Pro ženyReceptyBleskAha!Reflex
Přihláška nebo registrace
Můžete použít login z jiných webů Czech news center

obnovit heslo+

Jednoduchý trik, který pomůže vzteklému dítěti, aby se zklidnilo

Taky byste sebou nejradši bouchli zem a křičeli taky?
Taky byste sebou nejradši bouchli zem a křičeli taky?
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
19. března  2016 
 06:00

Záchvatům vzteku se v dětství skoro nedá vyhnout, i když některé dětí jsou vzteklejší než jiné a jiné jsou naopak spíš povahy klidnější. V každém případě se hodí jeden malý trik, který pomůže dítě – a nakonec i rodiče – celkem rychle zklidnit. Říkejme mu 3+ 10. 

Tenhle trik doporučuje všem rodičům malých vzteklounů americká rodinná terapeutka Susan Stiffelman, která jej popsala pro web Huffingtonpost.com. Rozhodně radí, abyste jej natrénovali předem, v klidu, zkoušet ho poprvé uprostřed vzteklé scény k ničemu nebude. 

Jak vypadá? Dejte si ruku s nataženými prsty na břicho a vyzvěte své dítě, aby udělalo to samé. A pak třikrát pomalu dýchněte do břicha tak, abyste rukou vnímali jeho pohyb. Soustředění, které k tomu je potřeba, odvede pozornost od vzteku. Až to uděláte, ještě v klidu v duchu nebo nahlas, jak je libo, počítejte do deseti. 

Takhle to vypadá doopravdy! Matka fotila den s kojencem pomocí selfie tyče

Takhle to vypadá doopravdy! Matka fotila den s kojencem pomocí selfie tyče

"Vždyť to nic není, jen hlídáš dítě!" řekl jeden známý téhle matce a ona se rozhodla, že mu to ukáže. A ukázala. Celý den fotila sebe a svou malou…celý článek

Susan Stiffelman sama tenhle trik používá, neboť její pětiletý syn patří mezi poměrně vzteklé děti. Co dalšího se jí osvědčilo? V prvé řadě je podle ní důležité, aby i rodiče pochopili, že dítě má nárok být vzteklé a naštvané a že to patří mezi normální lidské emoce. Jejich úkolem je pomoci mu, aby se je naučilo zvládat a zkrotit. 

Tady jsou její další tipy: 

1. Vžijte se do mysli svého dítěte

Nemá smysl používat slova dospělých, tedy něco jako "nevztekej se, nemá to smysl", spíše potomkům nabídněte pochopení. Může vypadat třeba takto: "Já vím, že jsi chtěl jet s babičkou na výlet, chápu, že tě naštvalo, že to dneska nejde." Své rozhodnutí ale neměňte. 

2. Nabídněte jim obejmutí

Některé děti o to stát nebudou, ale některé nadšeně přitakají. 

3. Zkuste fyzické vybití

Vzteklý člověk by dost možná rád něco rozmlátil, ale tuhle možnost nenabízejte, ale polštářovou bitvu? Klidně. Nebo třeba běh po zahradě, zkrátka cokoli, co připadá v úvahu. 

4. Protistresové hračky

Někdy pomáhá, když člověk může bouchat do něčeho, co je k tomu určené, či třeba mačkat míč, případně dítě naučte, ať si pořádně zadupe – pokud to situace umožňuje.

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.