Lžete dětem? Pozor na to, vědci zjistili, že děti to poznají už ve dvou a půl letech!

Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
8. prosince  2016 
 06:00

Máte pocit, že někdy je rychlá lež pro dítě lepší než sáhodlouhé vysvětlování něčeho, co stejně nepochopí? Nebo lžete prostě z toho důvodu, že si myslíte, že dítě je na pochopení pravdy ještě moc malé? Kdepak. Opak je pravdou. Vaši lež dokáže dítě odhalit podle odborníků už ve dvou a půl letech!

Mezinárodní tým vědců analyzoval chování více než 140 dětí v USA ve věku 2 let a zjistil, že už v tomto věku si byly děti vědomy toho, co je lež. V nové studii testovali odborníci schopnosti malých dětí, chtěli vědět, zda děti pochopí, že ostatní lidé myslí jinak než ony. Vědci z Technologické univerzity Nan-jang v Singapuru tvrdí, že schopnost reprezentovat chybné domněnky znamená i schopnost dětí rozpoznat, kdy ostatní lžou, podvádějí a předstírají.

Docentka ze singapurské univerzity testuje malé batole.
Docentka ze singapurské univerzity testuje malé batole.
Autor: NTU/Singapore university

Výzkumníci použili tradiční úkol, ve kterém Sally ukrývá kuličku v jednom ze dvou kontejnerů, a to s vědomím, že kulička se poté ukryje jinde. Děti dostaly otázku, kde bude Sally kuličku hledat. Dvouleté děti už zcela jednoznačně odpovídaly, že na novém místě, což naznačuje, že děti přesně odhalily, které stanovisko je nepravdivé, a dokázaly odpovědět, jaké je správné řešení. Podle toho tým odborníků dospěl k závěru, že děti už ve dvou a půl letech můžou rozpoznat, kdy lidé lžou a podvádějí. Co to znamená? Podle průzkumníků by si měli rodiče i psychologové uvědomit, že dětské kognitivní schopnosti můžou být mnohem pokročilejší, než se dřív myslelo.

 

 

Nejlepší dárky pro předškoláky. Co dát klukům a co holkám?

Nejlepší dárky pro předškoláky. Co dát klukům a co holkám?

Je jim tři až sedm let a s hračkami si vyhrají tolik jako nikdy v životě. Výrobci to vědí, a tak je nabídka právě pro tuto věkovou kategorii asi největší…celý článek

 

 

Kolik dárků je akorát? Když jich je moc, dítě stresují a radost stejně nemá

Kolik dárků je akorát? Když jich je moc, dítě stresují a radost stejně nemá

Coby rodiče děláme občas chyby. Jednou z nich je, když svým dětem koupíme pod stromeček příliš mnoho dárků, abychom jim udělali radost. A pak se divíme,…celý článek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku