Co je třeba zařídit během těhotenství a co po porodu?

Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
14. srpna  2016 
 06:00

Před porodem nestačí jen nachystat tašku do porodnice a výbavičku pro miminko. Je potřeba také zařídit nejednu administrativní záležitost? Co všechno je potřeba ohlídat a na co je dobré nezapomenout? Týká se to například přihlášení k pediatrovi, vyřízení mateřské dovolené nebo třeba přihlášení dítěte k platbě komunálního odpadu. 

Co všechno musíte udělat před porodem? Tady máte podrobný návod. 

Přihlásit se k pediatrovi

Zejména ve velkých městech to může být náročnější úkon, než se zdá, vyhlášení pediatři mívají často již beznadějně naplněnou kapacitu nebo velmi omezený počet míst pro novorozence. Vyplatí se proto s hledáním začít opravdu včas, klidně už v pátém šestém měsíci těhotenství.

Pokud má lékař volnou kapacitu, poznamená si vaše údaje a předpokládaný termín, popřípadě místo porodu (obvykle stačí vyřídit vše telefonicky), a informuje vás, kdy ho máte s novorozencem navštívit – někteří pediatři docházejí do domácností, za jinými musíte většinou do tří dnů po propuštění z nemocnice s miminkem vy. V porodnici se vás pak na jméno zvoleného pediatra budou ptát.

Unikátní video: Druhé z dvojčat se narodilo v plodovém vaku

Unikátní video: Druhé z dvojčat se narodilo v plodovém vaku

Záběry z porodu jsou působivé vždycky, ty následující jsou navíc hodně unikátní. Porod dítěte přímo v obalu plodového vaku připadá zhruba na jeden…celý článek

Vyřídit si mateřskou dovolenou

Neboli požádat o peněžitou pomoc v mateřství. Na tu má nárok každá budoucí maminka, která prostřednictvím zaměstnavatele platila v uplynulých dvou letech alespoň 270 dnů nemocenské pojištění nebo jej jako OSVČ platila alespoň 180 dnů během posledního roku.

Po porodu

Přihlásit dítě k platbě za odvoz komunálního odpadu

Dělá to asi málokdo, ale skutečně je to jedna z povinností rodičů. Miminko by měli nahlásit na městském úřadu v místě bydliště.

Zajímá vás, co všechno musíte vy nebo otec dítěte zajistit? Více si přečtěte ZDE

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku