Růstový spurt ve třetím a šestém měsíci: Tři signály, jak ho poznat

 • Růstový spurt ve třetím a šestém měsíci: Tři signály, jak ho poznat
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  14. března  2017 
   06:00

  Máte pocit, že je vaše dítě hladovější než obvykle, a vypadá to, že by vás nejraději celou snědlo? Zřejmě je právě v růstovém spurtu. Vyskytuje se nejčastěji mezi šestým a dvanáctým dnem, šestým a osmým týdnem, ve třetím měsíci, v polovině čtvrtého a také přibližně kolem šestého měsíce. Zajímá vás, jestli a kdy je dítě uprostřed spurtu? Tyhle signály vám to napoví!

 • 1. Bude spát jako špalek, nebo bude naopak neustále vzhůru

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Jak říká dětský lékař a asistent na University of Calgary Peter Nieman, v období, které předznamenává růstový spurt, bude dítě pravděpodobně spát více než obvykle. „Je to kvůli tomu, že během spánku dochází k důležitým fyziologickým změnám, které jsou nezbytné pro růst,“ říká. Může to být ale také obráceně, některé děti naopak spát nechtějí a vyžadují neustálé krmení, protože v této době vyrostou třeba o devět milimetrů během jednoho dne.

 • 2. Bude mít častěji hlad a bude chtít častěji krmit

  Video se připravuje ...
  Jak pomoci miminku, aby se správně vyvíjelo • VIDEO: 

  Hodně dětí během růstového spurtu vyžaduje mnohem častější kojení, někdy téměř neustále. Máte-li pocit, že dítě nemůžete dostatečně nasytit, je to právě z důvodu růstového skoku. Některé děti vyžadují kojení třeba každou hodinu až půldruhou hodinu, někdy i 12krát za den, z toho třeba 2krát za noc. Většinou je dítě neklidné a pláče. Pokud dojde k tomuto stavu, je potřeba, abyste nepřestávala kojit. Aby se zvýšila tvorba mléka, je zapotřebí kojit. Jak říká dětská lékařka Alexandra Vidnerová, během kojení vystřídejte prsy aspoň 4krát, čímž se tvorba mléka podpoří.

   

   

   

   

 • 3. Bude přehnaně plačtivé a nevrlé

  Video se připravuje ...
  Jakým tempem a kdy rostou kojené děti? • VIDEO: 

  Spousta dětí je během růstového spurtu nevrlá a plačtivá, což je v této době naprosto normální. Může to být poněkud dramatické, ale nebojte se, nepotrvá to dlouho. Až se růstový spurt zase zastaví, skončí i nevrlost a plačtivost. Důležité je, abyste v tomto období byla trpělivá a s miminkem se dostatečně mazlila a uklidňovala ho. Určitě kojení neoddalujte ani se nepokoušejte dítě odlákat od hladu. Tím byste ho ještě více nazlobila a plakalo by mnohem víc. Názor, že čím více oddálíte kojení, tím více se bude tvořit mléka, je nesmysl. Naopak – čím častější je přikládání k prsu, tím více se bude mléka tvořit. Nebojte se, tvorba mléka se během několika dnů nastaví na zvýšenou potřebu rostoucího dítěte. I když se vám bude zdát, že spurt nikdy neskončí, po pár dnech se obvykle vše zase srovná.

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy