Kolik má přibrat žena během těhotenství: Ideální váhový přírůstek

Kolik má přibrat žena během těhotenství: Ideální váhový přírůstek
Ideál? Asi tak dvanáct kilo navrch za celé těhotenství
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
15. června  2016 
 12:00

Existují ženy, které během těhotenství přiberou osm kilo, i ty, které to dotáhnou na třicet. Ovlivnit se to přitom dá jen do určité míry, protože tělo si tak trochu dělá, co chce. Rozhoduje také míra těhotenských nevolností či to, nakolik se žena může i během gravidity hýbat. Kolik činí ideální váhový přírůstek? 

O tom, kolik žena přibere během těhotenství, rozhoduje i váha, s kterou začínala. Platí, že ženy s nadváhou mnohdy přiberou méně než ty, které byly na počátku gravidity štíhlé. 

U zdravých žen činí optimální váhový přírůstek v těhotenství zhruba dvanáct kilo, u obézních ovšem jen čtyři až sedm. Nesprávné jídlo a jeho nadbytek vedou k nadměrnému přibírání, a tady už je přímé riziko pro nenarozené dítě. "Obézní ženy mají častěji diabetes 2. typu a jsou častěji ohroženy takzvanou těhotenskou cukrovkou," říká Karolína Hlavatá ze společnosti Vím, co jím.

Studie zároveň jasně ukazují, že také děti, které byly v těhotenství nadměrně vystaveny vysoké hladině krevního cukru, jsou v dospělosti více obézní, mají vysoký tlak nebo rovnou cukrovku.

Co jíst během těhotenství a při kojení • VIDEO: 

Rozloženo na trimestry: v prvním by žena měla přibrat zhruba dva kilogramy, ve druhém šest a ve třetím čtyři až sedm kilo. 

Doporučený váhový přírůstek během těhotenství se liší také podle výchozího BMI, neboli Body Mass Indexu. 

  • BMI menší než 18: až 20 kilo
  • BMI 19 až 22: přibližně 15 kilo
  • BMI 22 až 23: přibližně 12 kilo
  • BMI 24 a větší: do 10 kilogramů

Rozhodně není pravda, že by těhotná žena měla jíst za dva, spíše by si měla hlídat, aby byla její strava vyvážená a aby v ní skutečně byl dostatek živin. Potřeba kalorií v průběhu těhotenství není o moc vyšší, než tomu bylo dříve. 

Sdílej na facebooku
Autor: wall

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku