Mobil od Ježíška? Raději si to dobře rozmyslete, může vás to stát nervy i peníze

 • Možná Ježíšek narozdíl od rodičů poznal, že mobil opravdu potřebuji!
  Možná Ježíšek narozdíl od rodičů poznal, že mobil opravdu potřebuji!
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  17. prosince  2015 
   06:00

  Nemálo dětí kreslí Ježíškovi do dopisu mobil ještě dříve, než umí psát. Doufají, že na rozdíl od rodičů si Ježíšek nebude myslet, že ho nepotřebují nebo že jsou na něj ještě malé. Máte doma ratolest, která mobil také "nutně potřebuje"? Jak poznat, jestli už si ho zaslouží? A existuje správný věk, kdy ho má dítě dostat?

 • Potřebuje ho?

  Pejsek to sice není, nakonec však budou podvodním světem fascinované.
  Toto je skutečně první a zásadní otázka, kterou by si rodiče měli položit. Pokud dítě chodí do školy i ze školy s doprovodem a doma také nebývá samo, pak je asi tento přístroj pro něj zbytečný. Dát mu telefon jen kvůli tomu, že "všichni ve třídě už ho mají, jenom já ne", rozhodně není dobrý nápad. Děti ovšem dokážou dát každou odlišnost svému spolužákovi pořádně "sežrat", a tak si na toto téma budete asi muset promluvit. Je třeba zjistit, jestli telefon mají opravdu "všichni", a vysvětlit mu, že telefon mu rozhodně štěstí v životě nepřinese.
 • Dodržuje dítě domluvy?

  Haló, kdo volá?
  Další z otázek, které vám pomůžou rozhodnout se, jestli je dítě dostatečně zralé, je: dokáže dodržet domluvu? Vydrží nevytahovat ho ve škole a nerušit při vyučování? Zvládne potomek jít ze školy, aniž by přitom zíral do displeje? Budete ho v noci hlídat, jestli nehraje pod peřinou Minecraft? A věříte, že když se domluvíte na vypnutých datech, že se nepřipojí někde na cizí wi-fi?
 • Dává si pozor na své věci?

  Čekání na Ježíška
  Pokud má vaše dítě své věci víceméně v pořádku, pak není co řešit. Pokud ale věčně hledá bačkory, zapomíná ve škole sešity, ztrácí rukavice nebo neví, kam si dalo své hračky, pak se dá předpokládat, že jednou možná někde zapomene i telefon.

 • Bezpečnost

  ...
  Pokud se rozhodnete telefon dítěti pořídit, zvažte, jaký typ a jaké služby mu dopřejete. A podle toho také nastavte pravidla: jak si bude stahovat aplikace, jaké aplikace a jestli se vás musí vždy předem zeptat. Jestli bude mít vůbec data v mobilu. Jestli se bude připojovat na jiné sítě, jak bude mít zabezpečena data. Určitě s ním prodiskutujte také to, komu může dát své telefonní číslo a jak reagovat na zprávy s nevhodným obsahem, případně na telefonáty s různými nabídkami.
 • Etiketa

  Ilustrační foto
  Dítě, které dostane telefon, by se také mělo naučit ho používat. A tím nemyslíme hrát hry, stahovat aplikace a chatovat, to zvládají děti většinou lépe než rodiče. Měly by se ale umět představit, když někam volají, počítat s tím, že mobil kamaráda může zvednout i někdo jiný, měly by umět skončit nepříjemný hovor.

  Skoro všechny telefony mají foťák a video, promluvte s potomky i o natáčení a focení kamarádů či jiných osob v nevhodných situacích.

  A ještě jedna drobnost: největším vzorem jste pro ně vy. Pokud telefon nedáte z ruky, věčně si s někým píšete, kontrolujete e-maily nebo se uklidňujete hraním Candy Crush, pak je pravděpodobné, že vaše děti budou jednat obdobně.

/
Autor: is
Sdílej na facebooku
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku