6 potravin, které by dítě mělo ochutnat během prvního roku života

 • 6 potravin, které by dítě mělo ochutnat během prvního roku života
  Čím víc potravin dítě do jednoho roku ochutná, tím pestřejší může mít jídelníček, když povyroste
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  8. května  2016 
   06:00

  Chcete, aby vaše dítě jedlo dostatek ovoce a zeleniny a jeho strava byla pestrá? Ovlivnit to můžete hned v jeho prvním roce života. Studie ukazují, že čím více rozličných chutí dítě pozná, tím rozmanitější bude jeho jídelníček, až bude starší. Jaké potraviny vašemu dítěti během prvního roku dát a jak je přichystat?

 • Jahody

  Jahody
  S množstvím to nemusíte u žádné z následně jmenovaných potravin přehánět. Jde spíš o ochutnání a o ozvláštnění jídelníčku. Zkuste třeba jahody. Donedávna byly strašákem a alergenem číslo jedna, nyní se někteří lékaři přimlouvají za to, aby je děti zkoušely co nejdříve. Zkuste je dítěti v létě rozmixovat jako smoothie!
 • Broskve

  fotka
  Jsou sladké, jsou dobře stravitelné a jsou bohaté na draslík. Zkuste je začerstva rozmixovat a udělat z nich pyré, můžete je také dávat dítěti s rýžovou nebo krupicovou kaší. Broskve také podporují chuť k jídlu.

 • Kadeřávek

  Zmrzlé listy kadeřávku sbírejte opatrně, abyste je nepomačkali
  Kadeřávek zvaný někdy též kadeřavá kapusta se vrací do našich kuchyní. Starší děti se mohou nad touto zeleninou ošklíbat. Mladším ho ale můžete "vpašovat" do pyré nebo smoothie: dá se kombinovat s banány, hruškami i jablky. Pokud s nimi kadeřávek rozmixujete, získáte výživný nápoj bohatý na vitamíny a důležité minerály.

 • Červená čočka

  Červená čočka
  Kolem jednoho roku může dítě zkusit i čočku. Červená čočka navíc nenadýmá, můžete začít s ní. Povařte ji s mrkví a bramborem, přidejte trochu kmínu a majoránky. Čočka je bohatá na bílkoviny a železo.

 • Losos

  Bohatý na omega-3-mastné kyseliny, které prospívají srdci a cévám. Tato ryba navíc není zas tak aromatická a je dětmi dobře přijímána. Lososa pořádně prohlédněte, jestli v něm nejsou kosti a povařte. Podávat můžete s bramborovým pyré s kapkou olivového oleje.

 • Burákové máslo

  ...
  Matky ve Spojených státech amerických v současné době podléhají svorně trendu burákového másla. Jeho ochutnání během prvního roku života prý zabrání rozvoji alergií. Pokud tedy doma této potravině holdujete, můžete se o trochu podělit i se svým malým dítětem. Jen dejte pozor na kousky oříšků, aby dítěti nezaskočily. A podívejte se podrobně na složení, aby v něm opravdu byly jen oříšky.

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku