Takhle už se dětí neptejte! Jak se s nimi bavit, aby nám něco řekly?

 • Jak ses měl ve škole? Hloupý dotaz. Jděte na to jinak.
  Jak ses měl ve škole? Hloupý dotaz. Jděte na to jinak.
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  11. září  2018 
   06:00

  Jako malé nezavřely děti pusu, ale čím jsou starší, tím méně se nám svěřují. Problém je, že se špatně ptáme. Některé otázky bychom měli spolknout dříve, než je vyslovíme nahlas, protože se odpověď na ně stejně nedozvíme. Ale jak se dětí ptát, abychom z nich něco dostali? Úplně jinak!

 • Co bylo ve škole?

  ...

  "Co bylo ve škole? Jak ti šel dějepis? Co jste měli k obědu? Uměl jsi to na klavíru? Proč máš zase špinavé triko?" Přesně tak bychom se dětí ptát neměli – co se pomocí těchto otázek vlastně snažíme zjistit? Otázka "co bylo ve škole?" je vlastně zoufale nekonkrétní a těžko se na ni odpovídá i dospělému, natož malému dítěti.

  Školní retro: 15 věcí, které jste nejspíše do školy nosili taky

  Školní retro: 15 věcí, které jste nejspíše do školy nosili taky

  Pamatujete na náladu z doby, kdy jste sam chodili do školy? Připomeňte si ji i díky fotkám retro školních pomůcek. Zatímco dnešní děti nosí do školy…celý článek

  Zrovna tak si dokážeme představit, že třeba to triko si potomek neumazal schválně a že se na otázku "proč" v tomto případě nijak kloudně odpovědět nedá.  Ptát se jinak, a hlavně lépe není nijak složité, jen je potřeba o tom alespoň ze začátku více přemýšlet. 

 • Dejte najevo skutečný zájem

  ...

  Problém oněch skoro automaticky kladených dotazů (které jsme už sami často coby děti nesnášeli) je mimo jiné v tom, že jimi nedáváme najevo skutečný zájem – k čemu nám vlastně bude informace, co přesně mělo dítě k obědu? Skutečně nás to zajímá nebo jen máme pocit, že bychom se měli na něco zeptat, a tak jdeme cestou nejmenšího odporu? 

 • Jak se ptát lépe?

  ...

  Tady je malá inspirace, jak se ptát mnohem lépe:

  1. Potkal(a) jsi dnes někoho zábavného?

  2. Nudil(a) ses hodně?

  3. Co tě naštvalo?

  4. Co měla kamarádka dneska na sobě?

  5. Kdo tě ve škole naštval?

  6. Dozvěděl(a) ses dnes něco, co tě překvapilo?

  7. Co máš chuť dělat?

  8. Neobjevil(a) jsi nějaký super nový film nebo muziku?

  9. Na co máš dneska náladu?

  10. Chutnal ti oběd?

 • Jak hledat témata k hovoru

  ...

  Když se chcete potomků na něco zeptat, zamyslete se nad tím, jaké vlastně vaše dítě je a co prožívá. Zatímco osmiletá holčička dost možná nejvíce řeší, která ze spolužaček s ní kamarádí a která ne, dvanáctiletý kluk daleko spíše řeší novou počítačovou hru. Důležité jsou i otázky na školu jako takovou. Snažte se děti nestresovat, ale zároveň neberte školu příliš na lehkou váhu. Děti samy ji často berou hodně vážně, není divu – je pro ně stejně zásadní jako pro vás chození do práce. 

 • Věnujte tomu čas

  Přílišná starostlivost rodičů

  Tak jako tak najděte si na hovory s dětmi čas. Platí totiž, že když si s nimi budete povídat jako s malými (tehdy, když budou řešit věci, které jsou podle vás banální nebo vás vlastně ani nezajímají), budou s vámi pravděpodobně mluvit i v době dospívání, kdy budou celkově na slovo mnohem skoupější. 

  Samy ven a sem tam facka? Tohle všechno už děti nezažijí, ačkoli pro nás to bylo normální

  Samy ven a sem tam facka? Tohle všechno už děti nezažijí, ačkoli pro nás to bylo normální

  Před časem děti chtěly pustit nějaký film o dětech. A že český. Volba padla na starší dětskou klasiku Ať žijí duchové. Ještě dřív než vůbec došlo na…celý článek

  5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

  5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

  Rodiče většinou chtějí pro své děti to nejlepší. Logicky – takže se jim snaží v životě všelijak pomáhat. Bohužel pokud to přeženou, paradoxně svým…celý článek

/
Autor: Majka Dvořáková, Radka Wallerová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku