Lékařka: Některé ženy kojit nemůžou, jejich prsa to zkrátka nedokážou
- 5. října 2016 06:00
Novopečené maminky se obvykle těší, že budou své dítě kojit. Někdy však přijde zklamání, protože zjistí, že to prostě nejde. A když jim pak laktační poradkyně řekne, že se musí víc snažit a změnit techniku kojení, protože kojit může každá, přichází pocit, že jako matky selhaly. Přitom důvodem může být to, že jejich mléčná žláza se ke kojení vůbec nehodí.
Ne každá matka může kojit!
KojeníAutor: Shutterstock.comLékařka Miroslava Skovajsová, která na začátku devadesátých let založila první mamodiagnostické centrum u nás, se zabývá vyšetřováním prsu. Je to nejen její povolání, ale i koníček. Celý život se snaží vysvětlovat ženám, že se nemusí bát rakoviny, když přijdou včas, a navíc se taky nebojí nahlas říkat věci, které se ne každému líbí. Třeba laktačním poradkyním. Během své praxe totiž došla k závěru, že ne každá žena může kojit. A to právě laktační poradkyně nechtějí slyšet a i nadále hlasitě volají, že rozkojí každou ženu. S tím ale doktorka Skovajsová nesouhlasí.
Každá žena má jiná prsa i mléčné žlázy
...Autor: Shutterstock.comMiroslava Skovajsová provedla za svůj život tisíce mamografických i ultrazvukových vyšetření. „Obě metody ukazují, jak je prs uvnitř uspořádán. Vidíme hlavní mlékovody pod bradavkami a dále jejich pokračování a větvení do periferie, vidíme oblasti mléčných lalůčků, kde se mléko tvoří. U každé ženy si během pár vteřin mohu udělat obrázek, jak to je s výkonností její mléčné žlázy,“ říká. Platí zde úplně obyčejná, a dokonce i pro laika pochopitelná přímá úměra. Kde je dost žlázy, tam se taky tvoří dost mléka. „Kde převažují podpůrné výplně místo prsní žlázy, je mlékotvorba chabá. To, co vidíme my s pomocí ultrazvukového přístroje, nelze rozpoznat přes kůži,“ vysvětluje.
Když žena neměla mléko, přišla na řadu kojná
...Autor: ShutterstockMiroslava Skovajsová rozhodně nepropaguje, aby ženy nekojily. Jen se holt na věc dívá rozumnýma odbornýma očima. Jak říká, i zde je nutné znát limity jedince. „Některé ženy prostě nemají vnitřní uspořádání pro kojení dobře nastavené. Schopnost i neschopnost kojení se v rodinách dědí stejně, jako se dědí typ prsní žlázy. Ve středověku, kdy neexistovala sušená mléka pro kojence, se některé ženy živily jako kojné. Jejich služby nevyužívaly jen dámy z vyšší společnosti, které chtěly – jak jim to mnohdy jejich postavení doporučovalo – odložit své děti kojné a chůvě. Kojná živila i dítě matky, které se kojení nedařilo. Nikdo z toho nedělal závěry o kvalitě jejího mateřství,“ říká lékařka.
Krátkodobého kojení je schopná téměř každá žena
...Autor: Shutterstock.comTo je sice pravda, nicméně i doktorka Skovajsová říká, že se potkala s nemálo ženami, u kterých se kojení vůbec nerozběhlo. „To mimo jiné souvisí i s narůstajícím počtem císařských řezů a také zvyšujícím se věkem u žen prvorodiček. Impulzem ke kojení jsou totiž, zjednodušeně řečeno, závěrečné kontrakce dělohy vypuzující plod. Neříkám tím, že žena po císařském řezu nemůže kojit, ale jedna důležitá podmínka nebyla splněna. Přičte-li se k tomu ještě nedostatečná struktura prsu, je problém na světě,“ tvrdí. Mnoho žen, přestože mají nedostatečný počet mléčných lalůčků, začne kojit, jejich děti jsou ale hladové a maminky zažívají stres z hladového křiku svého dítěte. Dalším negativním faktorem pro kojení je věk prvorodiček. Ženy rodí o patnáct let později a ty, které mají v pětatřiceti problém s kojením, ho ve dvaceti mít nemusely. „Prsa starších žen jsou prostě nepružná a zestárlá," říká lékařka.
I prostá věta, že jim příroda nenadělila, ženám pomůže
...Autor: Shutterstock.comMoje kamarádka chtěla opravdu moc kojit. Snažila se, dokonce si domů pozvala laktační poradkyni, ale nešlo to dál. Bohužel z chování poradkyně získala spíše pocit, že stojí za starou bačkoru a že se vlastně vůbec nesnaží. A kdo ví, možná kojit nemohla, protože její mléčná žláza to neumožňovala. „Zažila jsem už nemálo situací při mamografickém vyšetření, kdy moje prostá věta ´vy jste nemohla dobře kojit´ osvobodila ženu z pocitu méněcennosti, který si od narození dítěte nesla. Mnohokrát se mi v ordinaci stalo, že mi žena řekla, že by si chtěla pořídit druhé dítě, ale že se bojí kojení. Že to byl doslova horor, když z jejích prsů nevytékalo dost mléka pro plačící miminko. Nebo že se cítí podřadná, protože se vůbec nerozkojila. Mám vždycky hřejivý pocit, když je mohu ubezpečit, že problém není v nich, ale že jim pouze příroda nenadělila správně vybavený nástroj na kojení,“ vysvětluje lékařka.