Neočekáváte od svých batolat až moc? Myslete na to, kolik jim je!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
4. dubna  2018 
 06:00

Spousta rodičů si myslí, že jejich dítě má větší schopnosti ovládat své emoce a chování, než odpovídá jejich věku. Taky jsem si kolikrát říkala: "Vždyť už mu jsou tři, tak snad by to mohl pochopit." Jenže nemohl. Ne že by nechtěl, ale prostě jeho vývoj tomu neodpovídal. Jen je těžké to někdy akceptovat. Jak jste na tom vy se svými očekáváními?

Když můj nejstarší tříletý syn na pískovišti neustále bouchal lopatičkou cizí chlapečky, všichni kolem mi říkali, jestli bych to neměla řešit. No samozřejmě, že jsem řešila. A taky jsem si říkala: "Hergot, proč to dělá? Vždyť už by se měl umět ovládat, nehledě na to, že mu neustále říkám, že tohle se přece nedělá." Jenže jeho mozek na to asi nebyl ještě připravený. Pak přišel zlom, bum bác, a začal se chovat naprosto vzorově. Prostě dozrál.

Šest důležitých dovedností, které by mělo ovládat každé dítě! Umí je to vaše?

Šest důležitých dovedností, které by mělo ovládat každé dítě! Umí je to vaše?

Buďte dobrým průvodcem svým dětem a připravte je na "obyčejný" každodenní život! Jak? Nezapomínejte na maličkosti! Někdy jsou totiž velmi důležité…celý článek

Nezisková organizace ZERO TO THREE z USA nedávno provedla výzkum mezi rodiči a zjistila, že většina rodičů nadhodnocuje schopnosti svých batolat, a to většinou kolem tří let věku. Výkonný ředitel společnosti Matthew Melmed k tomu řekl:

„Pokud mají rodiče realistická očekávání ohledně schopností svých dětí, je to rozhodující pro zdravý vývoj a minimalizaci stresu u dětí i rodičů. Když si rodiče myslí, že se dítě může více ovládat, než ve skutečnosti skutečně může, vede to k frustraci rodičovské i batolecí, případně i k represivním reakcím."

Co dalšího výsledky výzkumu ukázaly? Tohle!

• 56 procent rodičů věří, že děti ve věku tří let by měly ovládat své impulzivní chování a poslechnout, pokud jim něco rodiče přikážou.

• 36 procent rodičů věří, že děti mladší dvou let už mají tento druh sebeovládání.

• 43 procent rodičů si myslí, že děti před dosažením dvou let mají schopnost kooperovat s dalšími dětmi.

• 24 procent rodičů se domnívá, že děti mají schopnost zvládat své emoce, například odolat záchvatům vzteku, když jsou frustrované, už v jednom roku věku, nebo dokonce i dříve!

Zkouší vaše batole své hranice? Nechte ho, potřebuje to!

Zkouší vaše batole své hranice? Nechte ho, potřebuje to!

A je to tady. Vaše dítě začalo všemi prostředky hlásat do světa svou nezávislost. Dopřejte mu to, zůstaňte však v pohotovosti a mějte vše pod kontrolou!…celý článek

A jaká je pravda?

• Vlastní sebekontrola se ve skutečnosti rozvíjí ve věku 3,5 až 4 roky a trvá ještě několik let, než to budou děti trvale využívat.

• Sdílení dovedností a kooperace se rozvíjí od 3 do 4 let.

• Emocionální kontrola se vyvíjí až kolem čtyř let!

Co z toho tedy plyne? Odborníci rodičům doporučují, aby v raném věku netrestali, ale učili, aby neměli nerealistická očekávání a snažili se ke všemu, co děti dělají, přistupovat citlivě a efektivně. Navíc je dobré si uvědomit, že děti nejsou roboti a že je velmi pravděpodobné, že někdy budou dělat to, co nechcete.Jak pohybově rozvíjet děti v batolecím věku? Podívejte se na VIDEO:

Jak pohybově rozvíjet děti, kterým je rok a půl? • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku