Test müsli tyčinek: Zdravá svačina pro děti? Ani omylem, obsahují moc cukru, tuku i soli

I zdravé tyčinky mívají dost cukru
Foto: profimedia
Sdílej na facebooku
13. dubna  2016 
 06:00

Někteří lidé považují müsli tyčinky za vhodnou svačinu pro děti a výrobci je také tak doporučují. Pocit, že cereálie jsou zdravé a na celé tyčince nemůže být nic špatného, je ale omyl. Tyčinky obsahují totiž většinou velké množství cukru, některé mnoho tuku a překvapivě i zbytečně mnoho soli. A to i tyčinky, které nemají polevu. Které dětem dopřejte, a kterým se naopak vyhněte?

Müsli tyčinka je obecně považována za zdravou svačinu, obzvlášť pokud je bez polevy. Podle názvu by člověk čekal hlavně cereálie, tedy zdravou vlákninu, a z cukrů maximálně ty, které se přirozeně vyskytují v sušeném ovoci obsaženém v tyčince. Pravda ovšem je, že většina tyčinek na trhu je doslazovaná. Tyčinky v polevě obsahují většinou nekvalitní rostlinné tuky a některé i překvapivě mnoho soli. Pokud se podíváte na složení, mají podobně energie jako například čokoládové tyčinky. Jsou tedy o trochu zdravější variantou, ale pořád je potřeba vnímat je jako sladkost. Podle čeho tyčinky vybírat?

Video se připravuje ...
Karolína Hlavatá z iniciativy Vím, co jím a piju poradí, jak vybrat správnou müsli tyčinku pro děti • VIDEO: 

Obiloviny na prvním místě

Pokud vybíráte müsli tyčinky, měli byste volit ty, které mají na prvním místě ořechy, obiloviny nebo sušené ovoce. To ovšem není zdaleka samozřejmostí. Některé mají na prvním místě sladidlo, většinou glukózo-fruktózový sirup, nebo polevu. Polevy obsahují obecně nekvalitní rostlinné tuky a tyčince dodávají stejně jako sladidla zbytečně moc energie. Pokud jsou ve složení polevy na prvním místě, volte raději jinou tyčinku. Znamená to, že podíl ostatních složek, jako jsou obiloviny nebo sušené ovoce, bude malý.

Cukry

"Tyčinky, které obsahují sušené ovoce, obsahují přirozené cukry. I tak je řada z nich doslazována, a to nejčastěji levným a nekvalitním glukózo-fruktózovým sirupem," říká Karolína Hlavatá, výživová poradkyně a odbornice z iniciativy Vím, co jím a piju. I když se to podle názvu zdá, nejde v tomto případě o žádnou zdravou přírodní alternativu obyčejného

Někteří lidé sahají po müsli tyčinkách jako po první pomoci, akorát že taková müsli s čokoládou může mít tolik energie, že byste museli uběhnout 4,41 kilometrů.
Někteří lidé sahají po müsli tyčinkách jako po první pomoci, akorát že taková müsli s čokoládou může mít tolik energie, že byste museli uběhnout 4,41 kilometrů.
Autor: Shutterstock.com
cukru. Naopak působí v těle nezdravě, zvyšuje obsah krevních tuků, a tím vede k obezitě. Pokud chcete dítěti dopřát zdravější pochoutku, volte tyčinky nedoslazované.

Některé tyčinky jsou obohaceny o vápník nebo vitamin D, což je sice pozitivní, přesto by ale neměly patřit mezi hlavní zdroje těchto pro tělo příznivých látek.

Podívejte se na testované výrobky do naší FOTOGALERIE.

Velký test křupek: Obsahují nebezpečný palmový olej a extrémně soli

Velký test křupek: Obsahují nebezpečný palmový olej a extrémně soli

Křupky pro děti existují na trhu v různých variantách. Vybrat můžete takové, které obsahují nebezpečný palmový olej, přidaný cukr nebo zbytečné množství…celý článek

Výsledky?

V hodnocení dopadly poměrně dobře ořechové tyčinky Maxi Nuta. Opravdu mají ve složení na prvním místě ořechy, nevyskytují se tedy jen v nápisu na obalu. Kvůli tomu je ovšem třeba počítat s tím, že jsou velice energetické. Dobře dopadly i tyčinky Corny Big Nuts a Nutty Flapjack, tam byly ve složení na prvním místě obiloviny. Tyčinka Fit Fruitík – jahoda v jogurtu by bez polevy také obstála lépe, tyčinka Fit Fruit – hruška je na sušené ovoce bohatá, obsahuje ovšem oplatku, ve které jsou bramborový škrob a palmový olej. Otázka je, jestli je to v cereální tyčince vůbec potřeba. Ostatní tyčinky obsahovaly polevu, což jim při hodnocení kladné body ubralo.

Iniciativa Vím, co jím a piju je součástí globálního programu The Choices Programme, který umožňuje spotřebitelům lepší orientaci v nabídce potravin. Program vznikl na základě výzvy Světové zdravotnické organizace a Organizace OSN pro výživu a zemědělství. Právě tyto organizace upozornily na vybrané živiny, jejichž nadměrná konzumace výrazně zvyšuje riziko vzniku civilizačních chorob.

A jak dopadly konkrétní výrobky?

Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy