5 věcí, které si vaše děti budou z dětství pamatovat, i když dospějí

 • ...
  ...
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  9. října  2016 
   06:00

  Děti si nemusí pamatovat každou hračku, kterou dostaly k narozeninám, ani to, kolikrát jste jim koupili zmrzlinu. Jsou důležitější věci, které s nimi půjdou po celý život a které zůstanou navždy v jejich paměti. Které to jsou?

 • Čas, který jste jim věnovali

  ...

  Zkuste si skutečně sebekriticky říct, kolik času svým dětem během týdne věnujete. Hodinu? Dvě? Víc? Nebo jen pár minut? Nemyslíme tím, že jim uvaříte, vyperete, uděláte s nimi úkoly, ale že s nimi skutečně jste, naplno. Když myslíte jen na to, abyste je udělali šťastnými, ne když s nimi jste, ale držíte při tom telefon v ruce, vyřizujete pracovní záležitosti nebo řešíte cokoli jiného. Přítomný okamžik byste s dětmi měli prožít naplno a odložit všechno, co není důležité (i když si myslíte, že je). Věřte, že si určitě zapamatují, jak jste s nimi celé nedělní odpoledne hráli karty nebo Activity a vyprávěli si u toho vtipy.

 • Pozitivní a láskyplná atmosféra

  ...

  Bohužel, v dnešním světě se moc nenosí, abychom druhým vyjadřovali lásku nebo náklonnost, protože jaksi není čas. „Miluji tě“ nebo „Mám tě rád“ nejsou alfou omegou – a to je škoda. Není přece ostuda někomu vyjádřit, co k němu cítíme, a už vůbec ne svým dětem! Pamatujte, že to, co děti uslyší v dětství od vás, to si s sebou ponesou do budoucna a stejně tak se budou chovat ve svých rodinách. Nedopusťte, aby něha, dotyky a vyznání zmizely ze života, říkejte dětem nahlas: „Jsem na tebe pyšný“ nebo „Jsi fajn“. Tyhle všechny fráze, které mohou někomu připadat trapné a zbytečné, ovlivňují jejich pocity vlastní hodnoty a identity od útlého věku. Vždy je lepší být pozitivní než kritický.

 • Doba, kdy jste s nimi nebyli

  ...

  Ne, to není v rozporu s tím, co bylo napsáno na začátku. Ačkoli to tak zní, i doba, kterou jste s dětmi nemohli strávit, může vyznít pozitivně a v jejich prospěch. Je to součást života, ne vždy mohou rodiče trávit veškerý čas se svými potomky. Takže nakonec i večery, kdy zůstaly děti doma samy nebo když samy něco obrovského připravovaly ve škole a nemohly se dočkat, až poběží domů a řeknou vám o tom, jsou pro jejich vzpomínky důležité.

 • Způsob, jak se vy a váš partner chováte k ostatním (i sami k sobě)

  ...

  Nemyslete si, že vás děti neslyší, když si povídáte v obýváku s partnerem o sousedce a pomlouváte ji nebo když máte narážky na manžela a ošklivě o něm mluvíte. Slyší to moc dobře, jen to třeba neventilují. Ovšem nastavujete jim zrcadlo a v něm jim říkáte: "Ok, tohle chování je přijatelné," a ony ho začnou považovat za normu. Když jste doma s dětmi a partnerem, hovořte mezi sebou slušně a pozitivně, neurážejte se vzájemně, nenadávejte si a chovejte se k sobě tak, aby se tak jednou chovaly i vaše děti. Ony se učí od vás, tak na to nezapomínejte!

 • Jak jste zvládali těžké a stresující situace

  ...

  Život nemůže být vždycky jen bezstarostná procházka růžovou zahradou. Když máte děti, budete muset stát se manažerem, kontrolovat úkoly, zda mají svačinu a učení na další den v aktovce, jestli náhodou nejsou nemocné nebo zda nemají nějaký problém a něco je netrápí. Pokud jste typ, co vybuchne, když je pod tlakem, snažte se dostat své emoce pod kontrolu a zvládat stres jako profíci – už kvůli dětem, aby viděly, že i těžké a náročné situace se dají zvládnout se ctí.

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku