Jsou vaše děti úzkostné a bázlivé? 7 způsobů, jak jim pomoct

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  7. ledna  2017 
   06:00

  Úzkost je součástí života každého z nás, ovšem jen do určité míry. Ovšem jakmile zažívají úzkost děti, může to být pro ně frustrující a děsivé. Jak jim pomoct pochopit jejich úzkosti a strachy a jak jim říct, že tyhle pocity jsou normální a že je pouze potřeba naučit se s nimi pracovat?

 • 1. Říkejte jim a opakujte, že je to normální

  ...

  Úzkost je tělesná reakce na hrozbu, která je nejasná. Děti mají leckdy strach bez toho, aniž by měly důvod. Tak to je, a pokud nejde o patologickou úzkost, je to normální jev a jeden z nejrozšířenějších jevů vůbec. Například separační úzkost u malých dětí je běžná věc, která s postupujícím věkem odeznívá. Učte děti, že i úzkost se dá překonat a že ji prožívá každý.

 • 2. Využijte úzkost k výuce

  I když je lákavé snažit se děti ukrýt před nepohodlím a strachem, není třeba pokaždé děti zavírat do skleněné koule. Jistě, dítě, které vyrůstá v rodině, kde je přehnaně úzkostná matka nebo otec, bude mít tendenci reagovat podobně úzkostně. Nicméně pokud vyrůstá v rodině, kde vše funguje tak, jak má, je dobré učit děti i v úzkostné situaci vytěžit to nejlepší. Učte je, jak čelit rizikům, nabízejte jim podporu a diskutujte o úzkosti v malých a zvládnutelných dávkách.

  Na druhou stranu, na dětskou úzkostnost se dá pohlížet i jako na docela dobrou vlastnost – dětský psycholog Zdeněk Matějček tvrdil, že zvýšená citlivost vůči podnětům znamená mimo jiné i to, že dítě žije bohatší život. Více toho vnímá, s více věcmi se vyrovnává. Pokud ho podpoříme, překoná úzkostnost, ale zůstane mu zvýšená vnímavost, což je rozhodně mnohem lepší vlastnost než jistá otupělost vůči podnětům a cynismus, které přitom rodiče často neřeší. 

  Co doopravdy musíte udělat, pokud vaše dítě trápí deprese nebo úzkosti

  Co doopravdy musíte udělat, pokud vaše dítě trápí deprese nebo úzkosti

  Stěžuje si vaše dítě pořád na bolesti břicha, začalo chodit za školu, mívá často průjem, špatně spí, vyhýbá se kamarádům, nebo je naopak agresivnější?…celý článek

 • 3. Naučte se rozpoznat příznaky

  ...

  Je dobré, když se už v batolecím a předškolním věku naučíte vystopovat situace, ve kterých se dítě necítí dobře a kdy hrozí, že bude reagovat úzkostně. Kdy je dítě vzteklé, kdy se bojí? Jaké situaci se vyhýbá (například nechce chodit kolem domu, kde mají velkého psa)? Všechny podobné situace mohou být indikátorem pocitů, které dítě prožívá.

 • 4. Mluvte s nimi a odpovídejte jim

  ...

  Máte-li pocit, že vaše dítě prožívá úzkost, povzbuzujte je, aby s vámi o tom mluvilo. Když se zeptá, odpovídejte. Ptejte se, čeho se bojí a proč. Poslouchejte. Není nic lepšího, než když mu dáte najevo, že vás jeho pocity zajímají. Dítě musí mít pocit, že jste tu pro něj kdykoli a že ho milujete. Nesnižujte jeho názor, nebagatelizujte – vnímání dítěte je jiné než vaše vlastní.

   

  Mateřská tabu: 9 věcí, které trápí matky s úzkostnou poruchou

  Mateřská tabu: 9 věcí, které trápí matky s úzkostnou poruchou

  Začátek školního roku bývá dobou, kdy úzkost matek nabírá na obrátkách. Školní akce, úkoly, kroužky, plány, zápasy a turnaje, prostě ani jeden den…celý článek

 • 5. Snažte se je rozptýlit

  ...

  Je dobré sdílet s dětmi jejich úzkost, a pokud se právě cítí špatně, věnujte jim více času. Aktivně vymýšlejte nějaké aktivity, které ho zaujmou a pomůžou mu na úzkost zapomenout. Hrajte si spolu, čtěte si, jděte ven, povídejte si. Například pohyb je skvělý lék proti úzkosti a stresu. Pokud to jde, zahrajte si s ním venku fotbal nebo se hoňte, prostě cokoli.

 • 6. Minimalizujte svoje vlastní úzkosti

  ...

  Někdy stačí, když se zklidní rodiče, zvláště maminka. Jste-li ve stresu a zažíváte úzkost, proberte to s někým, kdo vám může pomoct, abyste harmonizovali svoje chování. Úzkostliví rodiče podvědomě, aniž to vlastně chtějí, mohou prohlubovat i úzkostné chování u svého dítěte. Když je dítě vystrašené a úzkostné, je pro něj potřebné, aby rodiče byli v klidu, nikoli nervózní.

 • 7. Udržujte rituály a nepřetěžujte dítě

  ...

  Možná máte pocit, že čím víc bude mít dítě koníčků a kroužků, tím bude více v pohodě. To ale není pravda, neplatí to určitě pro všechny děti. Jakmile toho naložíte dítěti třeba v pěti letech až moc, přetížíte ho a dítě bude ve stresu z toho, že to nezvládá. I malé děti potřebují odpočinek, chvíli na to, aby si jen tak blbly a hrály, tak na to myslete. A určitě je dobré u úzkostnějších dětí dodržovat každodenní rituály, které mu dodají pocit jistoty. Řád, na který se můžou spolehnout, je zbaví úzkosti a pomůže jim v problematických situacích.

   

   

  30 vět, které říkáme dětem, a přitom jsou hloupé a zbytečné

  30 vět, které říkáme dětem, a přitom jsou hloupé a zbytečné

  Možná budete oponovat, že žádnou takovou neříkáte. Možná ne, ale máte nějakou jinou, kterou otáčíte dokola jako obehranou desku. Těchto třicet vět…celý článek

  Kdy je správný čas na to, odejít poprvé z domu bez dítěte?

  Kdy je správný čas na to, odejít poprvé z domu bez dítěte?

  Máte pocit, že nemůžete své dítě nechat doma s manželem a vyrazit si s kamarádkou na kafe? Nebo povolat babičky či chůvy a dopřát si romantický večer…celý článek

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku