Vyvolání porodu: Jaké metody se používají nejčastěji?

Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
8. prosince  2016 
 08:00

K vyvolání porodu se přistupuje v zásadě ve dvou případech: když hrozí nějaká komplikace na straně matky i dítěte, a proto je potřeba, aby už miminko přišlo na svět, i když ještě není vypočítaný termín. Nebo když naopak termín dávno uplynul, ale k porodu se stále neschyluje. Jak to pak probíhá? 

Říká se, že termín porodu určuje miminko v břiše. Přece jen vypočítávání onoho velkého dne má podobnou pravděpodobnost jako věštění z křišťálové koule. Přesto se může stát, že lékař rozhodne o tom, kdy vaše děťátko půjde ven.

„Vyvolávat porod by se mělo jen tehdy, pokud je zřejmé, že budou jinak ohroženy život matky či dítěte nebo jejich zdraví,“ upozorňuje dula Zuzana Habartová. Ovšem častěji se stává, že přenášíte moc dlouho. V Česku se většinou čeká na dvanáctý den. Přesto ani po této magické hranici není proč porod uměle vyvolávat.

„Není-li k tomu zdravotní důvod, jakýkoli zásah do toho, kdy se dítě narodí, mi přijde jako demonstrace lidské netrpělivosti,“ říká laktační poradkyně a dula Kristýna Junová.

Jak vypadá porod: Fotografka nádherným způsobem zachytila příchod na svět

Jak vypadá porod: Fotografka nádherným způsobem zachytila příchod na svět

Každá žena, která má strach z porodu, by se měla podívat na fotky, jako jsou tyhle. Protože i když je z nich jasné, že jde o náročné okamžiky, v podání…celý článek

A pokud je to jen trochu možné, mělo by se nejprve přistoupit k méně invazivním metodám. Jenže ty nemají stoprocentní úspěšnost. Přesto k nim těhulky často inklinují, když už chtějí své miminko konečně „vyklepat“ z břicha ven.

Když už se lékaři kolem vás rozhodnou, že miminko musí jít ven, a nepřistoupí hned k císaři, nejčastěji sáhnou po tabletách s prostaglandiny, které mají za úkol změkčit děložní hrdlo.

Chcete si porod vyvolat přirozeně? TADY jsou babské rady!

Další alternativou je například Hamiltonův hmat, což je manuální oddělení vaku blan od stěny děložní, nebo nitrožilní podávání oxytocinu pro vyvolání děložních stahů. Ovšem jak upozorňuje dula Zuzana Habartová, takové způsoby s sebou nesou velká rizika: „Při použití prostaglandinu může docházet například k velmi silným stahům, změnám krevního tlaku či nevolnostem. Oxytocin vyvolá bolestivější stahy a matka může žádat o další medikamenty ke zmírnění.“

70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Která je vaší favoritkou?

70 fotek porodů, které ukazují ženskou sílu: Která je vaší favoritkou?

Narození dítěte patří k nejsilnějším životním okamžikům. Dokládají to i záběry z těchto momentů, které pořizují otcové miminek, porodní asistentky…celý článek

Proto jakmile už jednou podstoupíte zásah medikamenty pro vyvolání porodu, musíte být neustále pod lékařským dohledem. A nastává tak porodní kolotoč, při kterém se vám málokdy poštěstí vzít alespoň tu malou možnou část do vlastní režie.

A rodičky jsou pak zklamané nejen ze zážitků z porodnice, ale hlavně i z vlastní zkušenosti, ve které podle nich neobstály. Jenže „poslechnout“ lékaře se prostě v danou chvíli zdá jako jediné dobré řešení.

Většina porodních asistentek se shoduje na tom, že užití medikamentů pro vyvolávání porodu pak vyžaduje další potřebu umělých zásahů. Třeba užití oxytocinu či látek utišujících bolest.

A často pak může porod skončit i císařským řezem. Jak doplňuje dula Kristýna Junová, jsou i takové případy, kdy to skončí podle plánu: „Mám zkušenost se ženami, u kterých vyvolání nastartovalo porod a zbytek se již odehrál přirozeně.“

V každém případě takovým ženám, které musely podstoupit vyvolávání porodu, může zůstat na duši šrám. „Velký dopad může mít na ženu pocit, že sama bez pomoci neporodí, taktéž bolest může být po takovém rozjíždění porodu intenzivnější a ženu to může zaskočit víc, než kdyby se to rozjelo pozvolně,“ říká Kristýna Junová.

Klidný domácí porod • VIDEO: 

30 dětí, které vypadají jako celebrity. Podívejte se na dvojníky Jamie Olivera a Jennifer Garner

30 dětí, které vypadají jako celebrity. Podívejte se na dvojníky Jamie Olivera a Jennifer Garner

Populární web Boredpanda.com vyzval čtenáře, aby posílali fotky dětí, které vypadají jako někdo slavný. Sešlo se jich několik desítek a někdy jen vzdálená,…celý článek

Na vlastní kůži: Děti 20 let od sebe. Jaké to doopravdy je?

Na vlastní kůži: Děti 20 let od sebe. Jaké to doopravdy je?

Mému nejstaršímu dítěti bude příští týden devatenáct, nejmladší oslavilo nedávno první narozeniny. A rozhodně je to jiné – mít dítě krátce po dvacítce…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Maminka.cz

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
720p 360p
Týden čtení dětem: Alespoň dvacet minut denně!
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje
7. - 8. týden: Přijala jsem své nedostatky! Dokonalá máma neexistuje

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku