Neříkejte dětem, že se nemají čeho bát, varuje psycholožka

 • Foto: iStock.com
  Sdílej na facebooku
  11. července  2017 
   06:00

  Skoro každé malé dítě prožívá své strachy. Bojí se něčeho neznámého, noci, bubáků nebo třeba pavouků. Nejedná-li se o obavy z konkrétních osob nebo situací, často tyto strachy samy za několik let zmizí. To ale neznamená, že byste k nim měli zaujmout přezíravý postoj nebo je brát na lehkou váhu. Podle psycholožky rozhodně nebagatelizujte situaci jen kvůli tomu, že strašidla nejsou skutečná!

 • Obrňte se trpělivostí a vyjádřete pochopení

  Asi jste to také již zažili: dítě nechce zůstat v dětském pokojíku po přečtení večerní pohádky samo a prosí vás, jestli s ním zůstanete a budete spát. Přikládáte vysvětlení těchto proseb tomu, že ještě není dostatečně unavené a jednoduše se mu nechce spát. Dáte mu proto pusu, necháte rozsvícenou malou lampičku a odejdete s nadějí, že do půl hodiny usne. Jenže v noci za vámi prcek přijde s pláčem, že ten bubák je pořád pod postelí a on strachy nemůže spát.

  „V tomto případě je nutno obrnit se trpělivostí. Většinou tyto strachy za několik let zmizí samy, a to v okamžiku, kdy dítě více mentálně dospěje. Vysvětlování, že se není čeho bát, zpravidla nepomůže. Nyní je nezbytné dítě pochopit, ne se ironicky vyjadřovat o tom, že strašidla jsou nesmysl. To celou situaci může zhoršit, protože dítě vycítí, že od vás nedostává pochopení a že je celá věc bagatelizována, přestože pro něj jsou strašidla tak skutečná! Vyjádřete pochopení, že dítěti rozumíte, a řekněte například: Chápu, že se bojíš, když jsem byla malá, taky jsem se bála, pomohlo mi…,“ radí koučka z Mladé Boleslavi Petra Novotná.

 • Při boji s dětskými bubáky zkuste tento postup

  ...

  Jako rodič můžete při boji s obavami dítěte použít i tyto rady z psychologické praxe Petry Novotné:

  1. Pokud to jde, je dobré se dítěte zeptat, co konkrétně ho tak děsí, a pokusit se mu to vysvětlit.

  2. Mohu dítě dát na čas do pokoje se sourozencem (případně se zvířátkem), tato metoda většinou strachy velmi zmírní, někdy i strachy vymizí.

  3. V případě, že dítě není možné dát do místnosti s jiným člověkem, pomáhá si dítě na čas, který se stanoví, dát k sobě do ložnice. To odstraní strach na 99 %.

  4. Je možné dát dítku nějaký ochranný talisman, něco, co si samo vybere, nebo něco, co mu jako já dospělý s patřičnou úctou a vysvětlením předám (nějaký můj talisman, něco pro štěstí a ochranu).

  5. V některých případech stačí z pokojíku odstranit věci, které dítěti nahánějí v noci strach, např. stín velkého plyšáka, či místo v koutě, které je příliš temné, vyplnit nábytkem, odstranit květinu, která svými listy a stínem vytváří prapodivné postavy...

  6. Když přijde dítě v noci, mějte připravenou variantu, která funguje. Většinou se vám nechce vstávat z postele a řešit příčinu, to nechte na ráno. Nyní je důležitý klid a pohoda pro všechny, je přece čas odpočinku a spánku, nikoli dětského pláče a zvyšování hlasu.

 • Když se strach změní ve fóbii

  ...

  Jestliže vašeho potomka ale nestraší jen „běžné strachy a démoni“ a třeba taková procházka venku se mění v hysterický řev při zahlédnutí pavouka, je na čase vyhledat odbornou péči. „Například strachy z hadů, pavouků atd. se již řadí mezi fóbie, v tomto případě leckdy pomůže jen terapeutická péče. Jako rodič mohu zkusit dítěti vysvětlit, že není třeba se bát (což nepomůže, ale dítě to uklidní).

  Rodina, která šokovala: Rodí doma, kojí do pěti, žádné léky či škola, žádné pohlaví

  Rodina, která šokovala: Rodí doma, kojí do pěti, žádné léky či škola, žádné pohlaví

  Adele a Matt z britského Brightonu své okolí často šokují. Propagují porody doma, neoddělují placentu hned poté, co dítě přijde na svět, matka potomky…celý článek

  Někdy může pomoci metoda překonání strachu, např. při strachu z pavouků je možné vzít malého pavoučka a ukázat, že nic neudělá, a opatrně ho dát dítěti do rukou – pokud chce, nenutím," říká koučka. Pozor na svou řeč verbální i neverbální. Berme to seriózně a vážně. Mějme na paměti, že dítě se opravdu bojí. Zlehčování a zesměšňování, nálepky typu „ty jsi bábovka“ ničemu nepomůžou. "Pokud máte v rodině smysl pro humor běžně, je možné to jím odlehčit, ale dítě nezesměšňovat. Opět se může stát, že fóbie věkem vymizí, ale spíše se stává, že přetrvají do dospělosti – zde pomůže již zmiňovaná terapeutická péče,“ vysvětluje koučka Novotná.

 • Vytvořte si s dítětem společný rituál

   

  ...

  Cvičit s prckem můžete i jinak než na hřišti. Například podle Petry Novotné je užitečné si vytvořit s dítětem vlastní společný rituál před spaním. Ideální je, když se dítěte zeptáte: „Co by ti pomohlo, abys lépe usnul, aby ses nebál…?“ Někdy můžete být překvapení z návrhu svého dítka, protože to může být i pouhá maličkost.

  Rituál tak může třeba obsahovat nějaký postup na zahánění bubáků nebo odříkávání „tajného zaklínadla“ s kontrolou prostoru pod postelí a ve skříni. Je to jen na vás dvou, jak si společně nastavíte tento proces. Je třeba hledat, zkoušet a ptát se. Každé dítě je originál a každé děsí jiná strašidla. Buďme trpěliví a mějme pochopení – nezapomínejme, že pro dítě jsou strašidla skutečná. V konečném důsledku pak můžeme zjistit, že se už dítko nebojí, a navíc tyhle společné chvilky před spaním jsou pro nás stejně důležité jako samotné čtení pohádky nebo uspávání v objetí.

  Děti se bojí ledasčeho. Třeba nového sourozence:

  Holčička se vzteká v porodnici. Nechce mladší sestřičku. • VIDEO: 

   

  Renata: Přítel mi neřekl, že má dítě. Tvrdil, že to nevěděl!

  Renata: Přítel mi neřekl, že má dítě. Tvrdil, že to nevěděl!

  Renata se rozvedla a měla pocit, že nového muže, který by za to stál, už nepotká, ačkoli po tom toužila. Chodila do práce, starala se o sedmiletého…celý článek

  Děti? Ne, děkujeme! Tyhle krásky se nestaly matkami. Proč?

  Děti? Ne, děkujeme! Tyhle krásky se nestaly matkami. Proč?

  Od žen společnost automaticky očekává, že dřív nebo později porodí a vychovají děti. Ale mateřství opravdu není pro každého. Existují ženy, které se…celý článek

   

/
Autor: Michaela Kaňoková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku