Nejmenší děti a slunce: Jak v létě pečovat o pleť kojenců a batolat

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  10. srpna  2017 
   06:00

  Horké dny jsou zpět, a tak ještě stále trávíme s dětmi dlouhé hodiny venku, ať už doma nebo někde na dovolené. Snažte se chránit pokožku dítěte, můžete tak zabránit nepříjemnostem během prázdnin. Tím více je třeba chránit, čím menší dítě je. Přední česká dermatoložka primářka Miroslava Pelechová z Ústavu lékařství a kosmetiky se s vámi podělí o letní tipy. 

 • Novorozencům je slunění zapovězeno

  Novorozence vůbec nevystavujte přímému slunečnímu záření. Teprve když je miminku více než půl roku, můžete ho natřít vhodnými opalovacími krémy. U kojenců a batolat doporučuji použít takzvaný fyzikální filtr. Představte si ho jako jakousi odrazovou plochu na povrchu kůže. Je pravda, že fotoprotekce využívající fyzikálních filtrů může na kůži zanechat bělavý nádech, ale to dětem v tomto věku zpravidla nevadí.

 • Děti mažte pouze přípravky vhodnými pro jejich pleť

  Hledejte opalovací krémy obsahující oxid zinečnatý nebo oxid titaničitý s ochranným faktorem proti slunci (SPF) 30. Naopak se vyhněte ochranným krémům, které obsahují parabeny, benzofenony, oxybenzon, oktinoxát, avobenzon, a těm, které jsou zabarvené nebo parfemované. Zvolte ochranu proti slunečnímu záření širokého spektra, která chrání jak před paprsky UVA, tak i UVB.

 • Mažte děti včas a dost

  Vždy opalovací krém na své dítě aplikujte předtím, než jdete ven. Asi 15 až 30 minut před tím, než vyrazíte. Poté ho znovu použijte každé 2 hodiny nebo i dříve, když se dítě koupe nebo plave. I voděodolné produkty používejte opakovaně dle návodu na konkrétním produktu.

 • Věnujte pozornost letnímu oblečení dětí

  Děti oblékejte ideálně do lehkých bavlněných oděvů. Volte tmavé odstíny červené, modré nebo zelené, protože tyto neabsorbují sluneční světlo. Dále dnes již lze koupit i dětské oblečení s SPF, tedy oblečení chránící děti při hře venku, a pokrývka hlavičky je také důležitá. Ujistěte se, že vaše dítě nosí klobouk s širokým okrajem a sluneční brýle, které chrání oči a citlivou oblast okolo očí. Brýle by však neměly nosit děti mladší tří let. 

 • Vyhněte se slunci v jeho plné síle

  Nejlepším způsobem ochrany před sluncem je se mu přes poledne vyhnout. Zabavte děti doma nebo jinde v přístřeší, mezi 10. hodinou ráno a 2. hodinou odpoledne jsou sluneční paprsky nejsilnější.

 • Zaměřte se na správnou letní stravu

  Je také důležité jíst čerstvou zeleninu, ovoce a tzv. superpotraviny, které mají vysoký obsah antioxidantů. Dítě pravidelně zásobujte spoustou tekutin, ideální jsou čistá voda nebo ředěné přírodní šťávy.

 • Poraďte si s potničkami

  Děti mají tendenci se hodně potit a mohou skončit s vyrážkou, které se říká potničky. Jsou to malé červené hrbolky nejčastěji na krku, obličeji, v podpaží a na horní části trupu. Jsou způsobeny zanesenými póry a svědí. Chcete-li se jim vyhnout, používejte jemné mýdlo bez vůně a vlažnou koupel. Příjem ovoce bohatého na vitamin C zabrání jejich dalšímu opakování. Je možné použít lokální omývací přípravky, jako je kalamínové mléko.

 • Jak ošetřit dítě s úpalem

  ...

  Pokud se vaše dítě na slunci přece spálí, přiložte na spálená místa studené obklady a aplikujte gel s aloe vera, který bude několik minut před použitím chlazený v lednici. Jestliže výše uvedená opatření nedokážou snížit příznaky, konzultujte další postup s dermatologem.

  Hrozivý pohled na popálenou tvář malé holčičky! Může za to opalovací krém!

  Hrozivý pohled na popálenou tvář malé holčičky! Může za to opalovací krém!

  Rebecca Cannon uveřejnila na Facebooku otřesné fotografie své malé dcery Kyly. Má na nich popáleniny na obličeji, které vypadají opravdu hrůzostrašně.…celý článek

  6 dětských nemocí, o kterých jste dříve neměli ani tušení

  6 dětských nemocí, o kterých jste dříve neměli ani tušení

  Když nejmenší děti v noci nespí, je to náročné a matky a otcové se ve dne potácejí jako zombie. Ale není to nic proti nevyspání z toho, když propukne…celý článek

/
Autor: Radka Pilzová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku