6 nebezpečných věcí, které by měly děti doma vyzkoušet

 • 6 nebezpečných věcí, které by měly děti doma vyzkoušet
  Patří dětem do rukou nože, nebo je to hazard s jejich životem?
  Foto: profimedia.cz
  Sdílej na facebooku
  10. října  2015 
   06:00

  Ano, čtete správně. Měly vyzkoušet, nikoliv neměly. Kvůli naší přeopatrnosti jim totiž občas zapomeneme dát do života základní výbavu a procvičit s nimi základní dovednosti. Leckteré desetileté dítě si pak neumí ukrojit a namazat chleba, protože nůž přece dětem do ruky nepatří. Ještě než zjistíte, které další věci dětem do ruky patří, jedna poznámka: vždycky u toho buďte s nimi vy nebo jiný dospělý!

 • Hraní s nožem

  krájení

  Nikdo po vás pochopitelně nechce, abyste dala tříletému dítěti do ruky nůž a pustila ho na celé odpoledne na zahradu. Dítě se ale může naučit používat bezpečně nůž daleko dříve, než jste ochotna si připustit. Nechte ho jídelním nožem mazat chleba, pomozte mu krájet zeleninu, nechte ho pomáhat vám při vaření. Naučte ho, jak udělat na klacíku špičku. Naučte ho pracovat s nožem bezpečně.

 • Hraní s ohněm

  táborák
  Stejně jako s nožem se dítě může seznámit i s ohněm. Můžete ho naučit škrtnout sirkou a zapálit svíčku. Později může vědět, jak zatopit v krbu nebo rozdělat oheň v přírodě. Ukažte mu, jak některé materiály rychle hoří a jak nebezpečný oheň může být.
 • Lezení po židlích

  dítě stojí na židli

  Jednou je to stejně napadne samo: Když na něco nedosáhnu, vezmu si židličku. Spíš než se snažit něco zakazovat, zkuste děti trénovat: jak držet rovnováhu, jak lézt na židli tak, aby se nepřekotila, jak z ní slézt. Odhadnout, co unesou, co zvládnou sundat a kdy je lepší přivolat dospělého.

 • Lezení po stromech

  lezení na strom
  Smiřte se s tím, že bude mít modřiny, bude mít odřeniny a šrámy, ale lezení na strom je základní dětská dovednost. Naučí se odhadnout, na co má, že dolů je to vždycky horší a že některé větve nejsou tím, čím se zdají být. Samozřejmě všechno chce trénink a začátky rozhodně potřebují vaši asistenci.

   

 • Házení kamenů

  házení kamenů
  Házení kamenů je skvělá zábava – zkoušejte se trefovat do stromu, házejte žabky. Dítěti dojde, jakou má kámen sílu a že může ublížit. A že asi nebude vhodné trefovat se kamenem třeba do zvířat.
 • Rozebírání starých spotřebičů

  dítě montuje
  Nechte je – s vámi nebo pod vaším dohledem – pracovat s nářadím: přizvěte je k montování postýlky pro sourozence, naučte je sekat dřevo nebo zatloukat hřebík. Ukažte jim, třeba na starém spotřebiči nebo rozbitém autíčku, kde jsou elektrické dráty, co je nebezpečný materiál a jak to tam asi funguje. A nechte je si s tím na chvíli pohrát.

/
Autor: is
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku