Neuvěříte, čím háčkované chobotnice pomáhají předčasně narozeným miminkům

Fotografie
Foto: internal
Sdílej na facebooku
25. září  2019 
 06:00

Na háčkované čepičky u malinkých miminek jsme už zvyklí i v českých porodnicích, ovšem háčkované chobotničky? Personál v porodnici v Pool Hospital v anglickém Dorsetu přišel s průkopnickým výzkumem, který naznačuje, že právě chobotnice mají velký vliv na přežití předčasně narozených dětí. Chobotničky se od té doby rozšířily i na další oddělení pro předčasně narozené děti, včetně těch českých. 

Koho by to napadlo, ale je to prý tak. Přítulné háčkované chobotnice pomáhají nedonošencům, aby se cítili bezpečněji. Jak se uvádí na webových stránkách porodnice, tahle myšlenka vznikla v Dánsku. Zde vědci zjistili, že předčasně narozené děti objímající roztomilé chobotnice v inkubátoru měly pravidelný srdeční tep, lépe dýchaly a měly vyšší hladinu kyslíku v krvi. A ještě něco: tyto děti byly i klidnější a nevytahovaly si trubičky a hadičky z končetin.

3259566:gallery:true:true

Jak je to možné? Chapadla chobotnice zřejmě připomínají dětem pupeční šňůru a měkká pletenina zase matčinu dělohu. Porodnice se tedy rozhodla to vyzkoušet a zahájila projekt Háčkované chobotnice do každého inkubátoru. Každá rodina obdržela speciální dárek – zabalenou chobotničku, a to spolu s vysvětlením, o jaký projekt jde. Rodiče nejprve byli ohromeni, ale žádný neodmítl. „Je to neuvěřitelné, že něco tak jednoduchého může utěšit dítě a pomoci mu, aby se cítilo líp,“ říká Daniel Lockyer z porodnice Pool.

Porodnice říká, že potřebuje více háčkovaných chobotnic a přijímá jakékoli háčkované chobotničky. Jediná podmínka: chobotničky musí být stoprocentně bavlněné a chapadla nesmí být delší než 22 cm. Ještě než se dostanou k dětem, nemocnice je sterilizuje.

Chobotničky pomáhají i na českých odděleních pro předčasně narozené děti. Za jejich používáním stojí mimo jiné sdružení Nedoklubko, které na svém webu zveřejnilo i NÁVOD, jak přesně takové pletené zvířátko vyrobit. 

"Z hlediska medicínského a ryze praktického chobotničky oceňujeme, protože děti zklidňují. Děti si s chapadýlky hrají, kvůli svému reflexu je uchopí místo endotracheálních kanyl nebo výživových sond a my se v menší míře setkáváme s jejich vytažením a nutností nového zavádění, což přes veškerou šetrnost nemusí být pro děti vždy příjemné," přidal zkušenost porodník Petr Janec z ústecké Masarykovy nemocnice.  

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku