Těchto 6 věcí si nenechte vzít, i když se stanete rodiči

I když je dítě to nejlepší, co se vám v životě přihodilo, vyjděte si někdy bez něj.
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
30. ledna  2016 
 06:00

Nový přírůstek do rodiny pochopitelně absolutním způsobem promění dosavadní fungování. Má samozřejmě své potřeby, na druhou stranu není důvod, aby se mu podřídily veškerá činnost i myšlenky rodičů. Kterých věcí se po narození potomka rozhodně nevzdávejte?

Svému novorozenci většina rodičů pochopitelně věnuje maximum času. Zpočátku si to mrně zaslouží a rodičům také chvíli trvá, než si najdou své rituály a rutiny. Pak ale postupně nastává čas, aby začali myslet i na sebe. Někteří tuto fázi odkládají na později a později, až ji odloží v podstatě na celý život. A to rozhodně nepřinese nic dobrého ani jim, ale ve finále ani dětem. Které své zvyky rozhodně nepřestávejte dělat s narozením dítěte?

Takhle to vypadá doopravdy! Skutečná podoba mateřství očima fotografky

Takhle to vypadá doopravdy! Skutečná podoba mateřství očima fotografky

Čím menší dítě, tím větší doma panuje chaos. Nebo taky čím více dětí, tím větší chaos. Americká fotografka Daniela Guenther si rozhodně nebrala servítky…celý článek

Cvičení

Máte pocit, že za celý den se naběháte kolem dítěte až až? Práce, školka, škola, úkoly – kde máte vzít ještě ke všemu energii na cvičení? I když to vypadá zvláštně, pravidelné cvičení vám naopak energii dodá. Kromě nespočetných výhod pro vaše tělo i mysl má pohyb ještě jedno plus: budete pro své děti skvělý příklad!  

Výlety

Obava z toho, že člověk nebude moct cestovat, je jeden z důvodů, proč mladí lidé odkládají mateřství na pozdější věk. Ale málokomu, kdo opravdu chce, dítě v cestování zabrání. Nemusíte hned s batohem a tříměsíčním dítětem na zádech procházet deštnými pralesy. Ale možná jste před narozením dítěte o prázdninách jeli pod stan, v zimě na běžky nebo občas vlakem ke kamarádům na chalupu. A všechno tohle zvládnete i ve třech (a více). 

Čas strávený ve dvou

I když je po porodu často na prvním místě potřeba dítěte, nemělo by to tak zůstat napořád. Naslouchejte také potřebám a přáním svého partnera. Najděte si čas, kdy budete jen vy dva spolu. A pokud možno jinde než doma, když ratolest spí vedle. Vyrazte si spolu alespoň na pivo. Možná se zpočátku budete bavit jen o dítěti a o tom, co uvařit zítra k obědu, po hodině vás to možná přestane bavit a dostanete se i k tomu, co máte rádi vy dva.

Takhle už se dětí neptejte! Jak se s nimi bavit, aby nám něco řekly?

Takhle už se dětí neptejte! Jak se s nimi bavit, aby nám něco řekly?

Jako malé nezavřely děti pusu, ale čím jsou starší, tím méně se nám svěřují. Problém je, že se špatně ptáme. Některé otázky bychom měli spolknout dříve,…celý článek

Čas strávený po svém

Mnoho rodičů to stále považuje za něco, co se nedělá, na co vlastně nemají nárok a co je tak trochu plýtvání časem. Jak si může někdo vyrazit s kamarádkou do kina, když: rodina večeří párky, máte hromadu věcí k vyžehlení... A když už teda do kina, proč nejít s manželem? To se jako nemáte rádi?

Lidé, kteří spolu vydrželi dlouhou dobu, mají až na výjimky společnou kromě jiného jednu věc: dokázali trávit čas spolu, ale i bez sebe. Manžel není váš partner, kamarádka a vrba v jedné osobě. To, že některá témata raději zdrbnete s přítelkyněmi, je naprosto v pořádku. I to, že si prostě chcete sama číst nebo chodit po krámech. Na svůj čas máte nárok.

Koníčky

Také koníčky patří k tomu, co by vám mělo zůstat i po narození dítěte. Asi už si nebudete platit drahé měsíční kurzy, ale vzdát se toho, co vás dělá šťastnou, také není to pravé. Určitě najdete způsob, jak skloubit obojí.

Vzdělávání

Můžete tomu říkat "další učení", můžete tomu říkat "pracovní postup". A můžete jen prostřednictvím svého dítěte svět poznávat z jeho perspektivy. Učíme se celý život a rozhodně se vyplatí zůstat novým věcem otevřený.

Sdílej na facebooku
Autor: is

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku