Kdy dítě z faldíků vyroste a kdy už je prostě tlusté? Pozor na to!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  3. listopadu  2018 
   11:00

  Bez problémů spořádá obří porce, pohybu moc nedá a babičky se rozplývají nad jeho roztomilými špíčky. Kdy už dětská buclatost přerůstá v nadváhu a jak vysvětlit dítěti, že už mu další krajíc prostě nedáte? 

 • Když je dítě hodně žravé

  ...

  Porodila jsem dceru, která v rekordně krátké době zvládne zkonzumovat prakticky libovolné množství jídla. Nedivím se tomu, protože tak nějak tuším, po kom ty „žravé“ geny zdědila. Když se dívám na ty buclaté tvářičky, je mi, jako bych si prohlížela své staré fotky.

  Zatím je příliš malá na to, aby se dalo odhadnout, jestli bude mít tu smůlu a zdědí i můj metabolismus, který ji předurčí pro celoživotní boj s přebytečnými kilogramy. Zatím jsou její faldíky i lehce vypouklé bříško roztomilé. Kdy ale nastane ten okamžik, kdy se roztomilý dětský tuk změní v nadváhu?

  Jak říct malému dítěti, že už mu zkrátka nechcete dát další krajíc chleba, protože právě povečeřelo porci, která by stačila partě dřevorubců?

 • Bohužel, tlusté jsou i malé děti

  Jak naučit batole správně jíst? • VIDEO: 

  Možná máte pocit, že nadváha a obezita jsou něco, s čím se potýkají převážně dospělí, ale jen minimum dětí. Bohužel tomu už tak dávno není. Podle současných statistik trpí nadváhou v České republice každé čtvrté dítě (jen pro srovnání: v USA je to každé třetí dítě). Přebytečné kilogramy, které musí vaše dítě nosit, zatěžují kyčle, kolena i páteř. Zároveň se ucpávají cévy, stoupá krevní tlak a zvyšuje se riziko vzniku cukrovky.

  Zapomenout také můžete na okřídlené úsloví, že z toho dítě vyroste. Podle lékařských statistik si s sebou dvě třetiny tlustých dětí nesou nadváhu i do dospělosti.

  A uvědomte si, že i v případě, kdy nehodláte vystrčit hlavu z písku a přiznat si, že máte doma cvalíka, vrstevníci tlouštíkům nic neodpustí. Děti s nadváhou jsou často kvůli své tloušťce vyřazeny z dětského kolektivu, izolovány a někdy i šikanovány. V první řadě byste tedy měli zjistit, jestli se problém s nadváhou náhodou netýká i vašich dětí.

 • Jak poznáte, že je dítě tlusté?

  ...

  Zatímco u dospělých se k tomu obvykle používá výpočet BMI (Body Mass Index), u dětí je nutné tento výsledek porovnat ještě s takzvanými percentilovými tabulkami. Najdete je na stránkách jistzdrave. cz nebo epidemieobezity.upol.cz. Kvůli překotnému růstu a odlišné stavbě těla je u dětí pouhý výpočet BMI považován za nespolehlivý ukazatel.

  Pokud se ale vaše dítě dostane v tabulkách nad osmdesátý percentil, měli byste se nad jeho váhou začít skutečně zamýšlet. „I když si rodiče často myslí, že je dítě příliš malé na to, aby řešilo svou postavu, i velmi malé děti registrují posměšné poznámky svého okolí a cítí, že není něco v pořádku,“ vysvětluje psycholožka Zdeňka Dušková.

 • Vysvětlování je skoro nemožné

  V snídaňových cereáliích je až na výjimky příliš mnoho cukru • VIDEO: 

  Nicméně vysvětlit svému roztomile buclatému dítěti, které ve všech ohledech připomíná barokního andělíčka, že už mu prostě další řízek nedáte, nemusí být úplně jednoduché. 

  „Většina dětí nemá až do mladšího školního věku představu o tak abstraktním pojmu, jakým je pro ně hmotnost,“ upozorňuje psycholožka. „Vysvětlovat jim, že váží víc, než by měly, a budou muset zhubnout, je úplně zbytečné, protože si to nedokážou představit. Nevědí, co se po nich požaduje, a navíc v takto nízkém věku ani nechápou tu souslednost, že konzumace kalorických potravin vede k obezitě.“

  Podle odborníků tak vůbec není nutné upozorňovat děti na nadváhu, protože tím v nich pouze posílíte pocit méněcennosti a viny za to, že nevypadají tak, jak by měly. Podle statistik si s sebou dvě třetiny tlustých dětí nesou nadváhu i do dospělosti. A to je pak boj na celý život.

 • Když se mu ve škole smějí

  ...
  ...

  „Děti jsou velmi citlivé vůči kritice a posměšné či necitlivé poznámky ze strany svých rodičů vnímají ještě mnohem silněji. Stejně tak ale není dobré jejich obavy a stížnosti zlehčovat,“ říká psycholožka.

  Pokud si dítě postěžuje, že se mu spolužáci ve školce smějí kvůli tloušťce, není řešením přesvědčovat ho, že jeho faldíky jsou hrozně roztomilé. „Místo toho raději rozhovor veďte směrem ke zdravému stravování a pohybu,“ radí psycholožka. Vysvětlete mu, že jeho tělo potřebuje kvalitní jídlo a dostatek pohybu k tomu, aby bylo zdravé a mohlo správně fungovat.

  Bude to mít mnohem lepší efekt než řeči o nadváze, kterými navíc můžete narušit jeho sebeúctu, a položit tak základ budoucí poruchy příjmu potravy.

 • Jste v tom s nimi!

  ...

  "U dětí nefunguje nic tak dobře jako učení nápodobou,“ vysvětluje psycholožka. „Když do zdravého životního stylu zapojíte celou rodinu a děti uvidí jídelníček u vás, budou mnohem motivovanější k jeho dodržování.“

  Přechod ke zdravému životnímu stylu můžete velmi jednoduše pojmout jako hru, která bude dítě bavit. Při nákupu si spolu povídejte o tom, které potraviny jsou zdravé a které nikoli.

  7 potravin, které by děti měly ochutnat do prvních narozenin

  7 potravin, které by děti měly ochutnat do prvních narozenin

  Možná vaše dítě s důvěrou ochutná všechno, co mu předložíte, možná, že zkusí jen to, co samo bude chtít. Náš článek nediktuje, jen doporučuje,…celý článek

  Nechte dítě, aby vám pomáhalo při vaření a sledovalo proces, jak zdravé jídlo vzniká. Uvědomte si, že pro děti je objevování okolního světa velkým dobrodružstvím a vy máte prostředky k tomu, ukázat jim jeho zdravější stránku. Podobné je to i v případě pohybu.

  „Silnější děti se většinou sportování vyhýbají, protože jsou často neohrabané a následkem toho je pohyb nebaví. Čím méně se hýbou, tím víc tloustnou a tím jsou neohrabanější. Dostávají se tak do bludného kruhu,“ říká psycholožka.

  A opět je na rodičích, aby svým dětem pomohli vymanit se z této smyčky. Choďte společně ven, vymýšlejte pro ně pohybové hry – čím více jim sportování půjde, tím víc je bude bavit. „Nezapomínejte na to, že děti mnohem víc napodobují to, co jejich rodiče dělají, než to, co říkají,“ dodává psycholožka.

  Co dalšího potřebujete vědět o dětské obezitě? ČTĚTE ZDE

  6 projevů špatného chování dětí, které byste neměli tolerovat: Co hrozí?

  6 projevů špatného chování dětí, které byste neměli tolerovat: Co hrozí?

  Následujících šest projevů dětského chování nevypadá nijak hrozně, zvláště u nejmenších dětí ne. Někteří rodiče by je dokonce mohli považovat za roztomilé.…celý článek

/
Autor: Maminka.cz
Sdílej na facebooku
Klíčová slova:

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku