Vozíte děti v autě v zimní bundě? Je to smrtelně nebezpečné, už to nedělejte

Co hrozí, když dáte do sedačky dítě v tlusté bundě?
Foto: youtube
Sdílej na facebooku
13. prosince  2019 
 06:00

Zkuste příště zapomenout na to, že děti do auta posadíte v zimní bundě. Protože by je to mohlo stát zdraví, či dokonce život. Když na sobě totiž mají tlusté teplé oblečení, nechrání je autosedačky tak, jak mají. 

 

Jak to vypadá, když někam teď v zimě vyrážíte autem? Děti nejspíše obléknete do zimních bund a kombinéz a zapnete do autosedaček, ty malé ideálně ještě doma rovnou do vajíčka, protože je to tak nejjednodušší. Jenže je to špatně. Protože pokud je dítě takto navlečené, nemusí autosedačka v případě nehody zafungovat správně. Proč? vysvětlení přináší i naše fotogalerie

Na tlustém oblečení totiž pásy nepřiléhají správně, takže v případě nárazu nebo prudkého brzdění může dítě ze sedačky vyklouznout. "Tuto radu dávají výrobci sedaček i například německý autoklub ADAC, který se bezpečnosti dětí v autech hodně věnuje. Týká se to všech věkových skupin a všech druhů sedaček," potvrdil Petr Buček, šéfredaktor portálu AutemBezpečně.cz. Přesvědčivě to ukazují i příslušné crash testy, které můžete vidět na videu.  

Co hrozí, když dáte do sedačky dítě v tlusté bundě? • VIDEO: 

V každém návodu k dětské sedačce se můžete dočíst, jak do ní dítě správně připoutat. "Mezi dítě a pásy byste měli strčit pouze konečky prstů. Jakákoli větší vůle znamená jediné: dítě v případě nárazu z pásů vyklouzne a neudrží se v sedačce. Musíme si také uvědomit, že úkolem sedačky není jen ochrana při čelním nárazu, ale i fixování dítěte při převrácení vozidla," upozorňuje web detskebezpeci.cz 

Silná zimní bunda způsobí to, že pásy nelze dostatečně utáhnout. V případě nárazu působí dítě na pásy takovou silou, že se bunda stlačí a dítě ze sedačky doslova vylétne. Schválně si vyzkoušejte, o kolik musíte povolit pásy, když poutáte dítě v bundě. Tento rozdíl může být klidně 10 až 15 cm, což je však podstatně více, než je  tloušťka stlačené bundy. 

Silná bunda může představovat problém i u větších dětí a dospělých, kteří používají klasický tříbodový pás. Vrstva oblečení totiž umožní větší pohyb člověka a náraz může skončit poraněním břišních orgánů.

Crash test ukázal, že děti v zimním oblečení nejsou v sedačce v bezpečí • VIDEO: 

 

Sdílej na facebooku
Autor: wall

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku