Umělá děloha je tady! Jak funguje?

Sdílej na facebooku
4. července  2017 
 06:00

Podívejte se na tohle video! Rodiče v něm čekají dítě, ale žena není těhotná. Potomek roste v umělé děloze, rodiče ho přitom mohou sledovat, mluvit na něj, případně s pomocí dalšího přístroje mohou vnímat jeho pohyby. Samozřejmě je to sci-fi, jen návrh z představ studentů, ale přesto – bude jednou něco podobného možné? 

Dítě, které vyrůstá mimo dělohu matky, je zatím pouhou fantazií. Ačkoli na druhou stranu lékaři dokážou zachránit miminka narozená ve 24. týdnu, a to i pomocí inkubátorů, které musí alespoň částečně splňovat to, co by jinak dětem poskytovala právě děloha. 

I z této skutečnosti vycházel studentský týmškoly produktového designu ArtEZ v nizozemském Arnhemu, který přišel s projektem nazvaným Par-tu-ri-ent. Představili ho nedávno na summitu Biodesign Challenge. Je to vlastně inkubátor, který napodobuje vnitřní prostředí dělohy – jakási umělá děloha budoucnosti. Zatím jde pouze o designový návrh, nicméně studenti k němu natočili působivé video, které ukazuje, jak nějak by to mohlo fungovat ve skutečnosti. 

Sci-fi nebo blízká budoucnost? Umělá inteligence bude těhotná za vás

Nějaká taková umělá děloha by mohla pomáhat předčasně narozeným dětem. Či rodičům, kteří potřebují náhradní matku. Nebo by to bylo zcela eticky nepřijatelné? Všechno je zatím v rovině sci-fi, nicméně to například koncept IVF býval kdysi také. 

Umělá děloha, která dokonce fungovala, už tu nedávno dokonce byla – vyrůstalo v ní jehně, jak ukazuje tohle video:

Šance pro nedonošené děti: Umělý vak nahradí dělohu a placentu, test na jehněti dopadl dobře • VIDEO: 

Brutálně upřímný post matky na mateřské: Doma přece nedělám vůbec nic

Brutálně upřímný post matky na mateřské: Doma přece nedělám vůbec nic

Když Ryshell Castleberry napsala na Facebook ironický komentář, kterým reagovala na představu některých lidí, že žena na…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku