Znakovat, nebo ne? Vyplatí se tuto metodu používat, nebo nemá smysl?

 • Znakovat, nebo ne? Vyplatí se tuto metodu používat, nebo nemá smysl?
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  9. února  2017 
   06:00

  To nejdůležitější, co my mámy chceme vědět, je: co děti potřebují, proč pláčou a jak to udělat, aby jim bylo zase dobře. Abyste se domluvila i s tím malým človíčkem, který ještě nemluví, vám může pomoci metoda znakování. Prozradíme, jak funguje.

 • První úsměv

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Vzpomínám si, jak mi po probuzení po císařském řezu přinesli poprvé dceru. Držela jsem ji v náručí, ona najednou otevřela oči, zvedla ke mně hlavu a úplně malinko se usmála. Byl to ten nejlepší úsměv na světě a brala jsem to jako naše přivítání: „Mami, tak jsem tady, tak mě tu konečně máš.“

  Pak očička zase zavřela a spala. Bylo to takové gesto, pohled ve smyslu „já vím, že ty víš“, které určitě nikdo v tu chvíli nepostřehl. Ale pro mě to byl první způsob komunikace. Nemělo to nic společného se znakováním, ale myslím si, že to prostě byl náš první, malý, ale velmi významný rozhovor mezi čtyřma očima.

  Z narození syna si takový okamžik vybavuji až s několikatýdenním zpožděním. A pak se čeká na to první kouzelné slovo „máma“. Většinou se dospěláci tak moc soustředí na komunikaci mluvenou řečí, že jiné signály svých dětí tolik nevnímají, nebo dokonce přehlížejí.

  Nečekejte na první slovo vašeho děťátka. Začněte se svými ratolestmi komunikovat znakováním a budete překvapena, co všechno vám ti malí drobečkové dokážou sdělit.

 • Miminka to vědí

  ...

  Několikaměsíční miminka už vám potřebují něco sdělit, jen jim chybí prostředek, kterým by vám to dala najevo. Pokud jim dáte šanci se projevit metodou znakování, najednou zjistíte, že reagují na něco, o čem jste si myslela, že je pro ně zatím velmi složité.

  Můžete se s nimi bavit o věcech, o kterých byste si s dětmi, které znakování nepoužívají, povídala až o několik měsíců později.

  „Důvod je ten, že ovládat mluvidla a používat artikulovanou řeč je náročné. Jazyk je nástrojem myšlení. Pasivní slovní zásoba dítěti umožňuje ve slovech myslet, ale aktivní vyjadřování se slovy přichází ve vztahu k myšlení vlastně pozdě,“ říká autorka knih o znakování pro miminka Terezie Vasilovčík Šustová.

 • Co to vlastně je znakování

  ...

  Znakování s miminky je ucelený způsob komunikace a jeho cílem je rozvoj řeči dítěte. Rozhodně tedy vyvrací názor, že by dítě znakování omezovalo v rozvoji jeho mluvení. Používání metody znakování s miminky má pozitivní vliv i na rozvoj mnoha dalších dětských dovedností.

  Podporuje pohybové dovednosti nebo rozvoj myšlení a spojování si různých souvislostí. „Prostřednictvím komunikace znakováním s miminky zapojíte sluch i zrak dítěte. Dítě slovo slyší a prostřednictvím znaku ho i vidí, slovo je takzvaně vizualizované. Když dítě znak samo produkuje, rozvíjí uvědomování si polohy a pozic jednotlivých částí svého těla a v širším pojetí tedy mohu říci, že si slovo také osahá,“ říká Terezie Vasilovčík Šustová.

  Výsledkem takového přístupu je tedy lepší zapamatování si slov a tím i konkrétní podpora rozvoje řeči. Komunikační systém znakování s miminky má dvě části, které od sebe nelze oddělit. Základem je spojení mluveného slova s nemluveným (neverbálním) znakem, který ukazuje konkrétní předmět, osobu, zvíře, činnost nebo situaci.

 • Vaše společná řeč

  ...

  Celé znakování s miminky je postaveno na tom, že si znaky pro potřebu komunikace se svým dítětem vytváříte jako rodiče sami. Je to čistě na vás, jaký způsob zvolíte, jakou najdete s vašim děťátkem společnou komunikační cestu.

  Ve chvíli, kdy půjde vaše ratolest do školy, bude už s největší pravděpodobností mluvit a znaky v komunikaci už nebude potřebovat. Proto nemusíte dítěti nabízet stejné znaky jako jiní rodiče, protože vaše dítě určitě nebude potřebovat domluvit se s učitelkou ve školce ani s kamarády pomocí znaků.

  Další informace o znakování s miminky a batolaty najdete ZDE

  Na vlastní kůži: Matkou po čtyřicítce? Tohle všechno vás čeká!

  Na vlastní kůži: Matkou po čtyřicítce? Tohle všechno vás čeká!

  Před pár dny jsem byla na maturitním plese nejstaršího syna. Bylo to fajn a nebylo špatné být tam mezi rodiči skoro nejmladší. Už před dvaceti lety…celý článek

  Takhle vypadáte doopravdy: 20 fotek budoucích rodičů během spánku

  Takhle vypadáte doopravdy: 20 fotek budoucích rodičů během spánku

  Tenhle fotoprojekt vznikl náhodou. Když se mladá ruská fotografka vydala pomoci svým přátelům cosi opravit v bytě a pak je vyfotila shora ze žebříku.…celý článek

/
Autor: Maminka.cz, Erika Pilátová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku