Tvrdohlavé a vzdorovité dítě? V dospělosti bude úspěšné, tvrdí studie

Rodiče tvrdohlavých a vzdorovitých dětí mají naději, že až jejich potomci vyrostou, stanou se úspěšnými osobnostmi.
Rodiče tvrdohlavých a vzdorovitých dětí mají naději, že až jejich potomci vyrostou, stanou se úspěšnými osobnostmi.
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
23. listopadu  2017 
 06:00

Má svou hlavu? Neposlouchá? Dělá přesný opak toho, co říkáte? Máme pro vás dobrou zprávu. Děti, které jsou tvrdohlavé a vzdorovité, mají větší pravděpodobnost, že z nich vyrostou vzdělaní a úspěšní lidé pracující na vysokých postech. Ukazuje to studie publikovaná Americkou psychologickou asociací. Zkrátka pokud vašim dětem tahle povaha vydrží, v budoucnu dosáhnou svého. A my rodiče se tím můžeme alespoň trochu utěšovat. 

Tenhle popis přesně sedí i na mou čtyřletou Lvici. Narodila se v červenci a hned nám bylo jasné, že tahle slečna bude mít svou hlavu. A dokazuje nám to denně. Co řeknu, aby nedělala, ona schválně vyzkouší. A trénuje tak i mou trpělivost.

"Proč musíš být neustále v opozici?" povzdechla jsem si tuhle. Ona hned zakřičela: "Nejsem v opozici!" Aniž by věděla, co to slovo znamená. A stejně namočila ruku do vody vařící se na knedlíky, i když jsem ji předtím varovala, ať to nedělá. Hned co se naučila mluvit, zařadila do svého slovníku výrazy "nechci" a "já sama" a dodnes jsou u nás na denním pořádku.

Má vaše dítě velkou hlavu? Radujte se, podle odborníků bude chytré a úspěšné!

Má vaše dítě velkou hlavu? Radujte se, podle odborníků bude chytré a úspěšné!

Nová studie publikovaná nedávno v časopise Molecular Psychiatry naznačuje, že čím větší hlavu dítě má, tím bude v budoucnu chytřejší a úspěšnější.…celý článek

Nejsem určitě jediná, kdo má doma tvrdohlavé dítě. Své o tom ví i novinář a trojnásobný otec píšící o rodičovství Clint Edwards. Na serveru Scarymommy.com popisuje své strasti se svou sedmiletou dcerou Norah. "Řekl jsem jí, aby nepila tolik vody před spaním. Ona se na mě podívá tím svým pohledem a napije se o to víc," popisuje a zdůrazňuje i ten její výraz (s ženou ho prý nazývají "kyselá prdel"). Norah prý vždy dá hlavu na stranu, upřeně se zadívá rodičům do očí, našpulí rty a dělá vše, co rodiče zakážou. "Nedívej se na mě takhle," říká jí Clint často. Ale dělá to prý stejně! 

Neústupnost a tvrdohlavost jsou v dospělosti výhodou

Znáte to? Jistě, každé dítě si musí projít obdobím vzdoru a "prosazování vlastního já", ale některým dětem vydrží vzdorovitost i déle. Je to vlastnost skutečně otravná, ale v dospělosti se prý docela hodí. 

Děti, které vzdorují autoritám, mají vyšší pravděpodobnost, že se z nich stanou úspěšní dospělí. Tvrdí to aspoň studie z roku 2015, kterou publikovala American Psychological Association. Výzkum se zabýval dětmi ve věku 8 až 12 let. Studoval jejich povahové rysy, především pak zmíněnou vzdorovitost.

O čtyřicet let později se vědci znovu podívali na zkoumané děti, aby zjistili, jak se vyvinuly a co v dospělosti dělají. A překvapivě ty děti, které v dětství porušovaly zákazy rodičů a byly tvrdohlavé a umíněné, měly dobrou práci a vyšší příjmy. 

Tohle na ně platí: Proč pokyn "nezlob!" nikdy nezabere? 

Tohle na ně platí: Proč věta nezlob nikdy nezabere? • VIDEO: 

Studie však neuvádí důvody, proč tvrdohlavost vede k pozdějšímu úspěchu v dospělosti. "Autoři tvrdí, že umíněné děti mohou být ve třídě soutěživější, což vede i k lepším známkám. Mohou být tedy náročnější i jako dospělí. Jsou pak neoblomní, když se jedná o jejich plat, a často za své finanční zájmy dokážou více bojovat," píše například Donna Gorman v časopisu Time.

A co to znamená pro nás rodiče tvrdohlavých dětí? Že naděje existuje! Že z mé i Clintovy dcery možná vyrostou úspěšné a nezávislé ženy. Podle této studie jsou alespoň na dobré cestě. Jen to chce vydržet. A že je to někdy pořádně složité, to víme všichni. 

Budeme si držet palce!

Skvělý tip: Jak naučit děti poslouchat bez jediného slova

Skvělý tip: Jak naučit děti poslouchat bez jediného slova

Debaty s dětmi o tom, co mají udělat, jsou únavné. Už tříleté dítě dovede rodičovským pokynům vzdorovat dlouhé minuty. Přitom existuje jednoduchý trik,…celý článek

Neposlouchá? Je to normální! 4 fígly, jak to zvládnout bez křiku

Neposlouchá? Je to normální! 4 fígly, jak to zvládnout bez křiku

Rodiče dohání k šílenství. Kdo? Tříleté a čtyřleté děti. Můžete je volat dvacetkrát a ony vás ignorují nebo neposlouchají. Slyší, ale prostě se rozhodnou,…celý článek

10 tipů, jak reagovat v momentě, kdy dítě vůbec neposlouchá

10 tipů, jak reagovat v momentě, kdy dítě vůbec neposlouchá

I děti, které se většinou chovají tak, že nepotřebují žádnou korekci, mají své chvilky. Natož takové, které jsou jak živé stříbro nebo od přírody vzteklejší.…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Gabriela Kolinová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku