V tomhle přece nepůjdeš do školy? Anebo víš co? Klidně!

 • Nechte své dospívající děti udělat pár chyb. Je to lepší než dlouhé kázání a zakazování
  Nechte své dospívající děti udělat pár chyb. Je to lepší než dlouhé kázání a zakazování
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  6. listopadu  2015 
   08:00

  Není jednoduché sledovat, jak se váš potomek řítí do maléru. Dávno měl psát referát, a on leží na posteli a skypuje s kamarádkou. V lepším případě se k tomu dostane o půlnoci, v horším vůbec a dostane pětku. Jenže už bude třetí, a to znamená, že dvojka či trojka "na výzo" je asi v nedohlednu, a tím pádem... STOP. Přestaňte už za potomka všechno řešit. Nechte ho udělat nějaké chyby. Těmi se přece všichni učíme. A které by si měl v dospívání zažít každý?

 • Oblékat se jako hastroš

  teenageri, holky, party, večírek
  Každý dospívající touží po sebevyjádření a někdy má pocit, že křiklavě růžové vlasy nebo boty o tři čísla větší řeknou všechno za něj a na první pohled. Ačkoliv máte jiný názor na to, jak by měl patnáctiletý kluk chodit oblečený do školy, zatněte zuby a nechte ho, aby si vkus postupně vyladil sám. Všichni se rádi bavíme nad fotkami z doby dospívání, kdy jsme si připadali hodně drsní nebo hodně sexy.

 • Zapomenout na své povinnosti

  puberťačka, pokojíček

  Víte, že zítra má dcera referát a že na něj ještě nesáhla. Na prvním stupni psala paní učitelka úkoly na internet nebo je připomínala e-mailem, na druhém už by si všechny věci měly děti hlídat samy. Svrbí vás jazyk, abyste jí to připomněla – a možná uděláte líp, když ji necháte nést následky svého chování. Když jí budete všechny povinnosti neustále připomínat, bude z ní sice možná premiantka, ale bez schopnosti spolehnout se sama na sebe. 

 • Vybrat si špatné kamarády

  ...
  Přesně víte, proč se s vaším synem ten spolužák baví – protože k vám může chodit na počítač. Až ho hra přestane bavit, vykašle se na něj. Nebo se vám úplně nelíbí, co všechno řeší a vyvádí dcera se svými kamarádkami, a mnohem raději byste ji viděla s tou (příšerně nudnou, ale vychovanou) dívkou z vedlejšího baráku. Je to ale život vašich dětí a ony mají na své kamarády právo. Vy zas máte právo stanovit hranice a říct, jaké chování už akceptovat nebudete.

 • Dělat něco, co jim nejde

  ...
  Víte, že potomek nemá úplně cit pro rytmus, přesto chce strašně chodit na bubny. Víte, že se bude trápit ve florbalovém družstvu a že si pravděpodobně zažije i peprné hlášky od spoluhráčů, když zkazí přihrávku. Dcera chce zkusit talentovou soutěž. Nejraději byste jim řekla: Na to se vykašli a radši dělej s tátou v dílně nebo se mnou v kuchyni, tam ti to jde. Ale – nerozhodujte za něj. Zkušenost, i když hořká, je cennější než nezažít zklamání. Říkejte si, že si alespoň v padesáti nezakoupí bicí soupravu, aby si splnil svůj dětský sen.

 • Zažít zklamání v lásce

  ...

  Víte přesně, že ten kluk se na ní vykašle, jakmile odejde studovat do jiného města. Že ta holka chce s vaším synem chodit jen proto, že za ni velkoryse platí. Nenápadně se ho snažíte varovat, nežádoucího partnera zesměšnit... Můžete si ale spíš gratulovat. Unést zklamání v lásce a schopnost ho prožít a přežít budou jednou ze zásadních dovedností, které v životě uplatní. Je to vždycky lepší než najít ideálního partnera v sedmnácti – a pak co? Buď bude řešit, jestli někde není něco lepšího, nebo se rozejdou ve čtyřiceti a jemu se rázem zhroutí svět. Čím dříve si prožije pořádný srdcebol, tím lépe.

/
Autor: is
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku