6 nebezpečných věcí, které by měly děti doma vyzkoušet

 • Patří dětem do rukou nože, nebo je to hazard s jejich životem?
  Patří dětem do rukou nože, nebo je to hazard s jejich životem?
  Foto: profimedia.cz
  Sdílej na facebooku
  10. října  2015 
   06:00

  Ano, čtete správně. Měly vyzkoušet, nikoliv neměly. Kvůli naší přeopatrnosti jim totiž občas zapomeneme dát do života základní výbavu a procvičit s nimi základní dovednosti. Leckteré desetileté dítě si pak neumí ukrojit a namazat chleba, protože nůž přece dětem do ruky nepatří. Ještě než zjistíte, které další věci dětem do ruky patří, jedna poznámka: vždycky u toho buďte s nimi vy nebo jiný dospělý!

 • Hraní s nožem

  krájení

  Nikdo po vás pochopitelně nechce, abyste dala tříletému dítěti do ruky nůž a pustila ho na celé odpoledne na zahradu. Dítě se ale může naučit používat bezpečně nůž daleko dříve, než jste ochotna si připustit. Nechte ho jídelním nožem mazat chleba, pomozte mu krájet zeleninu, nechte ho pomáhat vám při vaření. Naučte ho, jak udělat na klacíku špičku. Naučte ho pracovat s nožem bezpečně.

 • Hraní s ohněm

  táborák
  Stejně jako s nožem se dítě může seznámit i s ohněm. Můžete ho naučit škrtnout sirkou a zapálit svíčku. Později může vědět, jak zatopit v krbu nebo rozdělat oheň v přírodě. Ukažte mu, jak některé materiály rychle hoří a jak nebezpečný oheň může být.
 • Lezení po židlích

  dítě stojí na židli

  Jednou je to stejně napadne samo: Když na něco nedosáhnu, vezmu si židličku. Spíš než se snažit něco zakazovat, zkuste děti trénovat: jak držet rovnováhu, jak lézt na židli tak, aby se nepřekotila, jak z ní slézt. Odhadnout, co unesou, co zvládnou sundat a kdy je lepší přivolat dospělého.

 • Lezení po stromech

  lezení na strom
  Smiřte se s tím, že bude mít modřiny, bude mít odřeniny a šrámy, ale lezení na strom je základní dětská dovednost. Naučí se odhadnout, na co má, že dolů je to vždycky horší a že některé větve nejsou tím, čím se zdají být. Samozřejmě všechno chce trénink a začátky rozhodně potřebují vaši asistenci.

   

 • Házení kamenů

  házení kamenů
  Házení kamenů je skvělá zábava – zkoušejte se trefovat do stromu, házejte žabky. Dítěti dojde, jakou má kámen sílu a že může ublížit. A že asi nebude vhodné trefovat se kamenem třeba do zvířat.
 • Rozebírání starých spotřebičů

  dítě montuje
  Nechte je – s vámi nebo pod vaším dohledem – pracovat s nářadím: přizvěte je k montování postýlky pro sourozence, naučte je sekat dřevo nebo zatloukat hřebík. Ukažte jim, třeba na starém spotřebiči nebo rozbitém autíčku, kde jsou elektrické dráty, co je nebezpečný materiál a jak to tam asi funguje. A nechte je si s tím na chvíli pohrát.

/
Autor: is
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku