Jak poznat, že je nejvyšší čas odsunout vaše batole do velké postele?

Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
23. srpna  2016 
 06:00

Neexistuje žádný správný nebo doporučený věk pro přesun dítěte z miminkovské či vaší postele do vlastní velké postele. Protože každé dítě se vyvíjí jiným tempem a v potaz musíte vzít i životní styl a prostorové možnosti rodiny. Nicméně můžete vypozorovat pár příznaků, které vám napoví, že teď je ten správný čas. Většinou to bývá někdy mezi rokem a půl a třemi lety. 

1. Využijte samostatnosti

Některé děti jsou samostatnější než jiné – a nemusí to mít nic do činění s vaší výchovou. Ale dokážou strávit více času bez vás, aniž by plakaly, stejně jako si dokážou samy hrát delší dobu než jejich vrstevníci. Je proto dost možné, že dokážou spát i samy v posteli ve svém pokojíčku, aniž by vás postrádaly.  

...
2. Když dítě vylézá

Opouští vaše malé dítě svou postýlku, jak jen může? To je nebezpečné, a navíc to může znamenat, že v ní není spokojené. A vlastní velká postel by ho možná potěšila. Ne každý útěk totiž znamená, že chce do postele vaší.

3. Chce svou velkou postel

Někdy děti prostě začnou mluvit o tom, že už chtějí vlastní velkou postel. Proč toho nevyužít? Je to rozhodně lepší než takovou příležitost propást, protože když se dítěti třeba narodí mladší sourozenec, může už podobné stěhování odmítnout. 

Přestaňte dětem říkat NE. Jaké věty používat místo zákazů a příkazů?

Přestaňte dětem říkat NE. Jaké věty používat místo zákazů a příkazů?

Ne, nedělej to! Nemlať ho! Nemluv chvíli! Pronést podobné věty je bohužel hodně snadné. Stačí, aby dítě předvedlo některý ze svých kousků, a někdy…celý článek

4. Chápe hranice

Děti potřebují nějaký čas, aby pochopily princip hranic, ať už skutečných nebo imaginárních. Pokud to váš potomek zvládá, může do své velké postele – protože bude vědět, že když se jde spát, už z ní nemá vylézat. 

...
5. Nevadí mu, že byste dali pryč jeho postýlku

Některé děti se nebrání představě, že by dostaly novou větší postel, ale absolutně se jim nelíbí představa, že by tím pádem zmizela jejich malá postýlka nebo že by ji podědil mladší sourozenec. Pak ještě nejspíše není ten správný čas. A naopak. 

6. Postýlka už mu je zkrátka malá

Potomek možná nedává nijak najevo, že by proti své malé postýlce něco měl, ani nemluví o tom, že by snad chtěl postel velkou. Ale dosavadní spaní je mu poněkud malé, takže se každou noc při převalování tluče o šprušle a podobně... Pak je čas na změnu. 

Měsíc po měsíci: Co všechno zvládne batole mezi prvními narozeninami a rokem a půl?

Měsíc po měsíci: Co všechno zvládne batole mezi prvními narozeninami a rokem a půl?

Z vašeho miminka, které se se světem dorozumívalo hlavně pláčem a kterému jste se snažili především uspokojit tělesné potřeby, je konečně batole. Dítě,…celý článek

 

Sdílej na facebooku
Autor: wall

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku