Zachraňte svému dítěti život: Při alergické reakci vystříkejte ústa nosním sprejem

Zachraňte svému dítěti život: Při alergické reakci vystříkejte ústa nosním sprejem
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
5. května  2016 
 06:00

Po letošní zimě nezimě nás podle všeho čeká opět léto plné klíšťat a vos. Loni se mnohé děti mohly přesvědčit doslova na vlastní kůži, jestli jsou alergické na bodnutí. Možná jste měli to štěstí a žihadlu jste se vyhnuli. Alergická reakce ale může přijít i po potravinách nebo lécích. Víte, jak se v tu chvíli zachovat?

Alergické reakce se projevují vyrážkou, puchýři nebo také otoky. A právě otoky v oblasti dýchacích cest a dušení se potřebují rychlou reakci okolí postiženého. Alergii mohou vyvolat kromě bodnutí hmyzem například potraviny, k nejčastějším patří ořechy, rajčata, jahody, mléko, vejce nebo pšenice, dále léky, pyly, plísně a podobně.

Pokud dojde u dítěte k alergické reakci a začne se dusit, je potřeba co nejrychleji zavolat záchrannou službu na čísle 155. "Alergickou reakci zatím můžete mírnit čímkoliv studeným, co máte po ruce a co dítě může cucat," říká Pavel Urík, lektor kurzů první pomoci. Jako příklad uvádí kostku ledu nebo zmrzlinu. "Pokud máte v lékárně nosní sprej, může pomoci vystříkání ústní dutiny nosním sprejem," dodává lektor.

Pavel Urík vám řekne, jak se zachovat ve chvíli, kdy dítě dostane náhlou alergickou reakci • VIDEO: 

Víte, co dělat, když dítě přestane dýchat?

Co dělat, když je dítě v bezvědomí?

Jaký použít manévr, když malé dítě něco vdechne?

Sledujte naše další kurzy první pomoci.

Zachraňte své dítě: Rodiče špatně řeší popáleniny, i malou musíte dlouho chladit

Zachraňte své dítě: Rodiče špatně řeší popáleniny, i malou musíte dlouho chladit

Popáleniny patří mezi časté dětské úrazy. Nemusí to být hned dramatické opaření vroucí vodou z rychlovarné konvice. Dítě může sáhnout třeba na rozžhavený…celý článek

 

Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku