Starší otcové: U dětí stoupá riziko schizofrenie a dalších problémů

Starší otcové: U dětí stoupá riziko schizofrenie a dalších problémů
Padesátiletý otec může pro své potomky znamenat zvýšení zdravotních rizik
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
23. února  2016 
 06:00

Vadí, když je otcům přes 40 let? Zatímco donedávna se lékaři zabývali z obavy před vrozenými vadami pouze vyšším věkem matky, nové výzkumy naznačují, že riziko genetických mutací stoupá i s věkem otce. A to už po čtyřicítce. Průměrný věk matek se zvyšuje a s ním se zvyšuje i věk jejich partnerů. Navíc přibývá mužů, kteří si pro změnu s mladšími partnerkami pořizují dítě nejen po čtyřicítce, ale i po padesátce, ba i šedesátce. 

Nový výzkum zveřejněný před časem v odborném časopise Nature ukázal, že starší otcové mohou přenést na své potomky genetickou mutaci, která vyústí v nějaké zdravotní postižení či choroby, jako jsou autismus či vyšší riziko rozvoje schizofrenie. Tyto potíže jsou dědičně podmíněné. 

Rodiče jedináčků stárnou rychleji. Čím více dětí, tím lépe, tvrdí vědci

Rodiče jedináčků stárnou rychleji. Čím více dětí, tím lépe, tvrdí vědci

Více dětí rovná se více probdělých nocí, více stresu, opotřebovanější tělo. Málokdo by si asi myslel, že zrovna to přispěje k dlouhověkosti. Nová studie…celý článek

Islandští výzkumníci sledovali způsob předávání genů a zjistili, že otcové předávají svým dětem čtyřikrát více genetických mutací než matky – většina z nich je naštěstí neškodná, nicméně bohužel ne všechny. Ukázalo se rovněž, že šestatřicetiletý muž předává svým potomkům dvakrát více mutací než dvacátník. Je to dáno zřejmě produkcí neustále nových spermií, s čímž stoupá i riziko vzniku mutací. I čeští lékaři už běžně upozorňují třeba na to, že dětem starších otců častěji hrozí například schizofrenie. 

Autoři nové práce navíc poukázali na fakt, že existuje více studií, které dávají vznik některých postižení do souvislosti s vyšším věkem otce. Týká se to například achondroplazie, která se projevuje malým vzrůstem a extrémně krátkými končetinami. Vyšší je také riziko rozštěpu rtu a patra a rakoviny oka, v pozdějším věku je pak nebezpečím například rakovina prostaty.

Malajsijská studie Mental Health Survey zase dospěla k závěru, že lidé, jejichž otcové byli nejméně o 11 let starší než matky, trpěli ve zvýšené míře úzkostí, depresemi a obsedantně-kompulzivní poruchou. Tady však může roli hrát více vlivů než pouhá genetika.

Finské děti dostanou od státu po narození krabici plnou věcí a první měsíce v ní i spí

Finské děti dostanou od státu po narození krabici plnou věcí a první měsíce v ní i spí

Všechny děti by měly dostat v životě stejnou šanci. Taková myšlenka inspirovala finskou vládu k tomu, aby každému narozenému dítěti věnovala stejný…celý článek

Odkládání otcovství do vyššího věku s sebou nese i další rizika, protože mužům klesá plodnost podobně jako ženám, byť ne tak rychle – ale na přelomu třicítky a čtyřicítky už to rovněž bývá znát. Je nicméně pravdou, že věk matky zůstává důležitějším faktorem a že u žen starších 40 let je výrazně vyšší riziko časného potratu. Pokud jsou však starší oba, riziko se kumuluje. Navíc nerozhoduje pouze věk, ale i to, zda otec holduje alkoholu, či to, zda kouří a jak moc, protože kouření rovněž zvyšuje pravděpodobnost vzniku mutací.

Závěr? Podle zprávy publikované v britském listu Guardian je ideální počít děti v případě obou pohlaví do nějakých pětatřiceti. Protože i když se vše povede, jsou tu další možné problémy. Například ten, že zatímco z otců, kteří měli děti v pětadvaceti letech, se jejich dospělosti v západní civilizaci nedožívají dvě procenta, z otců-pětačtyřicátníků už je to každý desátý muž.

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku