6 potravin, které by dítě mělo ochutnat během prvního roku života

 • Čím víc potravin dítě do jednoho roku ochutná, tím pestřejší může mít jídelníček, když povyroste
  Čím víc potravin dítě do jednoho roku ochutná, tím pestřejší může mít jídelníček, když povyroste
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  8. května  2016 
   06:00

  Chcete, aby vaše dítě jedlo dostatek ovoce a zeleniny a jeho strava byla pestrá? Ovlivnit to můžete hned v jeho prvním roce života. Studie ukazují, že čím více rozličných chutí dítě pozná, tím rozmanitější bude jeho jídelníček, až bude starší. Jaké potraviny vašemu dítěti během prvního roku dát a jak je přichystat?

 • Jahody

  Jahody
  S množstvím to nemusíte u žádné z následně jmenovaných potravin přehánět. Jde spíš o ochutnání a o ozvláštnění jídelníčku. Zkuste třeba jahody. Donedávna byly strašákem a alergenem číslo jedna, nyní se někteří lékaři přimlouvají za to, aby je děti zkoušely co nejdříve. Zkuste je dítěti v létě rozmixovat jako smoothie!
 • Broskve

  fotka
  Jsou sladké, jsou dobře stravitelné a jsou bohaté na draslík. Zkuste je začerstva rozmixovat a udělat z nich pyré, můžete je také dávat dítěti s rýžovou nebo krupicovou kaší. Broskve také podporují chuť k jídlu.

 • Kadeřávek

  Zmrzlé listy kadeřávku sbírejte opatrně, abyste je nepomačkali
  Kadeřávek zvaný někdy též kadeřavá kapusta se vrací do našich kuchyní. Starší děti se mohou nad touto zeleninou ošklíbat. Mladším ho ale můžete "vpašovat" do pyré nebo smoothie: dá se kombinovat s banány, hruškami i jablky. Pokud s nimi kadeřávek rozmixujete, získáte výživný nápoj bohatý na vitamíny a důležité minerály.

 • Červená čočka

  Červená čočka
  Kolem jednoho roku může dítě zkusit i čočku. Červená čočka navíc nenadýmá, můžete začít s ní. Povařte ji s mrkví a bramborem, přidejte trochu kmínu a majoránky. Čočka je bohatá na bílkoviny a železo.

 • Losos

  Bohatý na omega-3-mastné kyseliny, které prospívají srdci a cévám. Tato ryba navíc není zas tak aromatická a je dětmi dobře přijímána. Lososa pořádně prohlédněte, jestli v něm nejsou kosti a povařte. Podávat můžete s bramborovým pyré s kapkou olivového oleje.

 • Burákové máslo

  ...
  Matky ve Spojených státech amerických v současné době podléhají svorně trendu burákového másla. Jeho ochutnání během prvního roku života prý zabrání rozvoji alergií. Pokud tedy doma této potravině holdujete, můžete se o trochu podělit i se svým malým dítětem. Jen dejte pozor na kousky oříšků, aby dítěti nezaskočily. A podívejte se podrobně na složení, aby v něm opravdu byly jen oříšky.

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku