Pomoc, puberta! Jak ve zdraví přežít dospívání svých dětí

 • Přestaň se flákat a začni něco dělat! Jedna z vět, které by si rodiče prostě měli odpustit
  Přestaň se flákat a začni něco dělat! Jedna z vět, které by si rodiče prostě měli odpustit
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  1. listopadu  2015 
   06:00

  Jsou nevyzpytatelní. Ráno se mračí, odpoledne brečí a večer mají vztek. I když to těžce snášíte, věřte, že jim je ještě hůř. Puberta je prostě peklo.

 • 5 vět, které byste teenagerům říkat neměli

  ...

  1. To já v tvých letech jsem tohle rozhodně nedělala! (Dělala jste horší věci.)
  2. Vypadáš strašně! (I když se vám nelíbí zelené vlasy ani náušnice v obočí, vydržte to, jim se to taky přestane líbit.)
  3. Přestaň se válet a začni něco dělat! (Pod slovem „něco“ si žádné dítě neumí představit, co to má být.)
  4. Ten tvůj kamarád je příšerný! (Máte sice pravdu, ale je to „jeho“ nejlepší kamarád a je „hustej“.)
  5. Já jsem tvoje matka a ty mě budeš poslouchat! (Ne, takhle to bohužel teď nefunguje, ve hře jsou hormony...)
 • Z deníku matek dospívajících

  ...

  Martina, 36 let, syn Patrik, 15 let

  Většinou mi bylo hrozně líto, že se na mě ráno vzteká a nekomunikuje. Nedávno to byl milý kluk a najednou tohle? Pokoušela jsem se mu ráno spravit náladu, vyptávala se, co se děje, a nakonec z toho byla hádka, prásknutí dveřmi, na stole zapomenutá svačina a já byla zralá na panáka. Teď už to nedělám. Ráno prostě nemluvíme a je to tak ok. Odpoledne už je „cool“ a všechno si řekneme.

   

  Katka, 40 let, syn Jirka, 17 let

  Syn se nedávno strašně opil. Všechno pozvracel a usnul v koupelně. Stálo mě to hodně sebezapření, abych nedělala scény, ale nechala jsem to být. Ráno po sobě uklidil, omluvil se a strašně se styděl. Myslím, že ocenil, že jsem to přešla. Na další akci ho manžel nechtěl pustit. Jenže to dopadlo dobře, přišel střízlivý a včas. Ocenil, že jsem mu dala důvěru.

   

  Petra, 42 let, dcera Jana, 15 let

  Jediná cesta, jak to funguje, je brát je naprosto vážně. Chtějí mít práva jako dospěláci a k tomu patří i zodpovědnost. Naše dcera má už od 14 let vlastní účet, kam jí posíláme kapesné, a ona si dokáže našetřit na věci, které si přeje. Jezdí sama po Praze, i když ji můžu kamkoli zavézt autem. Samozřejmě se o ni bojím, ale už to není holčička a potřebuje prostor.

 • Než se zblázníte

  Pryč jsou časy, kdy byl box jen pro muže. Zlepšete si fyzičku, zapojte celé tělo do tréninku. Hubněte zdravě! Relaxujte a vybijte energii!

  Pořiďte si domů boxovací pytel. Doporučují to i psychologové. Klidně mu naložte svůj nahromaděný vztek, on to unese a vám se strašně uleví. Příležitostně ho využije nakonec celá rodina. Je to investice, která vám ušetří mnoho zbytečných hádek.

  Puberťáci trpí tzv. syndromem zpožděné fáze spánku, což je posunuté vylučování spánkového hormonu melatoninu. Mají tedy právo ponocovat a následně vyspávat. Pořiďte jim něco na pohodlné válení. Ideální jsou velké polštáře, které koupíte v každém nábytkovém domě.

/
Autor: pil
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku