Nedýchá! Co mají rodiče dělat, když se u kojence rozhouká monitor dechu

Monitor dechu je skvělá věc - co byste ale dělali, kdyby dítě opravdu přestalo dýchat a zastavilo se mu srdce?
Monitor dechu je skvělá věc - co byste ale dělali, kdyby dítě opravdu přestalo dýchat a zastavilo se mu srdce?
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
26. dubna  2016 
 06:00

Stále více rodičů si pořizuje monitory dechu, aby je upozornily na to, když dítě ve spánku přestane dýchat. Málokdo ale ví, jak se zachovat, když začne monitor skutečně houkat a dítě nereaguje. Hrozí, že nedýchá a že se mu zastavilo srdce. Co dělat? 

Zatímco u dospělých bývá nejčastější příčinou zástavy srdce infarkt, u dětí je to ztráta dechu. Dítě se z nějakého důvodu začne dusit, a pokud se za nějakou dobu dech "nenahodí", zastaví se mu srdce.

Jak poznáme, že dítě potřebuje resuscitaci?

Dítě nedýchá, nejeví známky života, nereaguje na žádné podněty, tedy ani na oslovení, ani na drobné zatřesení. Dýchání kontrolujeme sluchem, není potřeba hledat zrcátko, jak jsme se kdysi učívali. "Když si přiložíte ucho k nosu dítěte, dech byste měli nejen slyšet, ale i cítit," říká lektor kurzů první pomoci Pavel Urík. "Můžete sledovat i hrudník, jestli se hýbe."

V tu chvíli je potřeba začít s oživováním a zavolat záchrannou službu 155. Protože k zástavě dojde většinou kvůli nedostatku vzduchu, v těle je kyslíku minimum, a proto je potřeba u kojenců vždy masáž srdce doprovázet umělým dýcháním. U dětí do jednoho roku probíhá oživování v poměru JEDNO VDECHNUTÍ ke TŘEM STLAČENÍM HRUDNÍKU. "Dýchání provádíme do nosu i do úst zároveň, tedy celými ústy obejmeme nos i pusu dítěte," vysvětluje Pavel Urík a dodává: "U takto malých dětí vdechujeme pouze svůj objem úst. Nesmíme nikdy foukat více a silně proti tlaku zevnitř dítěte." Je to důležité s ohledem na jeho malou kapacitu plic. Stlačujeme dvěma prsty ve středu hrudníku na spojnici prsních bradavek asi tak do hloubky jedné třetiny hrudníku.

Dítě můžeme držet na předloktí pevně za hlavičku, obličejem k sobě. Přesné držení, stlačování i dýchání si prohlédněte v tomto videu:

Zástava srdce - víte jak postupovat u kojence? • VIDEO: 

Zajímá vás, jak chladit popáleniny? Co dělat, když je dítě v bezvědomí, a jaký manévr použít, když vdechne nějaký předmět? Všechno toto můžete vidět na těchto odkazech pod videem.

Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku