5 nejlepších věcí, které byste doopravdy měli dělat pro svoje děti

 • Společné zážitky jsou pro děti dlouho nejvíc
  Společné zážitky jsou pro děti dlouho nejvíc
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  1. dubna  2016 
   06:00

  Zapomeňte na drahé dary, soukromého učitele tenisu i neustálé vyrážení za všelijakou akční zábavou. Vaše děti potřebují především něco jiného. Rozhodně to není neustálé umetání cestiček, zahánění dětské nudy. Naopak. 

 • 1. Nesnažte se je za každou cenu zabavit

  ...

  Kdyby se mě někdo zeptal, co nejlepšího jsem udělala pro své děti, asi nebudu honem vědět, ale za ty roky soužití s nimi už mi došlo, že některé zdánlivě dobré věci pro ně nakonec nejsou ty nejlepší – a obráceně. Alespoň něco bych snad dohromady dala, tady to máte. 

  Dneska aby se rodič skoro styděl za to, že jeho dítě se občas nudí. Přitom když nezpanikaříte, sotva to potomek vysloví, dost často se po pronuděné probrblané půlhodině dokáže skvěle zabavit sám. A příště zase. Pokud se z vás stane nedobrovolný animátor, který dítěti neustále vymýšlí nějakou zábavu, pletete si na sebe bič. Nehledě na to, že v konečném důsledku to ublíží i dítěti, protože to mimo jiné ubíjí dětskou fantazii. 

 • 2. Naučte je zacházet s penězi

  ...

  Tohle možná nevypadá jako nijak zvlášť důležité, ale jen do doby, než si uvědomíte, že škola vás tady rozhodně nezastoupí, a že sotva bude vašemu potomkovi osmnáct, vrhnou se na něj bankovní domy s nabídkou karet a půjček, z nichž už se nemusí nikdy vyhrabat. Přiměřené kapesné je ideálním tréninkem. 

 • 3. Mluvte s nimi

  ...

  Mluvte s dětmi, když jsou malé, a mluvte s nimi, i když rostou. Buduje se tak vzájemná důvěra a nejen to. Hovory s dětmi pomáhají tříbit jejich vyjadřovací schopnosti a rozšiřují jejich slovní zásobu, což se jim bude ve škole, ale zejména pak v životě hodit. Vysvětlujte, a pokud jsou malé, čtěte jim tak, že spolu proberete i to, o čem knížka byla, co a jak se jim líbilo, co je zaujalo, a co by naopak udělaly jinak. Až se samy naučí číst, bude pro ně snazší odlišit důležité informace od balastu a pracovat s nimi. 

   

 • 4. Nevoďte je za ručičku

  ...

  Výchova k samostatnosti je jednou z nejlepších devíz, které můžete dětem dát. Nefunguje to tak, že budete všechno dělat za ně a umetat jim cestičku a pak jim jednoho dne řeknete, že teď už je to na nich. Nechte potomky, ať chodí nakupovat, zařizují věci přiměřené věku, sami si domlouvají brigády, ať cestují a podobně. Mimochodem – dětem může ublížit i to, když jim tvrdíte, že jsou skvělé a všechno zvládnou, ačkoli v duchu tušíte, že to tak nebude. 

 • 5. Věřte jim

  Společné zážitky jsou pro děti dlouho nejvíc

  Je jedno, jestli je vašemu dítěti pět, deset nebo dvacet. Věřit mu můžete vždycky, a naopak podrývat jeho sebevědomí taky. Zkuste je brát takové, jaké jsou, a nepředělávat je. 

/
Autor: wall
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku