní oocyty získat.

  23. Může si žena vybrat, od koho bude vajíčko (spermie)?

  Výběr typu dárce spermií je vcelku běžný, u dárkyň vajíček však výběr často možný není vzhledem k jejich výraznému nedostatku.

  24. Má žena možnost získat informaci o dárci vajíčka (spermie)?

  Darování se musí v ČR provádět anonymně. Je možné sdělit pouze údaje, jejichž uvedením se anonymita zachová (např. výška, váha, barva vlasů).

 • Co platí pojišťovny a co ne?

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  25. Je umělé oplodnění omezeno věkem?

  Mimotělní oplození (IVF/ET) je hrazeno ze zdravotního pojištění celkem třikát za život ženám ve věku od 22 do 39 let, u žen s neprůchodností vejcovodů již od 18 let. Nikdy ale nejsou hrazeny zdravotními pojišťovnami některé laboratorní postupy jako ICSI (intracytoplasmatická injekce spermie) apod.

  26. Je pravda, že po umělém oplodnění jsou častější vrozené vady?

  Výskyt vrozených vývojových vad u děti po IUI (intrauterinní inseminaci) a IVF ET (in vitro fertilizaci s následným přenosem embrya do dělohy) se neliší od dětí po spontánním početí.

  Pouze po mimotělním oplození metodou ICSI spermiemi mužů s vážnou poruchou spermiogeneze je nepatrně vyšší výskyt malých vrozených vad, například u chlapců tzv. hypospadie, při které není vyústění močové trubice na konci penisu, ale jeho dolní části.

  27. Je pravda, že riziko potratu je větší než u normálního početí?

  Ano. Podílí se na tom více faktorů, např. špatná imunita, stavy v souvislosti s hyperstimulačním syndromem, vyšší počet embryí s chromozomálními vadami embryí po oplodnění vajíček spermiemi mužů s výrazně abnormálním nálezem spermiogramu.

 • Porod po umělém oplodnění

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  28. Je porod je rizikovější?

  Pokud se jedná a ojednočetné těhotenství, nepřináší zvýšená rizika. Po asistované reprodukci je vyšší výskyt mnohočetných těhotenství, která pochopitelně zvyšují rizika pro těhotenství a vlastní porod.

  29. Je metoda Mojžíšové v léčbě neplodnosti účinná?

  Cvičení podle Mojžíšové pozitivně působí na orgány malé pánve, vejcovody a dělohu a zdá se, že na dosažení těhotenství i po asistované reprodukci má kladný vliv. Kromě toho ženám pomůže posílit svaly pánevního dna a páteře.

  30. Jaký vliv má na plodnost váha?

  Příliš nízká tělesná váha, nebo obezita jsou stavy, které pro otěhotnění jistě představují problém. Velký úbytek váhy má za následek že nedochází k uvolňování vajíček z vaječníku nebo může dojít až k vymizení menstruace. Nadváha z druhé strany s sebou přináší vyšší výskyt vysokého krevního tlaku nebo cukrovky.

/
Autor: Věra Bláhová, Simona Součková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku